M 8 Bernard en Hilly van Noordwijk weten alles van boeken met zilverwerk Wie nieuwsgierig is naar de herkomst van dat boek vol zilverwerk in de kast of doos op zolder, kan 3 maart terecht in het Zierikzeese Stadhuismuseum. Deskundige bij uitstek Bernard van Noordwijk zit die middag klaar om het geheim achter versierde bijbeltjes te ontrafelen. pakt een portret uit een vitrine kast. „Dan wordt er een fotolijstje van gemaakt." Loopt naar zijn werkkamer en houdt een kunstig theelichtje omhoog. „Of zoiets. Al lemaal prachtig natuurlijk, maar niet de bedoeling. Maar goed, later liepen we op een dagtochtje in Harderwijk langs een antiquair en daar stond een boekje in de etalage met twee dezelfde soort sloten als Ergens moet er nog een boekje zijn waar scheepjes in de sloten zijn verwerkt van die armband. Van het één kwam het ander en zo zijn we er eigenlijk van lieverlee een beetje ingerold." Een deel uit de collectie van Van Noordwijk is het afgelopen jaar te zien geweest in een tijdelijke ex positie in het Zierikzeese Stad huismuseum. De tentoonstelling loopt eind maart af. Die 103 boe ken met zilverwerk vormen slechts een fractie van de totale verzameling. Thuis in Bruinisse staat een veelvoud te pronken in de woonkamer. En het Bijbels Mu seum beheert met de Vrije Univer siteit Amsterdam binnen de speci aal daartoe opgerichte Stichting Collectie Van Noordwijk nog eens zo'n 350 exemplaren. „We hebben elk boek gefotografeerd, zo uitge breid mogelijk beschreven qua achtergrond van het zilverwerk én voorzien van een speciale code. Mocht een boek worden gestolen en later via internet te koop wor- Het stadium van hobby is allang voorbij. Zelfs 'passie' als omschrij ving doet de bijzon dere belangstelling van Bernard en Hilly van Noord wijk voor boeken met zilverwerk tekort. „We noemen het zelf een bibliomanie", lacht de 83-jarige verzamelaar. De boeken in de grote wandkast van hun bungalow in Bruinisse staan volgens hedendaags gebruik verkeerd om; met de rug naar ach teren. En dat per plank twee rijen dik. Die opstelling biedt volop zicht op de imposante sluitingen van zilverwerk en de vergulde ran den van het papier. Het overgrote deel in de internationaal ver maarde collectie van Van Noord wijk betreft kleinere bijbels. „Maar ik heb ook liedboekjes, psalmboe ken, notitieboekjes en zelfs ook een almanak in zilver versierd met het wapen van Zeeland. Alles wat de rijkeren vroeger maar een beetje de moeite waard vonden om netjes te bewaren, werd voor zien van zilveren boeksloten. Dat was niet alleen praktisch, veelal was het ook puur om mee te pron ken." Het begon allemaal in 1965, ver telt Bernard. „Hilly kreeg van een tante een zilveren armband uit een erfenis. Althans, dat dachten we, want later bleek dat ze er voor moesten betalen. Je kon echt wel zien dat een zilversmid het nooit als een armband had bedoeld; het was van een boekslot gemaakt. Dat gebeurt wel vaker, door mensen die zo'n bijbel hebben gekregen of er verder niks meer mee doen." Hij maakt even een zijsprongetje en BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Toussaint Mario Molegraaf (krant 30 de cember) doet weinig recht aan de betekenis van Geertruida Bosboom Toussaint (waarom haar neerbuigend 'Truitje' noe men?) in onze literatuur. Haar straatnaam Bosboom-Tous- saint in Amsterdam dankt zij aan een grote reeks historische romans, waaronder het veelge lezen en destijds fameuze 'Ma joor Frans' en 'Het huis Lauer- nesse'. Beide boeken zijn ook nu nog heel goed leesbaar. Ook publiceerde zij verhalen in 'De Gids', het vooraanstaande lite raire tijdschrift met een redac tie van bekende en kieskeurige auteurs. Haar werk is gebaseerd op goed historisch onderzoek, dat zij in fraai Nederlands in ro manvorm omzette. Met haar werk was zij een voorloper op het gebied van vrouwelijke lite ratoren in ons land. Dat haar weinige aandacht voor Zeeuwse plaatsbeschrijvingen in haarLeicester in Nederland' aanleiding geeft haar in de hoek rpo ffif) UCDCMMnnP Molenstraat 5, 4701 JK Roosendaal Cnogy nCnClMIVIUIJCI t0165-537889 www.bogersherenmode.nl donderdag 18 januari 2018 Erfenis van Kortj akj e staat in -Bernard van Noordwijk De collectie boeken vol zilverwerk van Bernard en Hilly van Noordwijk bevat vele honderden exem plaren en is zonder meer uniek, fotosernestaverburg Marcel Modde ActievoorwaardenAlleen op kortingsartikelen Bij betaling van afgeprijsde artikelen met credit cards vervalt een deel van de korting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36