Barney (50) niet te oud om Duits te leren i*f Sven Kramer laat World Cup lopen 24 Drie weken geleden maakte Dai Dai Ntab (23) het zwartste moment uit zijn schaatscarrière mee. Doorzijn dubbele valse start op het OKT gaat hij niet naar de Spelen. „Het had zo mooi kunnen zijn." SCHAATSEN WERELDBEKER IN ERFURT en paar keer per dag denkt hij er nog aan. Ook hier in Erfurt, waar hij is voor de wereldbe kerwedstrijden. Hij denkt dan niet aan de rode vlag die werd opgehouden ten teken dat er vals was gestart. Niet aan de starter met zijn woorden, dat hij, Dai Dai Ntab, in de buitenbaan twee keer vals had gestart en dus de baan moest verlaten zonder race om een olympisch startbewijs. Nee, Ntab, specialist op de 500 meter, denkt vooral aan wat als. Hij is blij als de Winterspelen straks voorbij zijn. Wat als hij binnen was gestart, in plaats van buiten? Die gedachte komt misschien wel het vaakst te rug. Wellicht had hij bij zo'n loting niet gedacht dat hij sneller weg moest zijn dan tegenstander Kai Verbij, zodat hij gebruik van hem kon maken op de kruising. Of wat als de starter die eerste keer, toen hij in het schot viel, niet als vals had gezien? „Het had zo mooi kunnen zijn, maar ik maakte een domme keuze. Ik was fanatiek. Ik dacht na die eerste keer vals: ik ga die paar honderdsten niet inleveren door lang te wachten, ik ga net zo goed of sneller weg." En zo geschiedde. De eerste week na het OKT sliep hij weinig. Tot vier uur wakker lig gen in bed, ogen dicht, nadenken over de gevolgen, over wat hij alle maal had verloren door die ene wedstrijd die al twee jaar als een van de belangrijkste twee wedstrij den stond aangetekend. De wed strijd die hij nooit schaatste. Na een dag stond Ntab (23) weer op het ijs. „Maar ik heb die week wel slecht voor mezelf gezorgd. Slecht gege- TRAINING ten, slecht geslapen. Normaal ben ik best strikt, nu had ik zoiets van: dat kan me gestolen worden." Daarna ging het beter. Of, nou ja, beter. Ntab relativeert makkelijker nu, houdt zichzelf nieuwe doelen voor. „Ik heb er al zó veel over nage dacht. Kan wel sentimenteel doen over hoe vervelend het is, maar ik wil ook gewoon door. Tegelijkertijd denk ik dat het gevoel tot en met de Spelen elke week erger wordt. Ja, ik ga wel kijken. Pas daarna zal het be ter gaan. Nog een maand, hè?" Hij is boos op zichzelf en zijn ac tie die hij als dom bestempelt. Op de momenten dat hij tot vier uur 's nachts wakker lag, dacht hij ook: wat ben ik toch een grote eikel. Hij sprak kort met Verbij, vriend en ploeggenoot, die zo drie keer startte en met een liesblessure moest af zeggen. „Kai sloot direct uit dat zijn blessure door mij kwam, dat is fijn. Ik hoop dat hij en Ronald (Mulder, de andere olympiër uit de ploeg van Ntab, red.) goud winnen. Ik ben er in elk geval niet, hartstikke zuur, maar zo simpel is het. Ik denk dat ik er nu rijp voor was om goud te ha len op de Spelen. Ik wil mijn naam groot maken, en een groot sporter worden, maar daar heb je bepaalde wedstrijden voor nodig en daar kan ik nu niet aan meedoen." Revanche Dit weekeinde rijdt hij in Erfurt de World Cup. Daar kan hij een beetje revanche nemen, althans, zo ziet Ntab het wel. Tegelijkertijd is zijn vizier al gericht op de WK van vol gend jaar. Hij moet wat. En hij doet de volgende belofte: „Als de Spelen geweest zijn, zijn er veel verliezers en veel olympisch kampioenen en die staan de volgende wedstrijd al lemaal weer aan de streep naast Dai Dai Ntab. En dan is het heel simpel: Dai Dai Ntab verslaat ze gewoon." PROGRAMMA VUGHT Daar zit-ie dan, op z'n vijftigste, in de schoolbanken. Raymond van Barneveld krijgt Duitse les, bij 'de nonnen' in Vught. „Als je een taal snel wilt leren, moet je hier zijn, zeggen ze", aldus de darter uit Den Haag. Die zich niet voor de lol in het zweet werkt. „Het darten is in Duitsland enorm in opkomst. Ik heb het er met mijn manage ment over gehad en daarna be sloot ik er voor te gaan." Van Barneveld krijgt veel aan vragen voor demo's in Duits land. Die markt is veel groter dan de Nederlandse en biedt meer mogelijkheden. „Ik volg een beetje het spoor van mensen als Rudi Carrell en Linda de Mol. De mensen in Duitsland vinden Ik volg heispoor van mensen als Rudi Carrell en Linda de Mol het prettig als je ze in hun taal te woord staat. Vroeger op school had ik geen Duits. Alleen Engels. En Nederlands natuurlijk." Het valt hem niet mee. „Die, der, das... onthoud dat maar eens. Aan de andere kant hoefik die naamvallen ook weer niet al lemaal perfect te gebruiken. Ik wil mezelf fatsoenlijk verstaan baar kunnen maken en de Duit sers goed kunnen begrijpen." Van Barneveld kreeg overi gens van de PDC boetes van in totaal 3000 euro vanwege wan gedrag. Hij wil er niet veel over zeggen. „Alleen dat ik het over dreven vindt. Ik zou naar een ca mera hebben gespuugd na mijn nederlaag op de World Grand Prix tegen John Henderson. Aan het eind van de partij heb ik een suikerklontje genomen vanwege mijn diabetes. Wat daar nog van over was, spuugde ik toen uit." De Hagenaar erkent wel dat hij in de ingooiruimte een glas cola heeft omgegooid en een doosje dartpijlen heeft weggeschopt. vrijdag 19 januari 2018 GO Ntab: Pas na Spelen gaat het weer beter Lisette van der Geest Erfurt ERFURT Sven Kramer doet niet mee aan de wereldbekerwedstrij den in Erfurt. Kramer traint momenteel in het Italiaanse Collalbo en de World Cup past niet in zijn voor bereiding op de Win terspelen. Andere schaatsers, zoals An- toinette de Jong en Ro nald Mulder, zien het juist als belangrijk meetmoment in hun olympische route, het is namelijk ook de laatste internationale wedstrijd voor 'Pyeongchang'. Maar de wedstrijden in Erfurt kennen ook een ander belang: de start bewijzen voor de WK sprint en WK allround worden hier verdeeld. En aangezien Douwe de Vries woensdag we gens ziekte moest af zeggen, weten de drie Nederlanders die in Er furt zowel de 1500 als de 5000 meter rijden dat ze zich geen val kunnen permitteren. Mocht dat wel gebeu ren, dan krijgt Neder land slechts twee start- plekken, in plaats van drie. Vandaag, vanaf 15.05 uur 500 meter vrouwen 500 meter mannen 1000 meter vrouwen 1500 meter mannen Morgen, vanaf 13.30 uur 500 meter vrouwen 1000 meter mannen 5000 meter mannen 1500 meter vrouwen Zondag, vanaf 14.00 uur 500 meter mannen 1000 meter vrouwen 1000 meter mannen 3000 meter vrouwen Bij de nonnen in Vught in de schoolbanken: darter Raymond van Barneveld. - Raymond van Barneveld Dai Dai Ntab kan er niet bij dat hij een tweede valse start heeft gemaakt op het OKT. „Ik maakte een domme keuze." foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24