Ode aan de groten in de muziek 4 Mannen van Naam Na 25 jaar zei hij feestband Pater Moeskroen vaarwel, veel ervaringen rijker. Ad Grooten wilde de serieuzere kant op: een verhaal vertellen, ervaringen delen. Dat doet hij, met Mannen van Naam. De vrouw tussen de Mannen van Naam Ophef in een vakantiehuisje in Voltooid Verleden Verdwaalde ufo's en tapdandersinA58 ulti-muzikant, liedjesschrijver, componist en producer Ad Grooten (1962) kan terugkijken op een lange en succesvolle carrière in de band Pater Moeskroen. Nederlandstalige liedjes die extra glans kregen door de com binatie met Ierse, Schots en Engelse folktradities uit de jaren 60 en 70. Muziek die aansloot bij het zorgeloze studentenleven van een groep vrien den. Naast de studie muziektherapie ging die groep voor de grap wat mu siceren in de kroeg of rond een kratje bier. De bandnaam kwam later, na SYLVIA HOUTZAGER We willen verhalen delen. Onze verhalen, maar ook die van het publiek een vakantiereisje met die muziek door Frankrijk. Op de terugweg werd even halt gehouden in de Belgische stad Moeskroen en de groep had een naam. Grooten schreef de meeste teksten van het Pater Moeskroenrepertoire. Een heel oeuvre, dat is vastgelegd op ruim 20 albums. „Het opnemen, schrijven en touren was één groot feest. Net als de muziek, die naast hier en daar wat serieuze ballades, toch altijd dat studentikoze, vrolijke, absurde en onbezorgde bleef uitstra len. Een echte feestband dus. Dat bleef zo, ook al veranderde er regel matig wat in de muzikale richting. De grote lijnen lagen vast. Het is moeilijk daarvan af te wijken. Je zit in een hokje en daaruit ontsnappen is bijna onmogelijk. Na 25 jaar hield ik het voor gezien." Pater Moeskroen bestaat nog steeds, maakt met vakmanschap en plezier muziek die in dat stramien past, en tourt. Even goede vrienden, maar Grooten wilde iets anders: fo cussen op schrijven, ook voor ande ren, een autobiografisch soloproject en muziekprogramma's voor kinde ren maken. Dat laatste lukte met suc ces, met onder andere zijn Cowboy Billie Boemshows. Met Pater Moeskroen had Grooten in 2010 al een album gemaakt (Pater Moeskroen en de Keltendat een rich ting op ging waar hij zelf tevreden over was. „De humor was er, maar de teksten hadden ook een serieuze in houd en alle nummers sloten op el kaar aan met verbindende verhalen. Dat was wat ik wilde, een verhaal vertellen, ervaringen delen. De band ging daarna echter weer op tournee en dan was het toch weer van 'hela, hola' Keltische muziek Maar de Keltische muziek bleef krie belen. Zeker ook na zijn soloalbum Eilandskind uit 2007, waaraan onder meer Gerard van Maaskakkers, Henk Hofstede en JW Roy meewerkten. Hij voelde dat de Keltische muziek in combinatie met zijn teksten om een nieuwe invulling vroeg. En die kwam er in 2012. Met de vrienden van het eerste uur - bassist, accordeonist Wilbert van Duinhoven en zanger, mondharmonicaspeler en gitarist Ton Smulders. Geen tieners meer, ouder, wijzer en door de vele ge- 5 REDENEN OM UIT TE GAAN Toneel Dans donderdag 18 januari 2018 Ouder, wijzer en met een oop verha en René de Dreu 44 Ad Grooten Ad Grooten en zijn Mannen van Naam zochten voor hun laat ste show, Waarge- beurd, naar een warm geluid. Een nieuwe di mensie aan hun op folk gebaseerde sound. De keuze viel op violiste en harpiste Sylvia Houtza- Cole Porter was een legendari sche, maar eenzame componist en songwriter. Zijn levensverhaal wordt verteld in de musical 'You're the Top'. Esther Groenen- berg brengt een eerbetoon aan haar idool, de singer-songwriter Carole King. Verder dans, toneel en ontroerende fado. De naam Pauze (voorheen 't Zand) dekt de lading niet voor de Middelburgse toneelvereni ging. Er wordt hard gewerkt om elk jaar een toneelstuk te presenteren. Maar het mag niet té ernstig zijn. Komedie met een serieus randje, zo onge veer. Dit jaar speelt de vereni ging Voltooid Verleden, een tekst van Robbert Jan Proos. Deze oud-Zeeuw is een fana tiek toneelliefhebber, maar als speler zelf vooral actief als ca baretier. Ooit was hij winnaar van het Amsterdams Studen ten Cabaret Festival. Dan heb je hoe dan ook iets unieks te bieden. En dat unieke, dat ken merkt ook de toneelstukken die hij schrijft. Neem nu Vol tooid Verleden. In dit stuk komt een moeder samen met haar drie dochters, in een vakantie huisje. Het is de bedoeling om de sterfdag van de echtgenoot (en vader) te herdenken. De dochters (die allemaal extra gezelschap meebrengen) heb ben echter andere herinnerin gen dan de moeder. Er wordt veel gepraat, ja. Maar komt dat de sfeer ten goede? Morgen en zaterdag om 20.00 uur, zondag om 14.30 uur, Minitheater Middelburg. Dance Center Dazzle houdt zater dag 20 en zondag 21 januari een Amazing Dazzling Weekend in Stu dio A58 in Middelburg. Zaterdag om 15.00 uur verzorgt de jeugd de voor stelling De verdwaalde ufo's. Na af loop is er een disco met dj Stan in de foyer, 's Avonds om 20.00 uur en zondag om 15.00 uur is er een moderne jazz- en tap dansvoorstel ling. Een ticket kost 18 euro per voorstelling. dichtbij het publiek en met mooie anekdotes. Die komen vooral van de mannen. Maar het inspireert mij weer om ook stil te staan bij de verhalen die ik nog kan vertellen en delen. Wie weet komt dat er nog wel van." ger. Als violiste maakte ze fu rore met de groep Flairck. Daarnaast tourde ze onder andere met John Denver, George Moustaki, Her man van Veen en Don McLean. Ze deed ook mee op een aantal albums van Ad Grooten voor zijn Cow boy Billie Boem- programma. Houtza ger: Waargebeurd is een andere ervaring,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48