Meer concurrentie bij pinbetaling 16 ZORGSYSTEEM CRISIS Patiënten die op de grond liggen bij gebrek aan bedden, een tekort aan ambulances en 50.000 geschrapte operaties. Artsen, ziekenhuisdirecteuren en patiënten slaan alarm in Groot-Brittannië: het zorgsysteem is zwaar overbelast. Wie geld heeft, koopt operatie Kort Lidstaten vrijer in btw-tarief EU-lidstaten krijgen meer vrijheid hun ei gen btw-tarieven vast te stellen. Het nieuwe stelsel dat de Europese Commissie voorstelt, moet simpeler worden en fraudebestrijding vereenvoudigen, aldus Eurocommissaris voor economische en monetaire zaken Pierre Moscovici. In plaats van een lange lijst goederen en diensten waarvoor een lager ta rief geldt, maakt Brussel nu een lijst van wat zeker onder het hoge tarief moet vallen, zo als alcohol, tabak, benzine en wapens. 1 Nieuwe cao Unilever is nabij De 2.000 werknemers van Unilever zijn dicht bij een nieuwe cao. De vakbonden be reikten gisteren een voorlopig akkoord over de arbeidsvoorwaarden voor de komende veertien maanden. Het Unileverpersoneel krijgt in die tijd een loonsverhoging van 2,4 procent. Daarnaast krijgen ze een eenmalige uitkering van 2 procent als compensatie voor het feit dat de vorige cao al in mei afliep en dus niet was bijgewerkt. De afspraken treden pas in werking nadat de leden van de bonden ermee hebben ingestemd. Brussel: Korting voor Nederland niet helemaal uitgesloten Brussel is er niet happig op Nederland op nieuw korting te geven op zijn jaarlijkse bij drage aan de Europese Unie. Maar de Euro pese Commissie zegt ook niet hardop nee. De Commissie wil van de kortingen af van wege het Britse vertrek uit de Europese Unie. Hierdoor komt jaarlijks 12 tot 14 mil jard euro minder binnen. De kortingen zijn bedoeld voor landen die in verhouding veel meer afdragen dan ze terugkrijgen. Qualcomm mag NXP overnemen De Amerikaanse chipgigant Qualcomm heeft groen licht gekregen van Brussel voor de overname van het Nederlandse NXP Se- miconductors. De Europese Commissie stelde wel voorwaarden aan de overname ter waarde van circa 47 miljard dollar. Het on derzoek richtte zich op mogelijke proble men voor concurrenten doordat de toegang tot NXP-technologie zou worden beperkt. Altice Unibail- Rodamco Gemalto Sarah Ellis is reumapatiënt en heeft een operatie nodig aan haar schouder. „De voorwaarde was wel dat ik stopte met mijn medicij nen, omdat die mijn immuunsys teem verzwakken", vertelt de 42-jarige uit Leeds. Haar ingreep stond gepland voor december, maar werd uitgesteld tot 13 januari, omdat het ziekenhuis plotseling geen plek meer had. Toen die datum in zicht kwam, kreeg ze weer een telefoontje van het ziekenhuis: de operatie werd wederom opgeschort. „Nu kan ik al bijna twee maanden mijn reu mamedicijnen niet gebruiken, dus is de pijn in mijn gewrichten in alle hevigheid terug", zegt Ellis. „Ik kan niets meer zelfstandig doen, heb hulp nodig bij het douchen en bij de boodschappen. Het maakt me depressief De onze kerheid is nog het ergst: ik heb geen idee waar ik aan toe ben, daar slaap ik slecht van." PRIVEKLINIEK De door de Britse staat gefinan cierde National Health Service (NHS) is de trots van het land: het betekent immers dat er gratis zorg beschikbaar is voor iedereen. Maar de jarenlange bezuinigingen op de gezondheidszorg wreken zich. Kwetsbaar „Als je structureel te weinig inves teert, dan krijg je dit soort situa ties", denkt Marcel Levi, de Neder landse directeur van het Univer- sity College Hospital in Londen. „In Nederland worden ook opera ties afgezegd, maar het systeem in Engeland is kwetsbaarder. Gedu rende het jaar staat het al onder grote druk, dus als het winter wordt en er tijdelijk meer patiën ten komen dan normaal, loopt het vast. De NHS kan dit soort pieken niet aan." De laatste weken is het onhoud baar geworden, vindt Adrian Harrop, arts op de spoedeisende hulp in het Scarborough Hospital in Noord-Engeland. „We zitten in een diepe crisis. De afgelopen jaren BRUSSEL Winkeliers, webshops en restau rants krijgen meer keu zemogelijkheden voor de afhandeling van elektronische betalin gen. Zij kunnen vanaf 7 februari het voor hen meest geschikte bedrijf kiezen voor de afwik keling. „De nieuwe re gels zullen meer con currentie brengen, wat de kosten moet reduce ren ten gunste van con sumenten en winke liers", aldus EU-com- missaris Margrethe Vestager (Mededin ging). De regeling geldt ook voor betalingen bij bijvoorbeeld webshops en restaurants. De re gels zullen in Neder land niet direct tot ver anderingen leiden. In Nederland wordt, an ders dan in veel andere landen, met een vast bedrag voor pintrans- acties gerekend. Vol gens Detailhandel Ne derland zijn de kosten al zeer laag in vergelij king met andere lan den. De uitzondering loopt nog tot eind 2020. Als daarna de Europese richtlijnen worden ge volgd, zal ook Neder land met percentages per betaling gaan wer ken. Vooral bij grotere aankopen gaat de prijs voor een pintransactie dan omhoog en daar mee de kosten voor winkeliers. EUROPA HM VOORLOPIG AKKOORD EU-BIJDRAGE CHIPGIGANT vrijdag 19 januari 2018 GO Kabelaar Altice was gisteren, na de daling van eergisteren de grootste stijger. ASML profiteerde van aanhoudend goede cijfers. Vastgoedfonds Unibail-Rodamco was de grootste daler op de posi tieve beurs. Wereldleider digitale beveili ging Gemalto maakt na een eindspurt de da ling weer goed. o In Engeland kun je maar beter niet ziek worden Suse van Kleef Londen Door de problemen met de NHS kiezen steeds meer pa tiënten in Engeland voor be handelingen en operaties in privéklinieken. Daar hangt uiteraard een flink prijskaartje aan: zo betaal je tot ongeveer 17.000 euro voor een nieuwe heup of 4.000 euro voor een staaroperatie. Het omzeilen van de lange wachttijden is dus alleen weggelegd voor mensen met een goedgevulde portemonnee. Ook worden er spaarrekeningen aangespro ken en grote leningen afge sloten om operaties te beta len. Daarnaast hebben veel welgestelden een extra zorg verzekering bij privéaanbie- ders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16