3 STORI SCHADE EN ONGEVALLEN I ÉIlSlÉtS Pannen, stenen en complete zonnepanelen van het dak gewaaid Nederland piepte, kraakte en zuchtte De zware storm zorgde voor leed en miljoenen schade. Het bracht ook het beste in de mens naar boven: forenzen gingen 'stormpoolend' naar huis. Hoewel code rood al rond 15 uur is ingetrokken, zorgt de zware storm nog tot in de late avonduren voor grote problemen. Het treinverkeer ligt nog nagenoeg plat, omdat spoor- beheerder ProRail druk bezig is met omgewaaide bomen op de rails en bovenleidingen. Duizenden gestrande forenzen zoeken wanhopig naar een manier om thuis te komen. Taxibedrijven worden platgebeld. Sociale media bieden een uitkomst. Via de hashtag #Stormpoolen zoeken reizigers via Twitter een lift. Velen met succes. Automobilisten bieden spontaan hun hulp aan. Ineke van de Put uit Middelburg zat donderdagmiddag toch wel een beetje met de handen in het haar. Ze moest naar Schiphol om haar vlucht naar Vietnam te halen, maar er re den geen treinen. Een oproepje op twitter met de hashtag #stormpoo- len bood uitkomst. Twee verschil lende automobilisten die ze niet kende, brachten haar al stormpoo lend toch op tijd op haar bestem ming. „Fantastisch dat dit kan in ons land." Kort na de ochtendspits zet Ne- derland zich schrap voor de op zes na zwaarste storm ooit. Het hoogte punt ligt bij Hoek van Holland. Daar wordt windkracht 11 gemeten, bij na orkaankracht, met in de piek een rukwind van 143 kilometer per uur. 50 mijoen euro schade Daken vliegen van huizen en gebou wen. Bomen breken als luciferhout jes of waaien om. De brandweer krijgt ruim 10.000 meldingen. Het Verbond van Verzekeraars schat dat de totale schade zeker 50 miljoen euro is. Daar kunnen de komende dagen nog tientallen miljoenen bij komen. In Overijssel vallen twee doden. In Enschede overlijdt een man (62) nadat een omgewaaide boom op zijn auto terecht is gekomen. In Olst komt een vrachtwagenchauffeur om het leven nadat hij geraakt is door een afgebroken tak. Hij was net uitgestapt om een andere tak van de weg te verwijderen. De VerkeersinformatieDienst (VID) telt 66 omgewaaide trucks. Minister Cora van Nieuwenhuizen (Infra structuur en Waterstaat) laat onder zoeken waarom vrachtwagens on danks code rood toch de weg op zijn gegaan. Ze wil hierover in gesprek met de transportsector om te bepa len welke maatregelen nodig zijn om dit in de toekomst te voorko men. „De overheid geeft code rood toch niet voor niets." Vakbond CNV Vakmensen is een onderzoek begonnen, zegt bestuur der Tjitze van Rijssel. „Laten we al die vrachtwagens maar doorrijden, alsof we gek zijn? Misschien moeten we maar gewoon duidelijk zijn: bij code rood een rijverbod voor vracht wagens. Dat is een stuk veiliger voor iedereen." Zeeland Ook in Zeeland heeft de storm tot grote hinder en schade geleid. De Oosterscheldekering werd uit voor zorg enkele uren afgesloten voor alle verkeer. Vanwege twee omgewaaide voertuigen was ook de Zeelandbrug urenlang gestremd. Het fietsvoet- veer tussen Vlissingen en Breskens lag er enige tijd uit. Vanaf tien uur 's ochtends was er geen treinverkeer meer mogelijk, nadat bij Oost-Souburg een boom op de bovenleiding was geval len. Een uur later werd vanwege de storm het treinverkeer in het hele land gestaakt. Gisteravond was nog onduidelijk wanneer het treinver keer kan worden hervat. De Zeeuwse hulpdiensten, verzeke raars en overheidsdiensten werden overspoeld met meldingen. Voor de politie Zeeland-West-Brabant was het een van de drukste dagen ooit. Tussen 9.00 en 12.00 uur kwamen vanuit de hele regio 1500 meldingen binnen. Dat is een veelvoud van het gebruikelijke aantal. Bij verzekeraar ZLM stond de teller halverwege de middag al op bijna 1000 schademeldingen, waarvan een kwart uit Zeeland. Het aandeel Brabantse meldingen was opvallend veel groter dan gebruikelijk bij stor men. De schadegevallen in Zeeland waren vaak ernstiger dan bij de storm eerder deze maand. De meld kamer van de Veiligheidsregio Zee land kreeg in totaal zo'n 160 meldin gen, verspreid over de hele provin cie. „Dat is niet echt anders dan bij andere flinke stormen", zegt een woordvoerster. Windkracht 10 Voor Vlissingen ging het volgens weerbureau Weeronline om de zwaarste storm sinds 18 januari 2007, exact elf jaar eerder. Gisteren werd een uurgemiddelde van 85 ki lometer per uur gemeten (wind kracht 9). Gedurende kortere peri ode was er, net als bijvoorbeeld op de Oosterscheldekering en in Stave- nisse, sprake van windkracht 10. Bij de storm eerder deze maand was er even een uitschieter van wind kracht 11. Het uurgemiddelde bleef toen beperkt tot windkracht 8. Gis teren werd bij Tholen de hoogste windsnelheid gemeten: 122 kilome ter per uur. Behalve op de Zeelandbrug kantel den bestel- en vrachtwagens op on der meer de Philipsdam bij Brui- nisse, de Hulsterweg in Kuitaart en op de oprit naar Bergen op Zoom bij knooppunt De Poel in Goes. Bij het laatste incident raakte de 63-jarige bestuurder uit Oosterhout gewond. Op de Scherpbierseweg bij Groede belandde een 77-jarige man door de harde wind met zijn auto in de sloot. De schade was groot bij de Stampe- riusschool in Wilhelminadorp, waar een groot deel van het dak weg waaide. In de Bussestraat in Vlissin gen zorgden vallende zonnepanelen voor een flinke ravage. In de Mar grietstraat in Terneuzen waaide het dak van een schuur. Het vergader centrum van Dow Benelux in Ter- neuzen moest worden ontruimd vanwege vallende dakpannen en omwaaiende bomen. Op veel plaat sen legden bomen het loodje, waar bij onder meer huizen en auto's be schadigd raakten. Ook talloze schut tingen gingen omver. vrijdag 19 januari 2018 GO - v Aan de Spuistraat in Vlissingen kwamen de zonnepanelen van het dak van een appartementencomplex. Op de toerit naar de A58 bij Goes kantelde een vrachtwagen, fotos ruben oreel en marcelledavidse Duizenden gestrand Tonny van der Mee Rotterdam Het treinverkeer in Zeeland kwam stil te liggen door een boom die op de bovenleiding viel. foto frank bosscha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3