II \r 10 ADO-voetballer Rianne Schorel kampte na een verwaarloosde hersenschudding lang met ernstige klachten. Met een boek waarschuwt ze andere sporters. „Als ik goed was geholpen, dan had genezing niet zo lang geduurd." SPORT HERSENSCHADE Het gebeurde pas gele den nog. Rianne Schorel (34) stond langs een voetbal veld, zag een voetbal ster hard met haar hoofd tegen de grond klappen, opkrabbelen en weer door spelen. „Nee, dacht ik, zo moet het dus niet." Het is, weet ze, wat elke sporter wil én doet: opstaan en hup, weer door gaan. Maar daar is je brein te waardevol voor. „Dat besef je pas als het niet goed meer functioneert. Je hoofd, het be stuurt alles. En als het dat niet meer doet, pfoee, dat is zo beangstigend." Als iemand kan weten hoe beangsti gend, dan is het Schorel wel. Op een koude februari-avond in 2008 is ze de spits van het vrouwenteam van ADO Den Haag in de wedstrijd tegen AZ. Voetbal is haar passie, een meisjes droom is uitgekomen. Ze speelt in de net opgerichte vrouweneredivisie. Er ligt ook een uitnodiging voor het Ne derlands elftal op haar te wachten. Totdat ze in de wedstrijd tegen AZ in de lijn van een schot belandt en de bal haar hard op het hoofd raakt. Ze ziet sterretjes, is duizelig en misselijk. Maar speelt verder. De volgende dag traint ze weer. Een dag daarna speelt ze weer een wedstrijd. Niemand houdt haar tegen. De medische staf niet. De trai ner niet. En Rianne zichzelf ook niet. Fluittoon Als na vier dagen de fluittoon nog niet uit haar hoofd is verdwenen en haar evenwicht verstoord blijft, gaat de Bleiswijkse toch naar de huisarts. De zelfde dag constateren ze in het zie kenhuis: een hersenschudding en een whiplash. Rust, het gebruikelijke medicijn te gen een hersenschudding, helpt niet meer. Zes weken zit de ooit zo ener gieke voetbalster in een donkere ka mer, met oordopjes in. Maar de bar stende hoofdpijn, de waas voor haar ogen en de zoem in haar oren blijven. Negen zware jaren volgen. Het ver waarlozen van haar hersenschudding heeft tot hersenletsel geleid. Rianne, tot dan toe altijd een vrolijke vrouw, verdraagt geen geluid meer, geen mensen, haar brein stuurt haar Je hoofd bestuurt alles. Als het dat niet meer doet, pfoee, dat is zo beangstigend armen en benen niet goed meer aan, ze belandt in een sociaal isolement. De blessure aan haar brein schopt haar emoties in de war. Depressie Soms klautert ze op. Haar passie voor voetbal drijft haar zelfs weer het veld op, het leidt uiteindelijk tot nog twee hersenschuddingen, pijn, een depres sie en uiteindelijk zelfs een zelfmoord poging. „Ik had geen wilskracht meer. Ik had het gevoel alsof ik helemaal vastzat en had geen idee hoe ik eruit moest komen." Tweelingzus Nanja komt bij haar wonen om te voorkomen dat het nog een keer gebeurt. De oplossing ligt uiteindelijk in Amerika, waar meer kennis is over vrijdag 19 januari 2018 GO Keihard een bal tegen j e hoofd? ood er niet mee doo Cyril Rosman Bleiswijk —Rianne Schorel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10