mm Niet om de hete brij heen draaien V HOE ZEEUWS BEN JIJ? A 4 CHRISTENUNIE VERKIEZINGSPROGRAMMA IN GEWOON NEDERLANDS Waarom moeilijk als het ook makkelijk kan? De Christenunie in Middelburg heeft als eerste politieke partij in Zeeland voor de gemeenteraads verkiezingen een verkiezingsprogramma 'in gewone taal' geschreven. ar DOE DE TEST OP PZC.NL/ECHTEZEEUW (i1 Als het meer stemmen oplevert is dat mooi meegenomen. Maar dat is niet de reden voorde Christenunie in Middelburg om een extra ver- j kiezingsprogramma 'in gewone taal' te schrijven. „Ook al stemmen I mensen op een andere partij, als ze maar lezen wat wij willen en dat begrijpen, is dat al winst." Lijsttrekker Willemien Treurniet is behalve over de plannen van de partij ook over de beweegredenen klip en klaar. „Wij zeggen als partij al jaren dat iedereen meetelt en moet kunnen meedoen aan de maatschappij. En nu zijn er in maart gemeenteraadsverkiezingen. Nou, als we dat echt zo belangrijk vindendan moeten we zelf aan de slag." Een clubje partijleden heeft het We gaan ook nog een gesproken versie op de site zetten 'verkiezingsprogramma - Normale versie' geschreven. Treurniet heeft dat vertaald in het 'verkiezingspro gramma - In gewone taal'. De ver schillen zijn groot. Haar simpelere versie ziet er meteen al aantrekke lijker uit, omdat de letters groter zijn en er meer foto's in staan. Bo vendien is het een stuk dunner, omdat de zinnen korter zijn en de woorden gemakkelijker. „Het viel niet mee om dat voor elkaar te krij- Normale versie Zorgvragers moeten zelf regie en keuzevrijheid hebben. Maar niet iedereen kan mee in de par ticipatiemaatschappij en zelf redzaamheid, en de assertiviteit die daarmee gevraagd wordt. Wij willen voorkomen dat er zo mensen tussen wal en schip gen, want sommige moeilijke woorden zijn voor mij toch heel gewoon. Maar het is me toch ge lukt." Het verschil zit er vooral in dat ze de nuances heeft wegge laten, stelt Treurniet. Dat ver klaart meteen waarom er toch ook nog steeds een 'gewoon' verkiezingsprogramma is. „Die nuances zijn soms wel belangrijk. In haar versie staat: Vluchtelingen helpen wij. In de 'Normale versie' staat bij vluchtelingen de toevoe ging 'echte' - er zijn immers ook economische vluchtelingen, men sen die hierheen komen omdat ze meer geld willen verdienen, maar de CU doelt op mensen die vluch ten voor oorlog en geweld. De Christenunie Middelburg heeft allebei de programma's op haar website gezet. „We gaan er ook nog een gesproken versie op zetten, zodat mensen die niet kunnen le zen of blind zijn, het ook kunnen beluisteren", kondigt Treurniet aan. gewone sen die zorg noaig hebben moeten zelf dingen kunnen rege- gemeen dit niet li De Christenunie is de enige par tij in Middelburg die een eenvou dige versie van haar plannen heeft geschreven. Daardoor blijft het voor kiezers wel lastig om de program ma's goed met elkaar te vergelijken, erkent Treurniet. „We hebben het niet besproken met alle andere par tijen om het met z'n allen tegelijk te doen. Dat zou wel goed zijn. Ik had zelf een paar jaar geleden namelijk nog het idee dat laaggeletterdheid wel zou uitsterven. Maar dat is dus niet zo." Zeeuwen zijn groös op hun provincie. Hoezeer de wereld ook verandert, het Zeeuws sentiment blijft. En lijkt alleen maar sterker te worden. Vanwaar die trots? Wat onderscheidt ons van de rest? En vooral: wat maakt iemand tot een 'echte' Zeeuw? Onder de noemer '100% Zeeuw' onderzoekt de PZC het Zeelandgevoel. Mis niets en lees de volgende editie in de PZC van zaterdag! vrijdag 19 januari 2018 PC Politieke taal zonder nuances Taaihuis Walcheren^ Maurits Sep Middelburg - Willemien Treurniet, CU vta a Overhandiging van het verkiezingsprogramma in gewone taal met links Resy van Loon (Taaihuis Walcheren) en midden Willemien Treurniet (Christenunie Middelburg), foto maurits sep MIDDELBURG Het Taaihuis Wal cheren heeft gisteren het eerste exemplaar van het verkiezingspro gramma in gewone taal van de Christenunie gekregen. Het Taai huis helpt laaggeletterden. „De focus is haarscherp. Als je het in gewone taal opschrijft, kun je niet om de hete brij heen draaien", con stateerde Sanne Zuijderduin. „Bo vendien is de vormgeving heel goed. Grote letters, veel foto's, dat schrikt mensen tenminste niet zo af." Projectleider Resy van Loon bena drukte hoe belangrijk dit initiatief is. De groep mensen die hier baat bij heeft is namelijk groter dan soms wordt gedacht. Uit officiële cijfers blijkt dat 1 op de 9 mensen moeite heeft met lezen en schrijven. En dat zijn echt niet vooral allochtonen, in tegendeel. Van de groep mensen tussen 16 en 65 jaar is 1,3 miljoen mensen laaggeletterd. Daarvan is tweederde autochtoon. Van Loon: „De Christenunie is de eerste poli tieke partij in Zeeland die zo'n pro gramma in gewone taal maakt. Het CDA in Vlissingen heeft er inmid dels ook aandacht voor. En organi saties als Woongoed Middelburg en Orionis Walcheren zetten mo menteel ook stappen. Blijkbaar valt het kwartje nu. Op 31 januari vindt een evenement met werkgevers plaats over het rendement van taal." De gemeente Middelburg gaat het taalgebruik op de website aanpas sen, kondigde wethouder van com municatie Arjan Beekman (CU) aan. „Het aanpassen van beleidsstuk ken is een grote uitdaging, omdat die ook juridisch moeten kloppen." Voor mensen die moeite hebben met lezen en schrijven is de aan dacht voor taalgebruik positief. Maar niet alleen voor hen, merkte Van Loon op. „Het gebruik van een voudige taal is ook prettig voor hoger opgeleiden." 4 A ♦tZ.wm»"'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32