12 Marieke Wiering kreeg op haar 10de een brief van haar overleden moeder. Ze las hem misschien wel honderd keer. Het inspireerde kaartenfabrikant Hallmark tot een herinneringsdoosje voor achterblijvers. Lieve Marieke, voor mijn allerliefste knuffelmeisje. Wat geef jij je moeder veel liefde deze dagen. Van het moment waarop deze woor den worden geschreven, is nog een foto. Annet Wiering zit op een rode sofa in de woonkamer. Het is 2004. Bril op haar neus, briefpapier op schoot, pen in de hand. Haar jongste dochter Marieke - dan 10 jaar oud - is op paardrijles. Nu moet het gebeuren. Je vindt me moedig, dapper, lief aardig en nog veel meer en dat vind ik zo leuk om te horen. Je maakt gedichten, tekeningen, gelukspoppetjes. Je hebt het zo met mij te doen en ik met jou. Annet, 42 jaar oud, heeft kanker. Haar bed is maanden geleden al naar bene den verhuisd, en staat nu naast de rode sofa waar ze de moeilijkste brie ven van haar leven schrijft. Haar energie glipt weg. Ze is moe, hele da gen. Het afscheid met haar man en drie kinderen nadert. De brief, met oranje bloemen aan de rand, kent Marieke (24) inmiddels woordelijk uit haar hoofd. Ze kreeg hem op de verjaardag van haar moe der, drie maanden nadat deze was overleden, en las hem misschien wel honderd keer. „Ik kan me dat mo ment nog herinneren dat mijn vader met die drie enveloppen aan kwam lopen: voor mijn zus, broer en mij. Ik vond het heel cool. Later heb ik beseft hoe moeilijk het voor haar geweest moet zijn om dit te schrijven, wetend dat ze zoveel zal moeten missen." Hallmark werd geïnspireerd door verhalen als die van Marieke, maar ook die van Zora, die op haar 16de haar moeder verloor. Onlangs opende Zora de laatste brief van haar moeder, die voor het moment was geschreven dat ze een kind zou krij gen. Schrijftips De kaartenfabrikant brengt vandaag een herinneringsdoosje uit, genaamd 'Liefs voor Altijd'. In de box zit blanco briefpapier en een boekje met schrijftips, bedoeld voor mensen die er straks niet meer zijn. Bij Hallmark zit een team van schrijfcoaches klaar om te helpen bij het schrijven van dit soort beladen brieven. De box bevat ook tips over ge schikte momenten waarop je zo'n brief zou kunnen schrijven, bijvoor beeld na een ruzie met papa, bij een verliefdheid of na de eerste kus. Volgens rouwdeskundige Daan Westerink kan een brief van een Later besefte ik hoe moeilijk het voor mijn moeder geweest moet zijn om die briefte schrijven overleden vader of moeder een grote steun zijn. „Het is een bewijs dat er iemand is geweest die van je gehou den heeft. Het houdt de herinnering levend. Ik weet nog dat ik na het overlijden van mijn moeder ook op zoek was naar tastbare dingen van haar: ik peuterde zelfs de stickertjes van de diepvries los waar ze 'spina zie' op had geschreven. Mijn moeder had zo'n mooi handschrift." Lieve schat, je bent natuurlijk veel te jong om je moeder te missen maar ik probeer je te helpen op af stand. Want afscheid nemen be staat niet. Wanneer je het moeilijk hebt, probeer afleiding te zoeken en jezelf een beetje te verwennen. Marieke draait haar hoofd weg en kijkt naar buiten. Naar het weiland in het Noord-Hollandse Wognum waar haar ouders een huis lieten bouwen. Ze kan de brief niet voorlezen zonder tranen. „De chemo's hielpen niet. Op het laatst lag mijn moeder in de woonkamer op een mat met mag neetvelden. Ze probeerde alles om te overleven. Als kind begreep ik het niet helemaal: mama was ziek maar ze lag niet in het ziekenhuis. Later vertelde mijn tante dat mijn moeder zei: 'Voor Marieke wil ik blijven le ven, ze is nog zo jong'." Maar ze ging dood en Marieke moest verder. De jongste dochter woont nu in Amsterdam, heeft de hbo-opleiding kunst en economie af gerond en werkte net als haar moe der als bloemist. „Er zijn nog steeds van die momenten dat ik had gewild dat ze erbij was geweest. Dan pak ik die brief erbij. Toen ik afstudeerde, mijn eerste baan kreeg, bij liefdesver driet." Ze veegt de tranen uit haar ge zicht en lacht. „Ik moet zeggen: mijn vader is aardig goed geworden in troosten." Of je nu zelf een brief schrijft of de box gebruikt, rouwdeskundige Wes terink adviseert vooral te denken aan momenten dat je kind je nodig heeft. „Zelf worstelde ik bijvoorbeeld heel erg met het moederschap." Een brief voor de eerste zoen vindt ze 'betutte lend'. „Je eerste zoen is fijn. Je vraagt in het echte leven ook geen toestem ming aan je ouders voor die zoen. Moet je je voorstellen dat je vader dan zegt: zo je hebt nu gezoend, dan krijg je nu weer een brief van je moeder." Luchtig Westerink begeleidde laatst een man wiens echtgenote was overleden. Zijn vrouw liet een boekje na. „Ze had er ook grappige dingen in ge schreven als: op dit moment stappen ergens vijf mensen in een punaise. Wat ik ermee wil zeggen: laten we niet alleen inzoomen op het verdriet. Hou het ook een beetje luchtig." Marieke kreeg een tijdje geleden een stapel brieven die haar moeder rond haar 20ste schreef aan een vriendin. „Ze was toen au pair in Frankrijk. We hebben zo vreselijk ge lachen om haar herinneringen en de verhalen over al die jongens daar." Anekdotes zijn altijd goed, zegt ook Westerink. „Het is fijn om te merken dat je vader of moeder ook gesukkeld heeft in de liefde of vroeger domme dingen deed. Zo'n herinnering kan het verdriet even wegnemen." Lieve schat, denk goed aan jezelf. I love you, en ik ben bij je. Heel veel liefs mama. vrijdag 19 januari 2018 GO A Marieke Wiering leest een brief van haar overleden moeder, foto olaf kraak Veel liefs, in een brief van j e overleden moeder Hanneke van Houwelingen Wognum —Marieke Wiering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12