CU betreurt verhuizing Lion Foods Krammereiland wordt paradijsje voor broedvogels en woelmuis 6 Corporatie investeert tot202280 miljoen R&B Wonen presenteert deze week de plannen voor de jaren 2or8 tot 2022. Het boekje waarin de plan nen staan heet 'Natuurlijk!'. Dat is volgens directeur Peter Bevers niet toevallig. „In 2045 willen we volle dig C02-neutraal zijn. Daarom bouwen we geen enkele woning meer met een gasaansluiting en worden alle nieuwe huizen nul-op- de-meterwoningen." De afgelopen vier jaar heeft R&B vooral in Borsele veel nieuwbouw gepleegd. De komende jaren ligt het accent op Reimerswaal, waar 200 van de 350 huizen zullen wor den gebouwd. „En dan met name in Yerseke, Kruiningen, Rilland en Krabbendijke. Voor de laatste twee dorpen is de vervangingsopgave zo groot, dat we een masterplan ma ken. In Krabbendijke betrekken we daar bijvoorbeeld de nieuwbouw van Ter Weel bij", zegt Bevers. Welke straten op de nominatie staan voor sloop, maakt R&B Wo nen nog niet bekend. „De komende tijd gaan het plan in detail uitwer- Vanaf nu bouwen we alleen nog maar huizen zonder gasaansluiting ken. Vervolgens gaan we eerst met de betreffende bewoners in ge sprek." Volgens Bevers dateren de meeste te slopen woningen uit de jaren zestig. Minimaal driekwart van de nieuwe huizen wordt le- vensloopbestendig: zonder drem pels en met bad- en slaapkamer op de begane grond. In totaal investeert de Bevelandse woningcorporatie de komende ja ren voor tachtig miljoen euro in haar werkgebied. In Reimerswaal ligt het accent op nieuwbouw, in Borsele op innovatieve projecten op het gebied van duurzaamheid. R&B wil zowel in nieuwbouw als renovatie meer gebruikmaken van natuurlijke en gerecyclede materi alen. Ondanks dat het aantal huishou dens met name in Reimerswaal de komende jaren toeneemt, zal het netto aantal woningen van R&B licht dalen. Jaarlijks zullen zo'n der tig huizen worden verkocht, vooral in dorpen waar de vraag naar huur huizen afneemt. En in totaal wor den iets meer woningen gesloopt (265) dan teruggebouwd (250). Vol gens Bevers sluit deze ontwikke ling aan bij de wensen van de markt. Veel babyboomers willen graag een koopwoning houden en ook jonge gezinnen verkiezen vaak koop boven huur. Minstens tachtig procent van de huizen moet aan de primaire doel groep, mensen met een inkomen tot 36.000 euro, worden verhuurd. Ook huurders met een middenin komen tot 45.000 euro zijn wel kom. Dat komt volgens Bevers de leefbaarheid in de wijken ten goede. De huizen moeten ook in de toe komst betaalbaar blijven. De huur mag gemiddeld niet meer dan 75 procent van het landelijk toege stane maximumbedragen. Wat heeft het college van B en W van Tholen gedaan om Lion Foods voor de gemeente te behouden? Dat wil de Thoolse fractie van de Chris tenunie weten, nu de producent van krokant gebakken uitjes ver huist naar Kapelle. Raadslid Corniel van Leeuwen heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college. CU zegt de verhui zing te betreuren 'gezien de werk gelegenheid die deze fabriek op Tholen vertegenwoordigt'. De fa briek in Sint-Maartensdijk brandde in november af. Lion Foods-direc- teur Peter Kamstra liet dinsdag we ten dat Lion Foods voor Kapelle koos omdat daar de herbouw het snelst uitgevoerd kan worden. Van Leeuwen wil weten of Tholen een versnelde procedure heeft overwo gen om het bedrijf tegemoet te ko men. Welke lessen heeft het college uit deze gang van zaken geleerd, vraagt hij zich af. Ook wil hij weten wat er nu met het vervuilde terrein in Sint-Maartensdijk gebeurt. De aanleg van Krammereiland is deze week begonnen. Opdrachtge ver is Windpark Krammer. De ont wikkelaars van Zeelands grootste windmolenpark hebben wat goed te maken. Van de 34 windturbines staan er twee in het Natuurnetwerk Zeeland, vijf andere molens draaien met hun wieken boven het gebied. In totaal gaat daarmee 1.500 vier kante meter natuur verloren. Het nieuwe eilandje maakt dat verlies ruimschoots goed. Dat wordt namelijk één hectare, ofwel 10.000 vierkante meter groot. De plannen voor Krammereiland zijn uitge werkt in overleg met Het Zeeuwse Landschap, de beheerder van de na bijgelegen Plaat van de Vliet. Het Krammereiland wordt aange legd in de Krammer nabij de Phi- lipsdam. Voor de aanleg wordt een strook grond ontgraven langs de weg. Het eilandje zelf komt een stukje verderop, aan de binnenzijde van de strekdam. Het water tussen het vasteland en het eiland wordt uitgebaggerd zodat de waterdiepte groter wordt. Door deze grotere wa terdiepte worden twee soorten die ren op afstand gehouden. Voor roof dieren is het lastiger om het water over te steken en kunnen broedvo gels rustig broeden. De geul moet ook de aardmuis en veldmuis te genhouden, zodat de zeldzame Noordse Woelmuis zich er vestigt. Met de aanleg is een bedrag van zo'n 100.000 euro gemoeid. Het is nog niet duidelijk hoe het eilandje wordt ingericht, daarover voert Windpark Krammer nog overleg met ecologen. In februari is het af, als het goed is net op tijd voor het broedseizoen. Het Zeeuwse Land schap beheert het nieuwe natuur gebiedje straks beheren. IN DE REGIO Lessen seniorweb Kruiningen 7 Expositie afasiecentrum MIJN DORP, MIJN STAD Zwerfboeken markt donderdag 18 januari 2018 BE R&B bouwt 350 huizen zonder gas Honderden verouderde huurwo ningen in Reimerswaal en Bor- sele worden de komende jaren gesloopt. Woningbouwcorpora tie R&B Wonen vervangt ze vooral door huizen waarin men sen hun hele leven kunnen blij ven wonen en bovendien geen geld kwijt zijn aan energie. Joeri Wisse Kruiningen - Peter Bevers, R&B Wonen Michiel Bouwman Tholen Zeeland is volgende maand een eilandje rijker: Krammereiland. Niet het nieuwste plan voor een vakantieresort, maar wel een po tentieel paradijsje voor broedvo gels én de Noordse woelmuis. Joeri Wisse Bruinisse KRUININGEN Stichting Senior web Zuid-Beveland geeft vanaf morgen weer computerles sen in Kruiningen. Seniorweb is een groep vrijwilligers met een vakbe kwame docent en hulpdocenten. De cursus 'Windows 10 voor beginners' wordt gehouden tussen 9.30 en 11.30 uur. De cursus 'iPad' is van 14.00 tot 16.45 uur. De lessen worden ge geven bij Berghoek straat 4. Aanmelden kan via 06- 22827625 of jan@louklu.nl. THOLEN In het Thoolse ge meentehuis is mor gen de officiële opening van een tentoonstelling. Er wordt een een CVA Trefpunt ge houden, met het thema Communica tiestoornissen en Afasie. Alle foto's GOES Serviceflat de Schakel, 09.30- 11.30 uur: Digitaal Café; Erasmuspark, 10.00-11.00 uur: In loopspreekuur van wijkverpleging; ADRZ, 13.00-15.00 uur: Informatiebij eenkomst voor mensen met een Whiplash; Bibliotheek, 13.30- 15.30 uur: Inloopac- tiviteit 'basisvaar digheden op de computer' HANSWEERT Dorpshuis, 10.00 uur: Wandelen in groepsverband HEINKENSZAND V.d. Biltplein, 08.00- 12.00 uur: Week markt; 09.30 uur: Wande len in groepsver band; Bibliotheek, Sten geplein, 10.00-12.00 uur: Digitale inloop ochtend 'S-HEER ABTS- KERKE Dorsphuis Versvliet, 19.30 uur: Start les- serie over de bouw kunst in de Renais sance KAPELLE Cederhof, 08.00- 21.00 uur: Expositie Dita van Poelje; De Vroone, C.D. Ver- eekestraat 74,13.30 uur: Bingo KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.45 uur: Meezingmiddag met Anco Vleugel voor de tentoon stelling zijn ge maakt door men sen met Afasie. Vanaf 14.00 uur. WOLPHAARTSDIJK De zwerfboeken- kast in Wolphaarts- dijk houdt morgen en zaterdag een zwerf boekenmarkt. Mensen mogen gratis boeken mee nemen. Wel moeten zij de uitgelezen boeken doorgeven aan een ander (bij voorbeeld in een zwerf boekenkast). Tussen 11.00 en 15.00 uur is ieder een welkom. KRUININGEN Hof Cruninghe, 10.00-11.15 uur: Se- niorenYoga; 13.30 uur: Sjoelwedstrijd SINT ANNALAND Bibliotheek, Schoolstraat 34, 16.00-17.00 uur: E- book spreekuur THOLEN De Meulvliet, 19.30 uur: VVD-bijeen- komst 'Is het nog wel veilig op het Schelde-Rijnka- naal?' YERSEKE Bibliotheek Moer- zicht, 10.00-12.00 uur: Digitaal inloop- punt; Grand Café Moerzicht, 14.30- 16.00 uur: Creamid- dag; 16.00-17.00 uur: Borreluurtje. VROUWEN VAN NU BROUWERSHAVEN De eerste officiële bijeenkomst van Vrou wen van Nu afdeling Brouwershaven zou op 3 februari 1953 worden gehouden. De Watersnoodramp doorkruiste dat plan. Het duurde, ook door de evacuaties, tot de zomer voor die bij eenkomst alsnog plaatsvond. Gisteravond werd het 65-jarig bestaan in het Tonnenmagazijn gevierd. Bij de oprichting heette de club nog de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen. Dat veranderde, zoals ook de samenleving veranderde. De afdeling Brouwershaven moderniseerde mee. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61