Bannon praat toch over Russen Hoop op draagvlak bij gedupeerden voor Gronings schadeprotocol LAAGSTE 5 Samsung Galaxy S8(64GB) T dato met dit dodelijke incident op de proppen komt, wil hij zelf niet toelichten. Opvallend is het wel. Kroon wil later dit jaar een nieuw boek uitbrengen, maar de melding over het incident is volgens Defen sie niet gedaan in relatie tot dit nieuwe boek. Verantwoording Volgens een hooggeplaatste mili tair die Kroon en het voorval goed kent, is het te prijzen dat de oor logsheld nu alsnog verantwoor ding aflegt. Zeker omdat tien jaar na dato de operatie politiek en mi litair gezien niet zo gevoelig meer is. „Het was een heel gecompli ceerde situatie en het was iets waar hij mee zat. Dan is het zuiver dat anderen nu uitzoeken hoe het pre cies zit. En te prijzen bovendien, wetende wat er vervolgens alle maal op hem af gaat komen." Worstelen Militair psycholoog buiten dienst Willem Heijster noemt het niet uitzonderlijk dat iemand tien jaar na een operatie worstelt met ge beurtenissen die in het verleden zijn voorgevallen. „Dat gevoel kan het leven van militairen ineens zo beheersen, dat ze geen andere uit weg zien dan elders bevestiging te zoeken dat ze het juiste hebben ge daan." Toch is het volgens Heijster op merkelijk dat dit voorval aan de grote klok wordt gehangen. „Hij had ook intern mensen in vertrou wen kunnen nemen en bij hen te rade kunnen gaan. Zeker als hij al zo lang met het geheim rond loopt." Kwade bedoelingen Heijster sluit daarom ook niet uit dat andere scenario's een rol zou den kunnen spelen om nu alsnog duidelijkheid te krijgen over het incident. Bijvoorbeeld mensen met kwade bedoelingen die op de hoogte zijn van het geheim van Kroon en daar iets mee wilden doen. „Militairen met de status van Kroon kunnen bij anderen nu eenmaal gevoelens van jaloezie opwekken." Kroon vindt overigens dat hij niets verkeerds heeft gedaan en dat hij naar eer en geweten heeft ge handeld. Defensie schorst hem ook niet. Dat zal pas gebeuren als hij wordt aangemerkt als ver dachte, iets dat nog niet aan de orde is. Kroon blijft vooralsnog gewoon aan het werk voor de In specteur-Generaal van de Krijgs macht. CARRIERE Bannon kwam overeen dat hij wordt verhoord door het team van Robert Mueller, de speciaal aan klager die onderzoek doet naar Russische inmenging. Bannon weigerde aanvankelijk met Muel ler te praten. Hij werd zelfs twee keer gedagvaard. De frustratie over Bannons houding liep hoog op. Bannon, tot voor kort meester- strateeg en een vertrouweling van Trump, verscheen eerder vrijwil lig voor de parlementscommissie die onderzoek doet, maar hield vervolgens zijn mond. Volgens de Democratische afgevaardigde Adam Schiff voerde de inmiddels onttroonde adviseur het 'presi dentieel voorrecht' aan om te mo gen zwijgen. Het Witte Huis heeft Bannon opgedragen zijn mond te houden, aldus Schiff. Het 'voor recht' staat de president en som mige regeringsverantwoordelij ken toe om bepaalde informatie niet te delen met het Congres of met justitie. Parlementsleden vra gen zich af of Bannon gezien zijn huidige status nog wel een beroep kan doen op dat voorrecht. Er werd wel wat van Bannon verwacht na diens gepeperde uit spraken in het omstreden boek Fire and Fury. Daarin klapt hij uit de school over een ontmoeting tussen Donald Trump Jr., schoon zoon Jared Kushner en de vroegere campagneleider Paul Manafort met een Russische advocate tij dens de verkiezingsstrijd. Trump Jr. hoopte belastende informatie te krijgen over Hillary Clinton met wie zijn vader om het president schap streed. Bannon noemde die bijeenkomst in het boek 'verraad, onpatriottisch en rotzooi'. Nadat Donald Trump ziedend reageerde op die uitlatingen van 'Sloppy Steve' die volgens de pre sident 'zijn verstand had verloren', kwam Bannon erop terug. Het zou gaan om Manafort, Trump Jr. was volgens hem een 'patriot'. Die afspraken zouden er dan alsnog snel moeten kunnen liggen, al laten de belangenclubs van bevings- slachtoffers zich niet onder druk zetten. „Wij willen vooral dat er snel wordt begonnen met de afhande ling van duidelijke aardbevings- schade als gevolg van de gaswin ning. Er zijn gevallen die al jaren wachten, terwijl de oorzaak bekend is. Daar heb je helemaal geen scha deprotocol voor nodig", aldus se cretaris Susan Top van het Gasbe raad na het gesprek met Wiebes. „Het protocol moet nog jaren mee en is vooral belangrijk voor grens gevallen en uitzonderingen, die moet je tot achter de komma rege len en dat kost tijd", stelt Top. De belangenclubs van Groningse gedupeerden stapten dinsdag uit de onderhandelingen, omdat zij zich niet langer herkenden in concept voorstellen. Wiebes trachtte hen er gisteren van te overtuigen dat nog niets vaststaat en dat de wensen die zij eerder inbrachten nadrukkelijk op tafel liggen. De gedupeerden zeggen vooral behoefte te hebben aan een gebaar van Wiebes, die de opvolger is van zijn partijgenoot Henk Kamp. „Deze minister geeft een positieve indruk. Hij wil het anders doen dan zijn voorganger, maar dat moet nog wel gepaard gaan met daden", meent voorzitter Jelle van der Knoop van de Bodembeweging, die gisterochtend telefonisch contact had met Wiebes. Druk Wiebes weerstond dinsdagavond druk van de Tweede Kamer om binnen twee weken tot een nieuw schadeprotocol te komen. Hij wil dat de belangenclubs weer mee on derhandelen en ze niet opjagen. Ook al is er kostbare tijd verloren gegaan doordat het vorige, demissi onaire kabinet volgens Wiebes 'niet het mandaat voelde' om de schade- afhandeling duidelijk te regelen. Al bijna een jaar is het onduide lijk hoe woningbezitters de schade kunnen verhalen nu de NAM uit de schadeafhandeling is gehaald. Het gasbedrijf mag alleen nog betalen. &<N1> 5 GB Data Onbeperkt min/sms rD donderdag 18 januari 2018 GO jaar z'n mond Marco Kroon tijdens de missie waarvoor hij is on derscheiden. FOTO DEFENSIE 2009: Koningin Beatrix speldt Kroon de Militaire Willems-Orde op. fotoanp A Marco Kroon met zijn vriendin in zijn café In 't Harnasch. fotocordekock A Kroon wordt door zijn vriendin gefeliciteerd na de rechtszaak, fotoanp Trumps voormalige adviseur Steve Bannon gaat met een speciale commissie praten over de link met Rusland tijdens de Amerikaanse presidentsverkie zingen in 2016. Gerben van 't Hof Rotterdam/ Washington De Groninger Bodembeweging en het Groninger Gasberaad overwegen na een gesprek met minister Eric Wiebes van Econo mische Zaken weer aan tafel te komen om te onderhandelen over een nieuw schadeprotocol. Laurens Kok Den Haag PRIJS! 20,00 voor je abonnement 20,00 voor je toestel p/mnd Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet 480,00 €0,00 480,00 20,00 24 maanden 0% 1166(2) Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht Let op! Geld lenen kost geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5