Tommy Wieringa 'Ambulance kwam pas na 5 uur, hoe kan dat?' I Mat Herben de politiek 15 Kamervragen over lange wachttijd 91-jarige s in Huisslaven hadden geen rechten, je kon ze mishandelen en verkrachten 659,- Verslaggeefster Ana van Es schreef vorige week in de Volkskrant een indruk wekkend artikel over moderne slavernij in Libanon. Onder wel gestelde Libanezen is het gebruik om huishoudslaven te importe ren uit derdewereldlanden, die weliswaar een bescheiden maandloon ontvangen, maar van hun vrijheid en lichamelijke in tegriteit worden beroofd. Ze doen het huishouden en passen op de kinderen. Naar buiten mo gen ze niet, een telefoon bezitten ze niet, ze zijn jarenlang feitelijk bezit van hun meester. Lopen ze weg, dan worden ze enkele maanden opgesloten in een par keergarage onder een snelwegvi aduct die tot gevangenis is omge bouwd, voordat ze op het vlieg tuig naar huis worden gezet. Van Es noemt het slaven, pre ciezer is misschien om in dit verband te spreken van contract koelies of loonslaven. Ik heb deze meisjes gezien in 2002, op de luchthaven van Bei roet, waar ik op een vriend wachtte. Een stoet Sri Lankaanse en Ethiopische meisjes kwam de aankomsthal binnen, waar hun paspoort door douaniers werd in genomen. Ze waren arm, jong en verlegen, en zagen er prachtig uit, in kleurige doeken en met glan zende lange haren - zodat mijn eerste associatie die van een mo deshow was. Achter een afscheiding wacht ten de Libanese dames bij wie ze jarenlang zouden koken, poetsen en schrobben, en in lichtloze achterafkamertjes zouden sla pen. Hun meesteressen waren ontwikkelde vrouwen die Bei roet het Parijs van het Oosten noemden en hun kinderen naar progressieve Europese universi teiten stuurden. Ze hielden zich aan de wetten van hun land en onderschreven vanzelfsprekend de noodzaak van zekere mensen rechten, maar voor hun huissla ven maakten ze een permanente uitzondering. Dat waren immers Sri Lankanen, Ethiopiërs en Fili- pijnen. Zielloze wezens op slip pers, die achter je aan sjokten met boodschappentassen in de ene hand en kinderen aan de an dere. Die hadden vanzelfspre kend geen rechten - je kon ze zelfs mishandelen, verkrachten of opsluiten zonder dat er een haan naar kraaide. Wat ook hielp om ze in het gareel te krijgen, was het inhouden van hun loon, want Libanese arbeidswetten golden niet voor arbeidsmigran ten. Een voor een werden de ach ternamen van de Libanese da mes afgeroepen. Ze stapten naar voren, kregen het paspoort van het meisje overhandigd en staken het weg in hun tas van Gucci. Dat was tegen het weglopen. kwam ophalen, vertelde me dat dit elke week zo ging op de lucht haven. Ze wees naar een van de meisjes. 'Dat is de onze', zei ze, en precies dat was het: een be zitsverhouding, geen arbeidsver houding. Daarna verdween ze naar de parkeergarage met het meisje in haar kielzog, dat met een zware koffer sleepte, bijeen gehouden met een riem. WD-kamerlid Aukje de Vries stelt Kamervragen aan minister Bruno Bruins (VVD, Medische Zorg) over het voorval. Mevrouw Van Delft kon na een val in haar verzor gingshuis niet eerder naar het zie kenhuis worden vervoerd. Dat was vanwege het personeelstekort bij de ambulancedienst. De Vries wil van minister Bruins onder meer weten wat zijn reactie is op het incident en of mevrouw Van Delft ook vijf uur had moeten wachten als ze in een winkelcentrum of op straat ten val was gekomen. „En als dat niet zo is, bent u het dan met de VVD eens dat dit verschil niet uit te leggen is?", vraagt De Vries aan haar partij genoot. Een woordvoerder van Patiën tenfederatie Nederland noemt het voorval 'onbestaanbaar' en ook de FNV vindt het 'bizar' dat de hoog bejaarde dame met veel pijn vijf uur moest wachten op een ambulance. „Maar dat vinden de mensen die op de ambulance werken ook", zegt Joyce Mooring namens de vakbond. „Ze zijn dienstverleners, niemand die dat werk doet wil dat een pa tiënt zo lang moet wachten. Dit is het zoveelste signaal dat er iets an ders moet in de ambulancezorg. Die urgentie is overigens iedereen studenten aan de opleiding. Afgelopen november stelde mi nister Bruins 13,5 miljoen euro extra beschikbaar om de problemen aan te pakken. Mooring: „We zijn nu, samen met werkgevers en toezicht houders, in gesprek over hoe dat geld het beste besteed kan worden. Natuurlijk voelen we allemaal haast, maar we willen het ook goed doen. Wat ons betreft door een ver betering van arbeidsvoorwaarden- en omstandigheden. Veel mensen in de zorg die best op de ambulance willen werken, kiezen nu toch voor een baan in een ziekenhuis: een voudigweg omdat ze daar meer ver dienen. Dat valt die mensen niet kwalijk te nemen - zij moeten ook hun rekeningen betalen. Maar door de salarissen gelijk te brengen, krij gen we hopelijk meer personeel op de ambulances. En dat is echt heel, heel hard nodig." Niemand op de ambulance wil dit. Deze mensen zijn dienstverleners inmiddels wel duidelijk. Jarenlang hadden wij het gevoel dat we een roepende in de woestijn waren, maar dat is nu aan het veranderen." Stijging Voor het eerst in jaren signaleert de Academie voor Ambulancezorg een forse stijging in het aantal studen ten dat begint aan de opleiding tot ambulanceverpleegkundige. Lag het gemiddelde aantal instromers aan de academie tussen 2010 en 2015 op 115, vorig jaar begonnen 176 MONTFOORT Voormalig LPF- leider Mat Herben (65) keert te rug in de politiek. Hij staat op de tweede plaats van de nieuwe partij Lokaal Montfoort. Deze partij is dit jaar opgericht door lokaal bestuurder Rob Jon kers, die in 2015 als wethouder na een reeks affaires aftrad en de po litiek van Montfoort in een diepe crisis stortte. Herben, die na de moord op Pim Fortuyn van 2002 tot 2006 in de Tweede Kamer zat, wil bij Lo kaal Montfoort voornamelijk op komen voor zijn eigen woon plaats Linschoten, een van de twee kernen van gemeente Montfoort. „Het gaat mij om het dorpshuis in de kern Linschoten en om het slechte financiële be leid van de gemeente." De veelbesproken partijleider Rob Jonkers is erg blij met de komst van Mat Herben: „Hier mee wordt veel politieke erva ring door Lokaal Montfoort bin nengehaald en dat heeft onze ge meente hard nodig", zegt hij. Ik zag de meisjes ook in restau rants, waar ze in zijkamertjes op de kinderen pasten terwijl de fa milies aten en dronken en vrolijk waren; schimmen die zich oefen den in onzichtbaarheid. Met neergeslagen ogen, onbeschermd door wetten of familie, maakten ze in stille een zaamheid hun dienstja ren vol. vrijdag 19 januari 2018 GO Ondermens Een vrouw die een van hen Het relaas van de 91-jarige Lies van Delft uit Capelle aan den IJssel, die maandag met een ge broken heup vijf uur moest wachten op een ambulance, leidt tot beroering in politiek Den Haag. Jeroen Schmale Den Haag Lies van Delft met haar zoon Victor. De 91-jarige brak haar heup, maar moest uren wachten op de ziekenauto, foto frank de roo —Joyce Mooring, FNV Busreizen Genieten in de Gouden Stad Rondom de Bodensee en het 6-daagse busreis - Tsjechië stadswandelingen Praag o.l.v. een Nederlandssprekende gids verblijf in luxe 4* hotel met panoramisch uitzicht over Praag O oad.nl/BECZOI va. «3o7 eiland Mainau 6-daagse busreis - Duitsland verblijf in uitstekend 3* plus hotel in het centrum van KiBlegg o.a. bloemeneiland Mainau, waterval van Schaffhausen en Wangen oad.nl/BEDE27 va. 439,- In de voetstappen van Bernadette 8-daagse busreis - Frankrijk bijzondere reis naar Lourdes met o.a. deelname aan een kaarsenprocessie klantbeoordeling 9,1 oad.nl/BEFR03 Andorra ontmoet Costa Brava 13-daagse busreis - Spanje inclusief bezoek Barcelona met Nederlandssprekende gids o.a. Pyreneeën, Klooster Montserrat, boottocht Blanes en Gerona oad.nl/BEESOI va. 749,- Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15