9 8 PAOLO MACCHIARINI JOURNALIST, PATIËNTEN EN ZIJN VROUW DE DUPE Paolo Macchiarini was een wereldster binnen de medische wetenschap. NBC-journaliste Benita Alexander viel als een blok voor zijn charmes, maar ontdekte in de aanloop naar hun bruiloft dat alles wat de topchirurg zei, een leugen was. en medische pio nier. Een topchi rurg. Een levens redder. Paolo Macchiarini ver kreeg wereldfaam in 2008, toen hij uit stamcellen een nieuwe luchtpijp maakte voor Claudia Castillo, een jonge vrouw uit Barcelona. Niet veel later werd Castillo gezond uit het ziekenhuis ontslagen. Omdat haar nieuwe luchtpijp was ge maakt uit haar eigen beenmerg cellen, waren er geen afstotings verschijnselen. De in Zwitserland geboren chirurg sprak over een gamechanger. Na zijn doorbraak had Macchia rini de ziekenhuizen en universi teiten voor het uitzoeken. Hij sloot zich in 2011 aan bij het prestigieuze Zweedse Karolinska Instituut, waar de professoren jaarlijks de Nobelprijs voor Fysiologie of Geneeskunde kiezen. Daar paste hij zijn techniek aan. Voor een vol gende patiënt liet hij een kunststof luchtpijp maken, die hij aan het li chaam vastplakte met stamcellen. De operatie bracht Macchiarini op de voorpagina van The New York Times. Documentaire Om een documentaire te maken over dit wonderkind van de chi rurgie, maakte de Amerikaanse televisiezender NBC in 2012 twee van zijn meest ervaren verslagge vers vrij. In het Boston Mandarin Oriental Hotel viel NBC-journa- liste Benita Alexander als een blok voor de dan 54 jaar oude Macchia rini. Terwijl hij daar aan het wach ten was om een volgende baan brekende operatie te verrichten, vertelde Alexander over haar eer ste man, die een agressieve her sentumor had. Macchiarini toonde zich een geduldig luisteraar, die bovendien goede adviezen gaf. Zo vergat Alexander, die ook als producente aan de documentaire werkte, de gouden regel van de journalistiek: word nooit verliefd op je onderwerp. Tijdens het maken van de reportage A leap of Faith - vrij vertaald: blind vertrou wen - werden de ontmoetingen tussen de producente en de chi- In mijn leven heb ik nog nooit een oplichter gezien met zo'n internationale uitstraling rurg romantischer. In 2013 vlogen de twee naar Venetië, waar ze net als alle andere verliefde stellen gondeltochtjes maakten en een slotje hingen aan de Accademia brug. Macchiarini betaalde alles voor zijn Amerikaanse vlam: jur ken, sieraden en diners in driester renrestaurants. „Ik had niet het idee dat hij me aan het omkopen was", zei Alexander later in Vanity Fair. „We waren gek op elkaar en ik begon van hem te houden." Verloofden Volgens Alexander ging Macchia rini met kerst 2013 op zijn knieën. Als verloofden reisden de twee naar de Bahama's, Mexico, Turkije, Griekenland en Italië. Pas nadat A leap of Faith in de zomer van 2014 was uitgezonden, biechtte de producente haar relatie op bij NBC. Haar chef reageerde woe dend, maar wilde wel exclusief verslag doen van de bruiloft. Het huwelijk op 11 juli 2015 be loofde dan ook een spektakel te worden. Macchiarini had Alexan der toevertrouwd tot een select groepje chirurgen te behoren dat werd ingevlogen als politieke kop stukken als VIP's moesten worden geopereerd. Tot zijn directe ken nissen, die ook toegezegd hadden op de bruiloft te komen, behoor den de Obama's, de Clintons, Vla- dimir Poetin en de paus. Laatstge noemde had zelfs zijn zomerver blijf ter beschikking gesteld om daar het huwelijk in te zegenen. Operaster Andrea Bocelli zou het feest compleet maken door het bruidspaar toe te zingen. Een mail van een kennis met als titel 'De Paus' hielp Alexander in mei 2015 uit de droom. Er stond een link in naar een artikel waar de paus werkelijk zou zijn ten tijde van het huwelijk: op reis in Zuid- Amerika. Hoewel Macchiarini eerst nog tegenstribbelde, ont dekte haar verloofde dat het feest van A tot Z was gelogen. De Oba ma's, de Clintons, de paus, Poetin; niemand wist ervan. En Andrea Bocelli 'zingt niet op bruiloften', aldus zijn vrouw. Een ingeschakelde privédetec- donderdag 18 januari 2018 GO c Liegende wonderchirurg leidde iederee om de tuin Koen Voskuil Rotterdam Een nieuwe luchtpijp, gemaakt uit stamcellen, wordt geprepareerd door een team onder leiding van Paolo Macchiarini. fotoap Privédetective ■Hat P Macchiarini (m) geeft een patiënt een nieuwe luchtpijp in het Karolinska Uni- versity Hospital. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8