s Gevangenenoproer bij protest Franse cipiers Bod van bijna 6 miljoen op auto Hitier EUWS 11 Onrust onder personeel na geweldsincident j KNVB: meer hulp bij hersenletsel jrx±M hersenschuddingen en het bij horende letsel. Schorel leert trucjes om om te gaan met 'mild traumatisch' hersenletsel en hertraint haar brein in het Eisenhower Center in Michi- gan. „Samen met voormalige NFL-spelers, van die hele grote American Football-jongens." Nu is ze bijna hersteld, ver telt ze in het huis van haar ouders in Bleiswijk. „Ik ben soms nog een beetje trager in dingen, daar volg ik nog een laatste therapie voor. Maar ik kom eruit." Tweelingzus Nanja kijkt haar trots aan. „Ik had vorig jaar niet verwacht dat ze hier nu zo zou zitten." Wees alert Haar leven is nu in de VS, waar ze voor de Eisenhower Clinic werkt. Daar schreef ze ook haar boek Leven met mijn hersen schudding. Ze wil andere spor ters, maar ook elftalbegeleiders en medici ermee waarschu wen: wees alert! Herken een hersenschudding en ga er niet lichtzinnig mee om. Op de website breintrauma.nl heb ben de zussen medische in formatie verzameld: per jaar lopen 85.000 mensen in Ne derland hersenletsel op, in 85 procent van die gevallen gaat het om licht letsel: een hersenschudding. Rianne: ,Als ik goed was geholpen, dan had genezing niet zo lang geduurd. Ik wil niet dat anderen moeten doorma ken wat ik heb doorge maakt. Ik wil dat ze hun sport kunnen blijven beoe fenen." Haar boek wordt vandaag gepresenteerd in het KNVB Medisch Centrum in Zeist. Na de presenta tie is er een panel discussie over hersenletsel bij sporters. „Ik wil daarover blij ven vertellen, ik hoop dat mijn verhaal anderen helpt." Volgens Franse media zijn er geen meldingen van geweldpleging ge weest, maar een speciale eenheid moest de orde herstellen. De gevan genen begonnen hun verzet rond het middaguur, toen duidelijk werd dat hun tijd in de open lucht werd ingekort, mogelijk als gevolg van protestacties van cipiers. Volgens een vakbondsman bete kent de blokkade door cipiers niet dat ze hun werk heben neergelegd, maar dat er verder niemand anders naar binnen mag. Cipiers eisen dat ze veiliger hun werk kunnen doen. Daarvoor zijn veel meer collega's nodig. In heel Frankrijk voert het gevangenisper soneel al enkele dagen actie tegen hun werkomstandigheden. De golf van protest is mede een gevolg van de mishandeling vorige t Cipiers eisen meer veiligheid nadat collega's werden neergestoken week donderdag van drie cipiers door een veroordeelde terrorist in een gevangenis bij het Noord- Franse Lens. Steekwapen Afgelopen donderdag raakten daar drie cipiers gewond toen een Duitse jihadist, Christian Ganc- zarski, hen met een steekwapen aanviel. Hij heeft in 2009 achttien jaar cel gekregen wegens zijn rol bij een terroristische aanslag in het Tu nesische Djerba in 2002. Komende maand zou Salah Ab- deslam in Vendin-le-Vieil worden opgesloten. Hij wordt beschuldigd van betrokkenheid bij de terroristi sche aanslagen in november 2015 in Parijs en in maart 2016 in Brussel. De directeur van de gevangenis Vendin-le-Vieil, Richard Bauer, heeft maandag zijn ontslag inge diend. In Frankrijk zitten in bijna 190 verschillende plaatsen naar schat ting circa 70.000 mensen vast, ter wijl het systeem plek heeft voor nog geen 60.000 gevangen. In som mige gevangenissen is het aantal gevangen 150 procent van waar de instelling op berekend is. SCOTTSDALE De Mercedes- Benz die in 1939 speciaal voor Adolf Hitier werd ontworpen en gemaakt, ging woensdag onder de hamer. Het hoogste bod dat tot nu toe bekend is, ligt op een kleine 6 miljoen euro, meldt The Economie Times. Woensdag ging Jan Wouters, di recteur van de stichting Neder lands Centrum voor Autohisto- rische Documentatie (NCAD), nog uit van 50 miljoen euro voor de Mercedes-Benz 770K Grosser Offener Tourenwagen. „En als de op die beurs aanwezige miljar dairs tegen elkaar gaan opbieden, wie weet wat er dan kan gebeu ren. Alles onder de 15 miljoen euro zou een koopje zijn. Het is dan te hopen dat een museum erin slaagt de auto te kopen." Het bod van bijna 6 miljoen euro is voorlopig het hoogst bekende bod. Wouters zei woensdag nog dat de super-Mercedes van Hitier weieens de duurste auto ter we reld kon worden. Hij deed dat door een vergelij king te maken met een Ferrari 250 GTO uit de jaren 60. „Die is in 2013 verkocht voor 52 miljoen dollar en later nog een keer voor 56 miljoen te koop aangeboden. Het is voor zover bekend de duurste auto ter wereld, in 45 jaar 10.000 keer meer waard ge worden. De auto van Hitier is in 1973 voor 153.000 dollar doorver kocht en was toen de duurste auto ter wereld. Bovendien zijn de historische waarde en de echtheid van de auto duidelijk gedocumenteerd." vrijdag 19 januari 2018 GO Rianne Schorel (links) voor ADO Den Haag in actie tegen Willem II. FOTO EVERT-JAN DANIELS De KNVB gaat zich nadruk kelijker inzetten voor voet ballers met een hersen schudding. „In de meeste ge vallen herstellen spelers zeer snel, maar in sommige geval len gaat het mis", zegt Edwin Goedhart, chef-arts van de voetbalbond. „Voor die spelers willen wij iets betekenen." Per 1 maart opent de KNVB daartoe een speciale polikli niek. „Het gaat niet direct om een apart centrum, maar meer om een apart spreekuur waar we alle kennis en deskundig heid verzamelen. Men kan met allerlei vragen naar ons toe komen. Het doel is voorkomen dat spelers er veel te lang last van houden." ledereen kan er terecht, zegt Goedhart. „Van recreanten tot topspelers. Het gaat om de gezondheid van de voetbal lers, niet om het niveau. We willen kennis overbrengen en ervaring verspreiden." In het project werkt de KNVB samen met het AMC en de VU. Rianne Schorel (links) met haar tweelingzus Nanja, die haar bijstond, fotoguusschoonewille Meer dan 120 gevangenen in de grote gevangenis in het Franse Fleury-Mérogis weigerden giste ren naar hun cellen terug te keren. De actie valt samen met protesten van cipiers in Frank rijk, die blokkades oprichten bij de ingangen van penitentiaire inrichtingen. ANP Fleury-Mérogis Brandende pallets bij de gevangenis Vendin-le-Vieil, waar cipiers actie voeren voor betere werkomstandigheden, fotoafp A De auto van Hitier. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11