Bieb verwacht snel nieuwe locatie in Hulst Museum Scheldewerf kan de Blaas weer laten klinken 7 DeVlissingse scheepsbouwer Damen Schelde en de Rotterdamse reder Lloyd vieren 50 jaar gezamenlijk verleden van schepen naar Nederlands Indië met een expositie. Doel2020 kan nog feestje vieren in Doel Tante Lien, Indisch alter ego van zangeres Wie- teke van Dort, kreeg met haar weemoedige liederen over Indië bij een enkeling een traantje los, bij de opening van de expositie gis termiddag. Ze is lid van het co mité van aanbeveling van het Ko ninklijk Rotterdamsche Lloyd Museum, dat de expositie in het hoofdkantoor van Damen Schelde en in het Scheepswerfmuseum inrichtte. Directeur, grondlegger en voormalig 'blik', zeevaart schoolstudent en Lloyd-officier Ed van Lierde vindt het een prachtig verzoeningsgebaar, het eerbetoon dat Damen Schelde geeft aan de voormalige rederij, voorloper van NedLloyd. „De Willem Ruys was het laatste schip dat de Schelde heeft ge bouwd voor Lloyd. Toen het in 1947, negen jaar na het begin van de bouw was afgebouwd, is er een conflict geweest over de financi ële afwikkeling. Dat was het einde van de samenwerking." Damen- directeur Hein van Ameijden is volgens Van Lierde echter en thousiast ondersteuner van het museum en van projecten in In donesië. Van Ameijden is mo menteel in Jakarta, waar het mari- tiem museum gisteren ten onder ging in een brand. In zijn plaats memoreerde financieel directeur Ronald Suhlman van Damen Schelde de samenwerking toen die wel goed was. In die halve eeuw werden er 36 Lloydschepen gebouwd, 28 passagiersschepen en 8 mailboten, voor de vaart op Nederlands Indië. Tien jaar na de breuk, bij de onafhankelijk van Indonesië, waren de scheeps- bouwopdrachten voor de Oost vrijwel over. Daar heeft de werf goed van geweten, zei Suhlman. Kees Maas van de Koninklijke Scheldegroep overhandigde Doeke Roos van Museum Schel dewerf een cadeautje: de Blaas, de fabrieksfluit die tot 2006 vanaf de gevel van de scheepsbouwloods de werkdag aan- en afkondigde, staat nu op het dak van het mu seum. En werkend, al wordt Oost- Souburg er niet meer wakker van, zoals oud-Scheldeman Willem Murre opmerkte. De Blaas is voortaan, in verhouding op fluis tertoon, te horen bij het museum. DOEL Scheldedorp Doel bestaat nog, wat zeker te danken is aan Doeho20. Zaterdag bestaat de actie groep twintig jaar en dat wordt ge vierd, in Doel. De Vlaamse regering besloot 20 januari 1998 dat Doel definitiefweg moest voor uitbreiding van de Ant werpse haven. Doel2020 heeft dit met juridische acties tot nu toe tegen kunnen hou den, al is Doel onderwijl wel leeg gestroomd. Ondanks dat viert Doeho20 za terdag vanaf 17.00 uur feest in ge bouw De Dooien, met muziek van Orgamusa en sprekers, onder wie voorman Jan Creve. Dat de bibliotheek gemeenschaps centrum Den Dullaert wil verrui len voor het centrum is geen nieuws. De zoektocht duurt al acht jaar. „Die locatie moet natuurlijk wel voorradig zijn. We kunnen moeilijk alle boeken zomaar op de markt gooien. Dan worden ze nat", zegt Crombeen. Vermaakcentrum De Koning van Engeland leek ge schikt, maar dat spoor liep dood. Daarom besloot de bibliotheek de huur in Den Dullaert te verlengen tot 30 juni dit jaar. Het contract wordt niet nog eens verlengd. „Als ik het niet had opgezegd, liep het automatisch weer een aantal jaar door. Ik wil mijn handen vrij heb ben." Residentie Gravenhof aan de Overdamstraat, het complex waar behalve appartementen ook win kelruimtes gebouwd worden, is 'één van de opties' voor een nieuwe locatie. De oplevering daarvan is begin volgend jaar. „Maar er is meer keuze. Achter de basiliek staat veel leeg (project On der de Toren) en er zijn winkel panden vrij." De zoektocht is waarschijnlijk binnen enkele we ken afgerond. Een nieuwe locatie moet voor de bieb aan verschillende voorwaar- We kunnen de boeken niet op de markt gooien, dan worden ze nat den voldoen. Zoals het opper vlakte, of het gebouw in het zicht ligt en de hoeveelheid parkeer plaatsen. „We willen natuurlijk het liefst gratis parkeren. Maar dat willen de cafés op de markt ook. Elke locatie heeft zijn voor- en na delen." Daarom is een pand buiten het centrum ook niet ondenkbaar. Wat sowieso niet gebeurt, is dat Hulst tijdelijk zonder bibliotheek zit. Indien vóór 30 juni geen nieuw thuis gevonden is, hoopt Crom been nog even op de huidige plaats te mogen blijven. „Daarover gaan we in overleg met Den Dullaert. Lukt dat niet, moeten we een tijde lijk pand zoeken." De directeur benadrukt dat de perikelen rond Den Dullaert niet de aanleiding voor de verhuiswens zijn. „Ik ben verantwoordelijk voor de bibliotheek, niet voor Den Dul laert. De wens is er al heel lang." donderdag 18 januari 2018 Weemoed bij het Lloyd-verleden Claudia Sondervan Tante Lien, alias van Wieteke van Dort, zingt bij de opening van de expositie. Doeke Roos van Museum Scheldewerf kreeg een miniatuur van de Blaas, gemaakt door oud-Schel- deman en vrijwilliger Jan Roelse. fotos ruben oreel Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen hoopt binnen enkele weken een nieuwe locatie in Hulst te heb ben. Een plek in de binnenstad geniet de absolute voorkeur, maar een pand buiten de stads wallen is 'zeker niet uitgeslo ten', zegt directeur Rudi Crombeen. Bob Maes Hulst -Rudi Crombeen, directeur Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65