Kookstrijd voor vaktalenten Bijna 1.000Zeeuwse gezinnen vragen bijdrage van Jeugdsportfonds Junioren Driedaagse Eerbetoon aan Mathilde Willink Wilders op visite in Middelburg Een zwemdiploma halen kost veel geld. Steeds meer ouders doen een beroep op het Jeugdsportfonds, omdat ze de zwemles niet kunnen betalen. haalt in 2018 de grootste wielertalenten van de wereld naar Axelzeeland 12 Terneuzen loopt warm voor kunstfestival Startschot voor campagne PVV Het aantal ouders dat de zwemles sen voor hun kind niet zelf kan be talen neemt toe. Bijna 1.000 Zeeuwse gezinnen hebben het af gelopen jaar een beroep moeten doen op een bijdrage uit het Jeugd sportfonds. In 2013 ging het nog om 350 kinderen die financiële steun kregen. Sinds het schoolzwemmen in veel gemeenten is afgeschaft, draaien ouders zelf op voor de kos ten voor het behalen van een zwemdiploma. Dit kan al snel oplo pen tot wel 900 euro. Het Jeugdsportfonds is eigenlijk niet opgericht om zwemlessen te financieren, maar inmiddels gaat ongeveer één derde van alle bijdra gen naar het zwemmen. „Daar is wel eens discussie over geweest, ja", vertelt Dennis Plantinga van het Jeugdsportfonds Zeeland. „Toen we in 2008 begonnen, was er nog ge woon schoolzwemmen. Het fonds is niet specifiek voor zwemonder wijs. Maar aan de andere kant, we zijn een waterrijke provincie en voor veel kinderen is zwemmen het begin van een sportieve carrière. Als we ze daar bij kunnen helpen, doen we dat." Het aantal ouders dat de zwemles niet kan betalen, ligt waarschijnlijk nog veel hoger dan die 1.000. Maar door onwetendheid of schaamte klopt lang niet iedereen aan voor een bijdrage. Vanuit het Jeugdsportfonds kun nen ouders die maximaal 120 pro cent van het sociaal minimum ver dienen een tegemoetkoming in de kosten krijgen van 225 euro per jaar. Soms is problematiek in een gezin zo groot, dat ze geen hulp durven te zoeken De rest moeten ze dan zelf bijleg gen of de zwemlessen over twee jaar uitsmeren waardoor ze 450 euro krijgen. In totaal hielp het fonds in 2017 2.405 gezinnen bij het betalen van contributie voor een sportclub. „Maar dat zouden er veel meer kun nen zijn", zegt Plantinga. „Ik denk dat we nu 50 procent van de arme gezinnen helpen. Het blijft een uit daging om ook die andere ouders te bereiken. Soms is de problematiek in een gezin zo groot, dat ze geen hulp durven zoeken. Stap over de drempel, zou ik tegen die mensen willen zeggen. Het laaghangende fruit hebben we geplukt. Het is een uitdaging om ook die ouders te be reiken die hun weg moeilijker we ten te vinden." In Zeeland doen alle gemeenten, op Noord-Beveland na, mee aan het fonds. It vrijdag 19 januari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 ZEELAND 8 Scalda Wie kan het best koken? En vooral: wie kan het best plannen en samenwerken? Daar draaide het gisteren om tijdens de cooking battles in Middelburg. Vmbo'ers uit de hele provincie toonden hun talent.ZEELAND 2 FOTO RUBEN OREEL Zwemles vaak onbetaalbaar Maurice Steketee Vlissingen - Dennis Plantinga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29