Stefan Stasse: van banneling 20 M ANGELA KIJKT TV SUCCES DE LUIZENMOEDER En weer ging Eva Jinek er dinsdag op de late avond met een hoofdprijs vandoor. Zij had voormalig Transaviapiloot Julio Poch aan tafel, die voor het eerst sinds zijn vrij lating een interview gaf. Hij werd geflankeerd door zijn twee dochters en advocaten Carry en Geert-Jan Knoops. Het was niet zozeer het gesprek, maar vooral Poch zelf waar ik met verbazing naar heb zitten kijken. En dan vooral naar hoe rus tig en weloverwogen hij zijn verhaal deed. Waardig, is het woord dat in me opkomt om zijn houding te beschrijven. Niet dat ik afgelo pen tijd dagelijks bezig was met hoe het hem nu zou vergaan. Maar blijkbaar ging ik er onbe wust vanuit dat hij uit elkaar zou knallen van woede en rancune vanwege het onrecht dat hem en zijn familie is aangedaan. En wie zou het hem kwalijk nemen: de thea trale arrestatie bij zijn afscheidsvlucht, acht jaar onterecht in de cel voor betrokkenheid bij de Argentijnse dodenvluchten, acht jaar ge scheiden van zijn dierbaren, de geboorte van 6 kleinkinderen gemist en dan ineens thuisko men in een wereld die compleet anders is ge worden. Hij gaf als klein voorbeeld de komst van whatsapp en de omschakeling van de iPhone 3 naar iPhone 8, maar dat lijkt me eer lijk gezegd nog het minst ingewikkelde om aan te wennen. Toch een tien voor Wilson Santana in Ziggo Dome Rafging nog even mee puffen rechf in mijn gezicht, dus die kreeg een klap De prikkende ogen op straat, dat lijkt me een zwaar lot. De twijfel die bij een deel van de bevolking altijd zal blijven. 'Vrijgesproken is niet hetzelfde als onschuldig', die kreet kwam natuurlijk meteen langs op Twitter. Alsof het hier om een aflevering van De Rij dende Rechter ging, waarbij we allemaal scha terend vanaf onze eigen veilige bank een oor deel mochten vellen over een burenruzie over een scheve schutting of vallende blaadjes. Zelf had ik er ook enigszins last van, beken ik beschaamd. Zeker in het begin woog ik elk ant woord van Poch een goudschaal. Waarom be gint hij over 'geen opnames, geen bewijs' ter wijl hij ook direct 'ik heb het niet gedaan' had kunnen zeggen. Alsof de man geen last zou kunnen hebben van zenuwen aan een felver lichte talkshowtafel met tig camera's en men sen om zich heen, of zich gewoon wat onhan dig zou kunnen uitdrukken in een taal die niet van geboorte de zijne is. Dat maakte het extra knap dat Poch daar zat, hoofd omhoog en de rug recht. Hoe hoog de schadevergoeding ook uitvalt, ik ben zo blij dat ik niet in zijn schoenen sta. Quote van de dag De televisiekijkers hebben De Luizenmoeder'm het hart gesloten. Naar het wel en wee van Juf Ank, meester Anton en moeder Hannah op De Klimop keken meer dan een miljoen mensen. De humor slaat aan. iederik Eb- binge woont aan de school van zijn zoontjes Lo- dewijk (10) en Gilles (9), respectievelijk van groep 7 en 6. Hij kijkt zelfs uit op het schoolplein, waar hij gis teren voor het eerst zelf was sinds De Luizenmoeder zondag op televisie kwam. „En ik had meer aanspraak dan normaal", grijnst de schrijver van de serie, die als acteur de rol van school directeur Anton vertolkt. „Veel mensen hadden het ge zien. 'Herkenbaar', werd er ge zegd. Er was zoveel enthousi asme. Apart hoor, wat er de af gelopen dagen is gebeurd. Dit hadden we eerlijk gezegd niet zien aankomen, maar leuk is dat natuurlijk wel", zegt Ebbinge. „Op zondag waren er al veel en leuke reacties via sociale media. Maandagochtend word je dan wakker en zie je dat er 750.000 mensen hebben gekeken. Dat was al ongehoord. We hadden vooraf gezegd: een half miljoen of 450.000 zou al mooi zijn. Je krijgt telefoontjes, komt bij De Wereld Draait Door en dan krijg je te horen dat dat kijkersaantal door uitgesteld kijken is opgelo pen naar 1,2 miljoen. Je voelt aan alles dat er een soort snaar is ge raakt. Op straat staan mensen je aan te sta ren met zo'n geluk zalige k1 glimlach op hun gezicht." De gescheiden moeder Han nah (een rol van Jennifer Hoff- man), die strenge juf Ank van groep 3, die samenklittende moeders op het schoolplein met hun geroddel, de ongemakke lijke situaties, die zijige school directeur Anton, De Luizenmoe der spreekt aan. Door de her kenbaarheid en harde humor. „Iedereen kent het schoolplein, die arena. Iedereen heeft er wel iets mee te maken. Mensen houden ervan om herkenbare dingen te zien. En dat in combi natie met de humor, die niets ontziend is." Schoonmaker Er is Juf Ank, die een Aziatisch ogend meisje aanspreekt in het Engels 'omdat ze vast geen Ne derlands spreekt' en haar 'Li- anne' noemt in plaats van Ri- anne. Je hebt de donkere vader die te laat op de klassenavond komt en wordt aangezien voor schoonmaker. „Er zijn veel pijnlijke en gênante momen ten. Mensen ervaren het mis schien als bevrijdend dat er ineens iets op televisie is dat „Dit laat toch een beetje zien dat de NPO het bij het ver keerde eind had", stelt Stasse (57) tevreden. De nominaties voor de jaarlijkse publieksprijs volgen kort op een hevige storm in radioland. De presentator en zijn Radio 2-programma De Staat van Stasse (maandag tot en met donderdag van 20.00 tot 22.00 uur) moesten verkassen naar Radio 5 om plaats te ma ken voor Annemieke Schol- laardt. Toen zijn omroep KRO- NCRV dit voorstel onder ogen kwam, werd nog gedreigd met juridische stappen. Uiteindelijk werd gekozen voor een polderoplossing: Schollaardt en Rob Stenders wisselen elkaar nu afin de mid dag, Stasse kon blijven waar hij zat. Hij beschouwt de nomina ties als een bonus bovenop die goede afloop. „Ook de NPO feli citeerde mij. 'En terecht', werd zelfs gezegd." Tijdens de storm ontving de radiocoryfee 'duizenden' steun betuigingen. „Door al die toe standen bouwde ik een zeer hechte band met mijn luiste raars op. Alles wat we bijvoor beeld op Facebook publiceer den, kreeg ineens enorm veel li- kes. Er ontstond echt een soort gemeenschap." Deed hij er de laatste maan den in zijn eigen radioshow een schepje bovenop? „Ik geef altijd het maximaal mogelijke van mezelf, maar ik wilde wel meer dan ooit laten horen dat we an ders zijn dan anderen. Dat we potverdorie willen dat zo'n po dium bestaat. Natuurlijk baalde ik, maar om nou zuur te doen en iedereen te laten weten hoe Blikken donderdag 18 januari 2018 MUZIEK Brian Wilson van The Beach Boys na 58 jaar toch een tien gekregen voor het vak muziek op school. Hij kreeg destijds een onvol doende voor de compositie van Surfin'. Zijn toenmalige do cent heeft spijt. MUZIEK De Mexicaanse gitarist Carlos Santana treedt 26 juni op in de Ziggo Dome. In 2016 speelde hij voor het laatst in Nederland. Kaarten voor het concert GO gaan morgen ochtend vanaf 10.00 uur in de verkoop, meldt Ticketmaster. Estavana Polman over het aandeel van haar lief Rafael van der Vaart tijdens haar be valling, in tijdschrift Wendy. Dennis Jansen V CTTï-an A/SriHpn Stefan Stasse maakt met zijn nominatie voor zowel de Gou den RadioRing als de Zilveren RadioRing Ster een lange neus naar de NPO. De over koepelende organisatie van de publieke omroep had de presentator onlangs nog bijna naar Radio 5 verbannen. Gudo Tienhooven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20