Kabinet zet Eritrese diplomaat het land uit 4 Marco Kroon liep 10 jaar rond met een groot geheim, maar biecht nu zelf op dat hij een vijandelijke strijder heeft moeten doden in Afghanistan. Commando's opereerden vaak voor de troepen uit MARCO KROON BEKENT DODEN VIJAND Militairen die zijn zaak kennen, prijzen hem om zijn zuiverheid, maar anderen zetten vraagtekens. Waarom nu? Wat moet Kroon hebben gedacht toen hij op 29 mei 2009 oog in oog stond met koningin Beatrix. Op het Binnenhof slaat ze hem met een ferme klap op de schouder tot Rid der der Militaire Willems-Orde. De hoogste onderscheiding die een militair kan krijgen. Een unieke ge beurtenis bovendien, omdat het niet meer was voorgekomen sinds de Tweede Wereldoorlog. Kroon wordt geprezen voor zijn moed, beleid en trouw tijdens zijn operaties in Afghanistan. Alleen weet koningin Beatrix nog niet al les, blijkt nu; Kroon doodde er ook een vijandelijke strijder. Het incident speelde zich af in 2007. Diep in vijandelijk gebied in Afghanistan. De opdracht voor de inlichtingenoperatie kwam van de militaire geheime dienst, MIVD. Kroon mocht er met niemand over praten. Toen niet. En nu eigenlijk ook niet. De missie is nog steeds ge heim. Toch kwam de oorlogsheld AFGHANISTAN gisteren met een opmerkelijke ver klaring naar buiten. „Ik heb als commandant van mijn eenheid een vijand moeten uitschakelen die een ernstig gevaar vormde voor de ope ratie en ook een gevaar vormde voor het leven van mijn mannen en mijzelf', schrijft hij. Melden Jarenlang heeft hij zijn mond ge houden over het geweldsincident, al had hij het volgens een woord voerder van Defensie wel volgens de interne regels moeten melden, ook als het om een geheime opera tie gaat. „Maar niemand binnen Defensie wist ervan", zegt woord voerder Klaas Meijer. Kroon kon niet anders en wilde lange tijd ook niet anders, zo laat hij optekenen door zijn advocaat Knoops. Het lag politiek en militair te gevoelig en het afbreukrisico was hoog. „Ik wilde en kon de operatie niet in gevaar brengen." Vorig jaar verraste Kroon zijn eigen werkgever alsnog met het gewelds incident. Daarop is de zaak maan denlang intern onderzocht. Afgelo pen vrijdag deed Defensie officieel melding bij het Openbaar Ministe rie dat de zaak nu verder gaat on derzoeken. De Tweede Kamer werd vertrouwelijk geïnformeerd en nu treedt ook Kroon dus zeifin de pu bliciteit omdat hij niet wilde dat dit nieuws zou uitlekken. Waarom Kroon pas tien jaar na Het wegsturen van een diplomaat is een bijzonder zware maatregel. De laatste keer dat ons land een di plomaat tot ongewenst verklaarde, was in 2012. Toen moest de Syri sche ambassadeur vertrekken. Minister Halbe Zijlstra van Bui tenlandse Zaken noemt het weg sturen van de Eritrese tijdelijk zaakgelastigde 'een krachtig diplo matiek signaal' aan de Eritrese aurotiteiten, zo schrijft hij aan de Tweede Kamer. Het besluit van minister volgt op Kamervragen van coalitiepar tijen D66 en VVD. Die wilden dat de minister het Eritrese ambassa dekantoor in Den Haag zou slui ten, omdat de medewerkers Eri- treeërs dwingen tot het betalen van een speciale belasting. Het radioprogramma Argos ci teerde eind december vorig jaar uit een heimelijk opgenomen gesprek met het hoofd van het ambassade kantoor. Daarin wordt een Eritrese asielzoeker gedwongen de diaspo- rabelasting te betalen en spijt te betuigen omdat hij is gevlucht uit het Afrikaanse land. Anders krijgt hij het voor hem noodzakelijke overheidsdocument niet. Na de uitzending werd de Eri trese ambassadeur ontboden op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Eritrea heeft geen eigen ambassade in ons land; die zit in België. De ambassadeur is ook ge accrediteerd voor Nederland. Uit dat gesprek bleek dat de ambassa deur 'de grote Nederlandse poli tieke en maatschappelijke weer stand tegen de wijze waarop de diasporabelasting wordt geïnd' niet begreep. Hij gaf aan daar niet mee te zullen stoppen. Daarop werd besloten de hoogste diplo maat naar huis te sturen. Hoewel een ruime Kamermeer derheid Zijlstra opdroeg het Eri trese ambassadekantoor op te doe ken, doet hij dat niet. Nederland heeft nooit eerder een ambassade of ambassadekantoor gesloten. Volgens de minister zijn er 'mo menteel geen door een rechter vastgestelde bewijzen' dat het Eri trese kantoor zich schuldig heeft gemaakt aan strafbare feiten. Ook stelt Zijlstra dat sluiting de betrek kingen met Eritrea teveel zou schaden. Bovendien, zo schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer, zou de Eritreese gemeenschap in Nederland daar te veel hinder aan ondervinden. Zijlstra roept Eritreeërs die de zogeheten diasporabelasting moe ten betalen op om aangifte te doen. In Nederland wonen naar schatting 20.000 Eritreeërs. donderdag 18 januari 2018 Oorlogsheld hield tien Raymond Boere Rotterdam Vier jaar lang vochten Ne derlandse militairen in Af ghanistan tegen de Taliban. Dat gebeurde vooral in Uruz- gan. Maar de commando's, zoals Marco Kroon, werden tussen 2006 en 2010 ook ingezet bij supergeheime operaties om inlichtingen te verzamelen. Beroemd is het verhaal van een groep commando's die in 2009 inlichtingen moesten verzamelen over hoe de Tali ban zich voorbereidde als een peloton Nederlandse militai ren in aantocht was. De Tali ban kon ze al van kilometers ver zien aankomen en een 'warm onthaal' voorbereiden. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog spron gen commando's in het diep ste geheim uit een vliegtuig om te landen in vijandelijk ge bied. Van heimelijk observeren kwam het niet, doordat ze voortijdig werden opgemerkt. Maar de commando's hebben de Nederlanders in aantocht wel kunnen helpen bij de aan val op het kamp. Marco Kroon: „Ik wilde en kon de operatie niet in- gevaar brengen." fotoanp De hoogste Eritrese diplomaat in Nederland moet zijn biezen pakken. Het kabinet heeft Tekeste Ghebremedhin Zemuy tot persona non grata verklaard. Hanneke Keultjes Den Haag De Kamer wil zelfs sluiting van het ambassadekantoor, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4