Baker deelt een wereld aan emoties Een nieuwe cd en een heruitgave 2 SAM BAKER Helse horror Interview James Oesi (29) kwam vanuit Zuid-Af rika via Rusland en Amerika naar Nederland. De solist op de contrabas speelt als een van de weinigen zowel klassieke als moderne composities. Zondag treedt hij op in Vlissingen. Uitgelicht Het programma heet An Evening with Sam Baker. Een productie van programmeur Chris Tangelder. Het gebeurt allemaal op een zondagmiddag in Middelburg. Indrin gend en met schurende stem vertolkt Sam Ba ker niet alleen een wereld aan emoties. Hij brengt ze onontkoombaar dichtbij. Hij vertaalt leed, maakt het voelbaar en levert dat troos tende gevoel dat samenhangt met het delen van herinneringen. Zelf zwerft hij met gitaar en liedjes over deze wereld, overleefde in 1986 een bomaanslag in Peru. Hij balanceerde tussen le ven en dood. Na een reeks medische ingrepen leerde hij na jaren weer leven. Anders, met an dere vragen, zoekend naar nieuw geluk en een andere waarheid of tenminste andere leugens. Zo klinkt zijn laatste album, Land of Doubt. Ba ker kan in muziek het onzegbare laten horen. De singer-songwriter volgt tradities. Melodi sche songs, atypische arrangementen. Geen traditionele Texaanse muziek, maar dat hij Baker ken in daar vandaan komt is duidelijk. En die stem ITIUZieK riet is niet mooi, maar dat onzegbare is juist een troef. Tom Waits, Joe Cocker, laten horen Conor Oberst, Bon- nie Prince Billy, Sam Baker voegt zich in de bovenste rangen van die karakteristieke stemmen. Het gebruik van trompet, vervormde elektrische gitaar, accor deon en steelgitaar klinkt soms jazzy, heeft dan weer de sfeer van een hymne of gospel. Alles bij elkaar een album dat klinkt als een Sam Baker opera. Anders dan de trilogie die hij maakte over dat nieuwe begin, dat leren leven en zoeken naar wat mensen nog bindt in tijden van leed. Het leven in de schaduw van herinneringen. En toch is een concert of een album van Sam Baker niet angstaanjagend. Sterker nog, in de duister nis roept hij licht op. Ook al is dat het delen van smart, het is iets waar we verder mee kunnen. Sam Baker is de singer-songwriter die van de sad song mooie monumentjes maakt. TOP 3 BEST VERKOCHT BOEKEN het aanzien van OORS LONG, 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN P Film James Oesi volgde viool les vanaf zijn tiende, maar vond het idee dat er zoveel violisten op de wereld waren, niet echt aantrekkelijk. Toen hij op een poster alle in strumenten die in een symfonieor kest spelen zag, was hij meteen in de ban van de contrabas. Hij koos dus letterlijk voor een paar maatjes gro ter. „Ik ben geboren in Londen, maar we verhuisden naar Zuid-Afrika. De muziekscène is daar kleiner dan in Europa. Er was maar één symfonieor kest en dat werd wegbezuinigd toen ik 14 was. Ik vroeg me dus al jong af of ik als muzikant zou kunnen leven in Zuid-Afrika. Er is een sterke klassieke muziektraditie en er is veel vrijheid. Daarom dacht ik dat het mogelijk was als bassist ook solist te kunnen zijn." Oesi ging toen hij 16 jaar was naar Moskou, omdat daar een goede leraar contrabasles gaf. „Ik had het gevoel dat ik te weinig techniek en discipline had. Ik deed toelatingsexamen en werd aangenomen. Ik ben toen hals overkop in Moskou gaan wonen. Het leven was zwaar daar. Ik leefde in een studentencomplex van het conserva torium, er was vaak geen warm water, de ratten liepen door de gangen en uit het fornuis kwamen kakkerlakken. Het is er bar koud en het conservato rium is pittig. Elk jaar vielen er stu- Ik wil de luisteraar laten horen waarom de contrabas solo zo mooi klinkt denten af. Het niveau is hoog. Ik heb er veel geleerd. Na enkele jaren ben ik naar Amerika gegaan." Tijdens zijn verblijf in Amerika kreeg Oesi van de legendarische bassist Gary Karr (zie kader) de raad om verder te studeren in Nederland. Na Rusland werd dit een cultuurschok voor de jonge musi cus. Welkom „In Rusland lag de nadruk op tech niek, in Nederland op het muziek maken. Het was een cultuurshock voor me. In Nederland was alles veel rustiger. Het leven is gemakkelijker, alles is beter geregeld en je voelt je welkom. Een groot verschil was dat ik minder uren les kreeg. Goed voor mij, want zo moest ik zelf muzikale be slissingen nemen en ontdekken wat ik écht wilde. Ik heb gekozen voor een solocarrière. Soloprogramma's zijn voor mij dé manier om echt muziek te maken. De Nederlandse taal heb ik meteen geleerd, normaal toch, als je in het land gaat wonen en werken." Oesi vindt de cellosuites van Bach prachtig, en na het horen van de op name door cellist Anner Bijlsma volgde hij een paar lessen bij die mu zikant. „Zijn eerlijke en menselijke manier om muziek te maken sprak me aan. Hij inspireerde mij. Nu speel ik die suites op contrabas. Het kost meer moeite om een mooi geluid uit dit veel grotere instrument te halen, maar als het lukt, klinkt het prachtig. Een voordeel is dat de donkere en lage donderdag 18 januari 2018 PZ René de Dreu is muziekliefhebber. Hij schrijft over allerlei soorten muziek. Wat: An Evening with Sam Baker Waar: Doopsgezinde kerk Middelburg Wanneer: zondag 21 januari, 16.00 uur Een eeuwigdurend eerbetoon aan de twijfel. Reageren? uitenthuis@persgroep.nl r Het aanzien van 2017, Han van Bree Een overzicht van het nationale en internationale nieuws van afgelopen jaar. De acht bergen, Paolo Cognetti De Italiaanse ber gen spelen een hoofdrol in het leven van Pietro en zijn ouders. Oorsprong, Dan Brown De nieuwste Robert Langdon thriller speelt zich af in Spanje. Bron: CPNB B De Amerikaanse singer-songwriter Sam Baker staat zondag in Middelburg. Machiel Coehorst luis tert deze week naar de nieuwe cd van Tim Knol en de heruitgave van 'Jeroen Willems zingt Jacques Brei'. Onder tussen komt hij erach ter wat de bizarre sek suele fantasieën van Robert Crumb zijn. Van Darren Aronofsky, regis seur van Black Swan en Re quiem fora Dream, verscheen onlangs Mother! in de biosco pen. Deze moderne variant van Rosemary's Babymet aan het eind een vleugje Carr/'e, laat nie mand onberoerd. De film over een kinderloos koppel, woonachtig in een spookhuis waar van de ene op de andere dag talrijk onverwacht bezoek over de vloer komt, ontaardt in helse horror. Verschijnt op 24 januari op dvd. Een paar maalj es groter Jeanette Vergouwen 44 —James Oesi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46