Personeel van bank lipt bende voor serie overvallen Kras Sale Weken 3 Aantal boekenwurmen in tien jaar tijd drastisch gedaald kras Profiteer nü van hoge kortingen! ZIJ DE SNEEUW WIJ DE STORM Het aantal lezers is in tien jaar tijd fiks afgenomen. In 2016 las nog maar 72 procent van de Nederlanders in zijn vrije tijd. In 2006 was dat nog 90 procent. Vooral jongeren hebben steeds minder met lezen op. Dat blijkt uit het nieuwe SCP-rapport Lees: Tijd. Waar zo'n 90 procent van de 65-plussers nog graag leest, haakt de jonge generatie beetje bij beetje af, toont de studie aan. Zo las in 20T6 slechts 40 procent van de tie ners (13- tot 19-jarigen) in hun vrije tijd, waar dat in 2006 nog 65 pro cent was. En besteedde nog slechts 49 procent van de jongvolwassenen (20- tot 34-jarigen) er in 2016 tijd aan. Dat was tien jaar eerder nog 87 procent. Het SCP heeft bij 'lezen' niet al leen naar het bladeren in een boek, tijdschrift of krant gekeken. Ook het swipen van nieuwtjes, artikelen en publicaties op computer, tablet of mobieltjes werd in het vrijetijds- onderzoek onder 11.000 mensen meegerekend. Onderzoeker Annemarie Wen- nekers: „Eerder werd verondersteld dat al die nieuwe digitale mogelijk heden tot meer leesuren zouden leiden, maar dat is dus niet het ge val." Oprukkende nieuwe commu nicatievormen als appen en chatten vormen volgens Wennekers een belangrijke verklaring voor de op merkelijke ontlezing. „Vooral jon geren besteden meer en meer tijd aan die media." Tijdsdruk is volgens haar niet al tijd de reden dat minder mensen lezen. „Als tieners eenmaal lezen Vooral jongeren besteden meer tijd aan appen en chatten doen ze het bijvoorbeeld ongeveer evenveel als ouderen die vaak meer tijd hebben. Gemiddeld leest de groep tieners zo'n vijf uur per week." Het SCP noemt de ontlezing in het rapport zorgelijk. Van de gemiddeld 50 leesminu- ten per dag gaan er in Nederland zo'n 16 minuten op aan kranten, 12 aan boeken, 7 aan internet, 6 aan (nieuws-)apps en 5 aan tijdschrif ten. Uit het onderzoek blijkt dat Nederlanders nog steeds van papier houden. Van de 50 dagelijkse lees- minuten gaan er 31 minuten op aan gedrukte boeken, kranten en maga zines. Van de elektronische snufjes is de computer of laptop het popu lairst om op te lezen. Daarna volgen tablet en smartphone. BLADEL/BREDA Twee mede werkers van de Rabobank heb ben een Bredase bende getipt dat onder anderen bij een 78-jarige vrouw een fors geldbedrag was te halen. De vrouw uit Bladel werd in haar appartement met grof geweld overvallen. De overval vond vorig jaar op 7 september plaats. De bende sloeg in juli ook al drie keer eer der op soortgelijke wijze toe. Ze beroofden in Roosendaal, Venlo en Zundert mensen die vlak daarvoor veel geld hadden opge nomen. De overvallers waren getipt door medewerkers van de Rabo bank, stelt de politie na onder zoek. Het was voor de recherche in eerste instantie een raadsel waarom de Bladelse doelwit werd. Niets leek uit haar aan leunwoning te zijn geroofd. Maar rechercheurs ontdekten dat de vrouw op 8 juli op af spraak een flinke som geld had opgehaald bij de Rabobank in W Politie dacht bendetehebben opgerold; toch was er weer een overval Bladel. De twee criminele bank medewerkers die inmiddels wa ren opgepakt voor de andere drie zaken, bleken ook in haar gege vens te hebben geneusd. Opvallend is dat vijf bende leden al ver voor de overval in Bladel vastzaten. Zij liepen op 28 juli bij de overval in Zundert tegen de lamp. De politie had lucht gekregen van hun me thode en zette een val op. De politie gaat ervanuit dat de twee mannen die de Bladelse beroofden tot dezelfde bende behoren. Dat betekent dat het duo een week of vijf na de poli- tieval toesloeg met informatie van dezelfde tipgevers. Kras.nl of bel 088-0885 886 donderdag 18 januari 2018 GO Code rood in Schotland en het noorden van Engeland, waar de sneeuw met bakken uit de hemel valt. De storing trekt verder naar het oosten en doet vandaag ons land aan. Zo bar en boos als gisteren in de Schotse plaats Leadhills (foto) zal het in Nederland niet wor den, maar het KNMI heeft voor delen van het land toch code oranje afgegeven wegens de te verwachten zware wester storm. Bovendien kan het van ochtend door sneeuwval plaat selijk glad zijn. KLM heeft voor vandaag 220 vluchten van en naar Schiphol geannuleerd. De NS past de dienstregeling aan. Op de trajecten waar normaal meer treinen rijden dan eens in het halfuur, rijdt nu slechts een trein per halfuur, foto gettyimages Zeeland 2 Lezen is zó2006 Eefje Oomen Den Haag - Annemarie Wennekers, SCP P12 Kras.nl/74728 Kras.nl/25986 Kras.nl/38883 Kras.nl/25059 i' b' irsji Nmi i ,1 c rp/i> f' ion o.b.v. 2 personen exclusief reservei Classic South Africa Koningssteden van Marokko Amazing Thailand Klassiek Cuba Noorwegen, Puur Natuur Fascinerende steden zoals Fès Tocht door Midden-Atlasgebergte Klantbeoordeling 8,3 Met Bangkok, Chiang Mai méér Fijn nagenieten aan het strand Klantenbeoordeling 8,4 Een must voor natuurliefhebbers De Atlantic Road en Trollstigen Klantenbeoordeling 8,7 Van 'Big Five' naar de Tafelberg Met Swaziland en Hluhluwe Klantenbeoordeling 8,6 Per oldtimer door kleurrijk Flavana Trinidad, tabaksvelden en méér Klantenbeoordeling 8,0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3