II 9 te zetten, is eerder provinciaal kleinzerig te noemen dan een eer lijke recensie van haar werk en be tekenis in de Nederlandse letter kunde. Henk Licher Spanjaardstraat 52, Middelburg Het Samsonsoordeel Wat een heldenverhaal! Een schier onafzienbare rij kopstukken wordt hier (krant 28 december) in drie volle pagina's in de hoek gezet door een gewiekste Samson, gewa pend met verbluffende knowhow, bestuurlijke kennis en veel contac ten. Hij doet dit simpel, beslissend, en veelal zonder hen iets te vertel len. Dit alles om Zeeland te redden van een zekere ondergang. De drie verantwoordelijken moeten ieder eenderde betalen. Het is van een briljante eenvoud. Je moet er maar opkomen. Ik vraag me wel twee dingen af. Hoe is het mogelijk dat zo'n grote geest zijn partij in een enkele zit tingsperiode heeft geleid van 38 naar 9 zetels, de grootste nederlaag in haar geschiedenis? Het tweede: er komt toch hopelijk op korte ter mijn geen burgemeestersfunctie of iets dergelijks vrij in Zeeland waar de heer Samson naartoe ge schreven moest worden? Piet Kraan Noordsingel 60, Middelburg Tafel van 15 De Tafel van 15 (krant 3 januari) is een overlegorgaan bestaande uit de provincie Zeeland, de dertien gemeenten en het waterschap. Doel: meer samenwerking op be stuursgebied. Dit overlegorgaan bestaat inmiddels ruim drie jaar. Aanvankelijk deed het waterschap even niet mee. Resultaten zijn nog niet geboekt. Schaalvergroting om kleine gemeenten te laten fuseren met grotere is in Zeeland een veel te precair onderwerp. Dus is nu besloten een team van vier top ambtenaren te formeren om toch nog iets te bereiken. Bestuurlijke onmacht ten top. Suggestie voor het topteam: laat de provincie Zeeland fuseren met het waterschap Scheldestromen. Tom Aalfs Anna Blamanlaan 148, Vlissingen PZC ONLINE Wanneer het zonnig weer is, duurt net wel even voor ik in de tunnel weer zicht heb. den aangeboden, dan kan vrij snel worden achterhaald of het iets nieuws is, of dat het uit onze col lectie komt", verzekert Bernard. De honger naar boeken met zil verwerk van de Van Noordwijks is nog altijd niet gestild. Al is het wel iets getemperd nu, wijst Hilly op een bijkomstigheid van hun ge vorderde leeftijd. „Alle boeken die Je hoort eigenlijk niet te pronken met je bijbeltje, maar het gebeurde wél we kopen of krijgen, knappen we als het even kan ook zelf ook. Eerst halen we het zilver er af. Dat gaat dan in een speciaal sapje, om de ergste zwarte aanslag te verwijde ren. En uiteindelijk krijg je het met zilverpoets wel weer mooi glim mend." Met zo'n poetsbeurt ko men vaak ook de tekens van de zil versmid weer tevoorschijn. Die vertellen de Van Noordwijks al snel door wie, waar en wanneer de boeksloten zijn gemaakt. Bernard: „Goed zilver kan je bijna altijd de termineren. Ik weet van elk boek uit mijn collectie de herkomst. En krijg ik een boek waar dat door het ontbreken van de zilvertekens niet één-twee-drie valt te zien, dan zoek ik net zo lang door om het ge heim te ontrafelen." Internationaal is er inmiddels geen grotere deskundige op dit ge bied dan Bernard van Noordwijk. Hij heeft 82 artikelen en zes mono grafieën op zijn naam geschreven. Boeksloten komen voor in België, Duitsland en Engeland. „Maar Ne derland steekt er wat dat betreft met kop en schouders bovenuit." Noord-Holland, Friesland, Zee land, alle provincies hebben wel hun eigen rijke geschiedenis met boeksloten. „En het komt voor binnen iedere kerk", zegt Hilly. „Protestants, rooms-katholiek of joods, het maakt niet uit. Je hoort eigenlijk niet te pronken met je bijbeltje, maar het gebeurde wél." De eerste boeksloten dateren van de 15de eeuw, vertelt Bernard. „Zo rond 1890, met de opkomst van de dundruktechniek, kwam er een einde aan dit gebruik. De boe ken van na die tijd hadden geen echte body meer en kregen vaak ook een slappe kaft. Voor sloten moet je kaft van wagenschot heb ben, met leer omkleed. In Zeeland is er heel veel verdwenen, door rampen en in de Franse Tijd. Toen moest je de boeken inleveren en werd het zilver er afgehaald en omgesmolten. Maar ik weet zeker dat er her en der nog vergeten boekjes in de linnenkast of in een doos op zolder moeten liggen. Goes en Middelburg hadden in dertijd een aantal beroemde zil versmeden. Ook voor schippers zijn tal van boeken bewerkt. Er gens moet er nog een boekje zijn waar scheepjes in de sloten zijn verwerkt. Ik kan me zo voorstellen dat het zilverwerk niet was ver sierd met mooie bloemetjes, zoals vaker in Zeeland gebruikelijk was, maar een mooi zeilschip onder zeil. Ik hoop dat zoiets ooit nog eens boven water komt." donderdag 18 januari 2018 PC Bruinisser boekenkast Diederik Samson bezoekt Thermphos. foto ruben oreel WAAR IS MIJN REACTIE? Wie regelmatig reageert op artikelen op de website van de PZC weet het al; niet alle reacties worden ge plaatst. Want we letten streng op het naleven van de spelregels. Een over zicht van die regels staat op de website. Eén van de belangrijkste is dat we ano nieme reacties, of reacties onder overduidelijk valse naam, weigeren. Ook letten we erop dat mensen be leefd blijven, niet schelden of discrimineren. We zien erop toe dat reacties kort, bondig, inhoudelijk en be argumenteerd zijn. Over het algemeen geldt: pro beer iets toe te voegen aan wat anderen al hebben ge zegd. FACEBOOK Inge Fienieg TOP/Gemeentebelangen in de gemeenteraad van Ter- neuzen wil dat de Wester- scheldetunnel beter wordt verlicht. Veel mensen erva ren de tunnel bij het inrij den nog als 'een zwart gat', aldus de partij. „Schaduw over de toerit zou al veel schelen", denkt Fienieg. „Bij gewoon weer geen last van maar verlich ting kan wel beter... lastig met die donkere ruwe wand: die zuigt al het licht op." ON LINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Bredeweg wil nieuwe kerk bouwen aan de Zand weg in Kruiningen 2. Annie Mes (96): Stoppen met werken lijkt me vrese lijk 3. Bergenaar op lijst 'Most wanted' 4. Tunnel moet beter wor den verlicht' 5. Oppassen deze dagen: we krijgen nat en storm achtig weer Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie VI facebook.com/depzc @pzcredactie Deze twee handpalm grote bijbeltjes zijn uitzonder lijk rijk versierd. De kaft is van schildpad. Van Noordwijk vermoedt dat het een geschenk was van ouders aan hun dochters. Hoewel de boekjes op het eerste oog vrijwel identiek lijken te zijn, is de zilveren versie ring door twee verschillende zilver smeden gemaakt. -Hilly van Noordwijk De determinatie in het Stadhuis museum aan de Meelstraat in Zie- rikzee 3 maart is van 14.00 tot 16.00 uur. Met boeksloten moet worden gepronkt, ook in de boekenkast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37