CUTtoTH lBONE II Bescherm bedrijven tegen Chinese overnames' E 17 redden we het elke winter net aan, met extra inzet en keihard werken. Maar nu zitten we op een kritiek omslagpunt: mensen merken dat de situatie onveilig is. Ik heb niet genoeg bedden, personeel en mid delen om mijn patiënten de zorg te geven die ze nodig hebben We red den het niet meer. We falen." Misleidend Jeremy Hunt, de minister van Volksgezondheid, onderkent dat er problemen zijn, maar vindt desal niettemin dat de NHS nog steeds het beste gezondheidszorgsysteem ter wereld is. Wel moet er volgens Hunt de komende jaren substanti eel meer geld naartoe. Premier Theresa May bood onlangs excuses aan voor de gecancelde operaties, maar zei ook dat de NHS beter voorbereid is op de winterse pro blemen dan ooit. „Belachelijk", vindt Harrop. „De regering blijft maar roepen: we be steden elk jaar meer aan de NHS. Dat is waar als je puur kijkt naar het totale bedrag, maar dan nemen ze factoren als bevolkingsgroei, ver grijzing, inflatie en de lage stand van het pond niet mee. Het budget dat we per patiënt kunnen uitge ven, wordt de komende jaren niet hoger. Als May zegt dat er meer geld dan ooit is, dan vind ik dat een mis leidende uitspraak." Belangenorganisaties van zieken huizen waarschuwen dat een fi nanciële injectie op korte termijn nodig is. Vorige week stuurden af delingshoofden van 68 ziekenhui zen een brandbrief naar May, waarin ze schreven dat hun zieken huizen overvol zijn en dat er zelfs patiënten vroegtijdig sterven door deze situatie. Herkenbaar voor Adrian Harrop: „Behandelingen in de gangen van het ziekenhuis zijn schering en inslag: het is het nieuwe normaal geworden. Men sen zitten bij ons acht uur lang op een stoeltje in een koude hal te wachten tot het moment waarop ze geholpen worden." Elke dokter heeft voorbeelden van hoe de crisis de patiënten raakt, zegt hij. „Laatst belde een oudere man een ambulance omdat hij veel moeite had met ademen. Met deze hulpvraag moet de ziekenauto er binnen acht minuten zijn. Na ruim vier uur was de ambulance er nog niet, en belde de man terug: hij kon nu echt bijna niet meer ademen. Helaas was er nog steeds geen am bulance beschikbaar." Gelukkig kon een familielid hem toen naar het ziekenhuis rijden, vervolgt Harrop. „Bij de receptie zakte hij in elkaar. We brachten hem met spoed naar een operatie kamer, intubeerden hem en kon den zo ternauwernood zijn leven redden. Als hij een paar minuten la ter was gekomen, weet ik zeker dat hij dood was geweest. Dit kan echt niet, in een rijk land als het onze." Lynne Jefford uit het Zuid-En gelse Hampshire is het daarmee eens. De voetoperatie van haar 2o-jarige zoon werd begin deze maand gecanceld. „Robert is gebo ren met een zeldzaam genetisch defect en is geestelijk en lichamelijk gehandicapt", verzucht ze. „Hij Behandeling in de gang van het ziekenhuis zijn schering en inslag heeft de verstandelijke leeftijd van een 7-jarige. Hij begreep niet waarom de operatie op het laatste moment werd afgeblazen en barstte in huilen uit toen ik het hem vertelde. We hebben hem lang moeten voorbereiden op de in greep, we hadden samen zijn tas gepakt en uitgebreid besproken wat er precies ging gebeuren. Als het dan ineens niet doorgaat, is dat voor hem heel erg." Aftellen Haar zoon heeft al jarenlang pro blemen met zijn voeten. Nu hij is uitgegroeid, kan dat eindelijk wor den opgelost, hoopt Jefford. „De laatste tijd wilde hij niet meer naar buiten, omdat lopen ontzettend veel pijn doet. Het is gek om te zeg gen, maar we keken echt uit naar deze operatie. Het zou hem een stukje verder helpen." Ze bena drukt dat ze de artsen niks kwalijk neemt. „We weten dat ze keihard werken. Maar dit kun je mensen met een beperking niet aandoen. De regering zou voor ons moeten zorgen." Voor Robert is een nieuwe opera tiedatum geprikt. „We tellen de da gen af tot 25 januari", vertelt zijn moeder. „Maar ik durf niet te hard te hopen: pas als hij de operatieka mer wordt ingereden, geloof ik dat het deze keer echt gaat gebeuren." Bedrijven die van vitaal belang zijn voor onze welvaart, zoals ASML en Philips, worden op Europees niveau niet goed beschermd tegen overna mes van buiten Europa, vindt Camps. Andersom zijn bijvoorbeeld Chi nese bedrijven veel beter be schermd door hun overheid. „De Europese Unie legt 'derde' landen nauwelijks beperkingen op, waar door bedrijven van buiten Europa vrij eenvoudig met overheidssteun op onze markt actief kunnen wor den", aldus Camps. Hij wijst als voorbeeld op het inno vatieve Duitse robotbedrijf KUKA, dat tevergeefs heeft geprobeerd om de firma uit Chinese handen te houden. Ook Nederlandse kroonjuwelen als AkzoNobel en Unilever werden vorig jaar op het nippertje niet overgenomen. „We hebben nieuwe spelregels nodig die gelijk overste ken afdwingen", zegt Camps. „Als onze bedrijven in China en Ame rika geen overnames mogen doen, dan moet de overname van onze kroonjuwelen ook kunnen worden geblokkeerd." i Camps: Chinese bedrijven zijn veel beter beschermd door hun overheid Camps brengt zijn opvallend scherpe boodschap in het traditio nele nieuwjaarsartikel van het eco- nomenvakblad ESB, dat gisteren verscheen. Al sinds 1955 mag de se cretaris-generaal van Economische Zaken zich eens per jaar in het blad uitlaten over de stand van de eco nomie en het gevoerde beleid. „Nu China de grootste economie ter wereld aan het worden is en Amerika zijn America F/rst-strategie uitrolt, wordt het tijd dat wij in Eu ropa nieuwe spelregels eisen en niet langer vertrouwen op een ge lijk speelveld", stelt hij. vrijdag 19 januari 2018 Duizenden Britten protesteren in Londen tegen het uitkleden van de befaamde National Health Service in Groot-Brittannië. De gratis zorg voor iedereen is de trots van het land, maar staat zwaar onder druk door bezuinigingen, foto jack taylor/getty images —Adrian Harrop, eerstehulparts Vlnr: Robert en zijn moeder Lynne Jefford, Sarah Ellis en Adrian Harrop. fotossuse van kleef en privéfoto De EU moet met landen buiten Europa afspraken maken over 'gelijk oversteken' als het gaat om belangrijke bedrijfsoverna mes. Dat betoogt de hoogste ambtenaar van Economische Zaken, Maarten Camps. Sandra Phlippen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17