Jean-Luc Godard op de divan als dwarsligger Roadtrip vol vaderkwesties en foute seksgrappen 7 Tegenpool van Dunkirk Churchills gedrag is vandaag de dag in Europa nog merkbaar. Dat het con tingent nu uiteen dreigt te vallen, zou de staatsman zeker erg betreu ren. „Churchill is zeker geen brexit- man", meent zijn vertolker. „In de ja ren 40 pleitte hij al voor een verenigd Europa. Tegen de huidige ontwikke lingen zou hij zeker ageren." Oldman, die volgens velen dankzij deze rol getipt wordt voor een Oscar, verdiepte zich uiteraard in de ziel van Churchill. Hij had het voordeel dat er bibliotheken vol zijn geschreven over de legendarische politicus. Boven dien had hij ook de beschikking over de memoires van mevrouw Chur chill. Ik schat dat we zo'n 20.000 euro aan sigaren hebben uitgegeven „Zijn tegenstanders schilderden Churchill af als een dronken bejaarde die op zijn 65ste was uitgeblust en geen politieke toekomst meer had. Maar hij was in werkelijkheid een energieke man die het leven omarmde en een echtgenote naast zich had die hem scherp hield. Ik heb de filmbeelden van hem uit die tijd goed bekeken en lette vooral op de ondeugende blik in zijn ogen. En zijn manier van lopen die heel kordaat was alsof hij geen tijd wilde verspil len." Met één onmisbaar detail hebben alle Churchillvertolkers te maken ge had: zijn onafscheidelijke sigaren. Ook Oldman loopt in Darkest Hour constant met een brandende of ge doofde sigaar in zijn mond. Oldman: „Ik schat dat we zo'n 20.000 euro aan sigaren hebben uitgegeven. Dat wa ren geen goedkope exemplaren, kan ik je verzekeren." Le Redoutable In de jaren 60 was Jean-Luc Go dard een baanbrekende regisseur in Frankrijk. Eigenzinnig, origi neel en tegendraads. Hij werd be wierookt, maar stond ook vaak in de vuurlinie. Zeker toen hij in 1967 zijn film La Chinoise maakte. Hij werd fel aangevallen en van zijn zelfvertrouwen bleef weinig over. Op basis van de autobiografische roman van actrice Anne Wia- zemsky met wie Godard was ge trouwd, probeert Le Redoutable de regisseur op de divan te leggen. Echtelijk ongemak maakt zeker deel uit van het verhaal, maar de film zoomt vooral in op de artis tieke crisis van Godard, die ook nog te maken krijgt met de stu dentenopstand in Parijs van 1968. Soms is Le Redoutable best gees tig. Regisseur Michel Hazanavi cius, die eerder de verrukkelijke Oscarwinnaar The Artist maakte, prikt het intellectuele gezeur van Godard een paar keer flink lek. Wie niet echt in deze dwarsligger is geïnteresseerd, zal snel afhaken. Een echte Godardfilm biedt meer houvast. Father Figures Volwassen tweelingbroers ont dekken stomtoevallig dat hun moeder in de vrije jaren 70 rond fladderde in het New Yorkse nachtleven en eigenlijk geen idee had wie haar zoons verwekte. Hun zogenaamd jong gestorven vader bleek een verzinsel. Waar de hippieachtige zoon (Wilson) het allemaal wel best vindt, is de ander (Helms) woest. Hij wil per direct hun echte vader opsporen om alle verloren jaren in te halen. Een flinterdunne eerste clou zet het duo aan tot een malle road trip, met vele 'vaders', ruzies, misverstanden, seksuele uitspat tingen en broederhechting. Deze komedie pakt helaas al even treurig uit. Waarom heerst trouwens nog steeds de gedachte dat tenenkrommend onsmake lijke seksgrappen wél hilarisch zijn als ze worden uitgesproken door keurige golfbaanbejaarden? - Marieke Nieuwdorp donderdag 18 januari 2018 GO M Gary Oldman zet een natuurgetrouwe Winston Churchill neer. FOTO FOCUS FEATURES LLC 44 Gary Oldman DRAMA Regie: Michel Hazanavicius. Hoofdrollen: Louis Garrel, Stacy Martin en Micha Lescot. Godard en Anne, gespeeld door Louis Garrel en Stacy Martin, fotocinéart A.Z. KOMEDIE Regie: Lawrence Sher. Hoofdrollen: Owen Wilson, Ed Helms DRAMA Regie: Joe Wright. Hoofdrol len: Gary Oldman, Kristin Scott Thomas en Lily James. Wie vorig jaar Dunkirk heeft ge zien, kreeg geen enkel beeld onder ogen van het Londense hoofdkwartier waar de evacua tie van honderdduizenden sol daten uit het door nazi's bele gerde Duinkerke in gang werd gezet. Dat gebeurt wel in Dar kest Hour, dat daardoor de te genpool van Dunkirk is. Niet alleen daarom is Darkest Hour een fascinerende film. Het is ook een politiek drama over de positie van sir Winston Chur chill die ten tijde van zijn benoe ming tot premier nogal omstre den was. Van deze eigenzinnige man maakt Gary Oldman door een onvoorstelbaar overtui gende transformatie een over donderende vertolking die ook de onzekerheden van deze bul lebak toont. De film van regis seur Joe Wright gunt de kijker ook een blik in het huwelijksle ven van de Churchills. De altijd voortreffelijke Kristin Scott Tho mas maakt van Clementine een pittige vertolking die haarfijn aangeeft hoe afhankelijk Chur chill van zijn echtgenote was. De bijdrage van Scott Thomas voorkomt dat Darkest Hour een onemanshow van Oldman werd. Maar hij verdient zeker een Oscar voor deze sublieme ac teerprestatie. A.Z. Kristin Scott Thomas en Gary Oldman. foto focus features

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51