Ifc ?«k -2-:-. je Hoogleraar: We hebben helaas de verkeerde keuze gemaakt De griepprik helpt met tegen het huidige virus. De variant die nu duizenden mensen rillend in bed houdt, zit niet in het vaccin. We lezen steeds minder Walcheren We krijgen ervan langs vandaag. De westenwind trekt aan tot stormkracht 9 a 10. Het KNMI geeft code oranje af. Met name de kust krijgt het zwaar te verduren met windstoten tot 120 kilometer per uur. Voor een aantal beroepsgroepen, zoals het loodswezen, betekent een dergelijke storm dat het werk wordt stilgelegd. »P3 en zeeland 2 De griepprik had de meest kwets bare mensen - ouderen en chro nisch zieken - moeten beschermen tegen het virus, maar dat blijkt flink tegen te vallen. Ruim 15.000 men sen gingen vorige week met griep- klachten naar de huisarts: hoge koorts, rillen, spierpijn. De epide mie houdt ons al vijf weken in de ban, blijkt uit cijfers van het ge zondheidsinstituut Nivel. Het vaccin bestaat uit een cock tail van drie griepvirussen, maar de variant die nu stevig rondwaart in het land is uitgerekend een vierde variant. „We hebben helaas de ver keerde keuze gemaakt", zegt hoog leraar Ron Fouchier van het Eras mus MC. Op basis van alle data van natio nale influenzacentra bepaalt de Wereldgezondheidsorganisatie al in maart tegen welke griepvirussen ze ons de komende winter wil be schermen. In oktober krijgen de eerste mensen een griepprik. Het lastige is echter dat het griepvirus in dat tussenliggende halfjaar kan veranderen, zoals nu het geval is. De epidemie kan volgens de hoog leraar nog zeven tot negen weken voortduren. „De piek is nog niet be reikt." Afgelopen week was het opvallend druk met patiënten met een longontsteking De Amerikanen zijn overigens beter beschermd dan wij. In hun griepcocktail was wel die vierde en hardnekkige griepvariant opgeno men. „Door ons huidige contract kunnen wij de griepprik nog niet uitbreiden van drie naar vier virus sen, maar dat zullen we de Gezond heidsraad wel adviseren." Zelf werkt Fouchier aan een betere griepprik. In het laboratorium pro beert hij te voorspellen hoe het vi rus zich zal ontwikkelen. In 2019 moet een eerste studiegroep hier mee worden gevaccineerd. Het is overigens niet zo dat de huidige Nederlandse griepprik to taal kansloos is, benadrukt Fou chier. „Ook als er geen 100 procent match is, werkt het vaccin gedeel telijk." Dat komt door de zoge noemde kruisbescherming die het vaccin biedt. De griepprik lijkt bovendien wél opgewassen tegen een tweede griepgolf die eraan komt. Deze va riant - genaamd AH3 - is één van de drie virussen die in de cocktail is opgenomen. In onze buurlanden heeft AH3 al veel slachtoffers ge maakt. De huisartsen hebben hun han den vol aan de griepepidemie, zegt Gé Donker, huisarts in Hoogeveen en epidemioloog bij het Nivel. „Af gelopen week was het opvallend druk. Ik zie steeds meer patiënten met longontstekingen. Door de griep vermindert hun weerstand, waardoor ze er een bacteriële infec tie bij krijgen die longontsteking veroorzaakt. Dat kan gevaarlijk zijn, zeker voor ouderen." Wie nog niet ziek is, adviseert ze om vaak de handen te wassen. „Hoest richting je elleboog, niet in je handen. En raak niet te vaak de ogen en mond aan. Zorg ook dat je gezond eet en uitgerust bent." maar is dat erg? »P3enPi2 10°C Nieuwsmedia Ui€ Thuis Westerstorm -FQTO RUBEN OREEL Griepprik blijkt niet te werken Hanneke van Houwelingen Rotterdam —Gé Donker, huisarts donderdag 18 januari 2018 Langs de kust westerstorm pzc.nl Ook voor het laatste tn) regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1