rA ABP zorgt voor onrust bij zieke deelnemers E 17 Nieuwe betalingsrichtlijn bij monde van woordvoerder Joyce Donat dat het nog steeds 'heel erg onduidelijk' is hoe dat precies wordt geregeld. „Gaat dat straks net zo als met de cookiewetgeving, dat je op 'JA' drukt, en dat je dan akkoord bent?" Ook Rabobank heeft veel zorgen over de manier waarop mensen hun toestemming gaan verlenen. „Wij willen dat ze daarvoor altijd in de Rabobankomgeving terug komen", zegt Kalina. „We weten allemaal hoe argeloos we normaal gesproken met allerlei voorwaar den omgaan. We klikken op ak koord, omdat we met andere din gen bezig zijn. Daarom willen wij dat er een moment komt dat de klant heel bewust ziet wat hij gaat weggeven, en aan wie." Zo'n omleiding biedt ook de bank zekerheid. „Tot op heden ge beurt het nooit dat wij een beta ling uitvoeren, zonder dat de klant ons daar uitdrukkelijk opdracht toe geeft. Nu zou dat veranderen, en moeten we zo'n bedrijf op de blauwe ogen geloven, als het zegt dat een klant dat echt wil. Daar hebben we moeite mee." Dit is natuurlijk het verhaal van de bank, die ook zijn eigen belan gen verdedigt. Aan de andere kant heb je het verhaal van de nieuwko mers, de innovatieve bedrijfjes die oprecht menen dat ze consumen ten dingen kunnen bieden die hen We klikken argeloos op akkoord, omdat we met andere dingen bezig zijn verder helpen. Denk aan beter fi nancieel advies, dankzij het enorme inzicht dat betaalgegevens bieden in iemands bestedingspa troon - en de zwakke plekken daarin. Persoonsgerichte aanbie dingen, op basis van je uitgaven - die energierekening kan best wat lager, vriend! Overzicht Die bedrijven zitten helemaal niet te wachten op een lus via de bank, en zijn er ook niet op uit om met je data aan de haal te gaan. Waarom zouden zij per definitie minder betrouwbaar zijn dan de bank? Alsof er onder de banken geen rotte appels zijn! „Wij willen juist laten zien dat we niks met de data doen", zei Kevin Voges van soft warebedrijf AF AS eerder in deze krant. „Dat mensen weten dat we ze helpen om overzicht over hun financiën te houden, en verder niet." Dat de nieuwe regels kansen bieden, zien ze bij de Consumen tenbond ook wel. „We kunnen desondanks niet zeggen dat we enthousiast zijn. We volgen de ontwikkelingen nauwgezet en maken ons grote zorgen over alle 'losse eindjes' op het gebied van privacy en toezicht. Zolang dat niet geregeld is, kun je niet kijken naar de eventuele mogelijkheden die PSD2 biedt." PSD2 Ongeneeslijk zieke deelnemers werden vorige maand overvallen door de mededeling van het ABP dat de ANW-compensatieregeling wordt afgeschaft. Dat is een rege ling waarbij de nabestaanden een extra uitkering krijgen als een on geneeslijk zieke deelnemer voor pensioendatum overlijdt. De com pensatie geldt tot de datum dat het nabestaandenpensioen ingaat. De regeling is gekomen toen de rege ring de uitkering versoberde. Het ABP wil van de regeling af, maar beloofde dat mensen die zich niet meer voor het risico konden verzekeren alsnog in aanmerking zouden komen voor de compensa tie. Als ze dood waren moest de partner een formulier naar het ABP sturen en dan zou het ABP bepalen We willen een blanco acceptatieplicht en een zo laag mogelijke premie of ze in aanmerking kwamen voor de compensatie. Dat leidde tot grote beroering on der zieke deelnemers. Die vonden het onverteerbaar dat hun naasten in onzekerheid werden gehouden. Het mislopen van de compensatie kan ze duizenden euro's per jaar schelen. CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt heeft inmiddels Kamer vragen gesteld over de affaire en wil dat de Autoriteit Financiële Mark ten (AFM) onderzoekt of de manier waarop het ABP dit heeft aangepakt wel door de beugel kan. Vooral het feit dat mensen pas op het allerlaat ste moment werden geïnformeerd steekt het Kamerlid. Excuses Het ABP heeft inmiddels excuses gemaakt aan de deelnemers en de regeling aangepast. Zieke deelne mers kunnen het formulier nu ge woon insturen en krijgen dan snel duidelijkheid of ze nog in aanmer king komen voor de compensatie, beloofde ABP-bestuursvoorzitter Corinne Wortman. Voor de andere deelnemers zoekt het ABP nog naar een oplossing. Voor de verschillende sectoren wordt gezocht naar een collectieve verzekering tegen het zogenoemde ANW-gat. „Een collectieve verze kering is belangrijk. We willen een blanco acceptatieplicht en een zo laag mogelijke premie. Bij de politie is die verzekering er inmiddels", zegt Bert de Haas, die namens vak bond FNV in de Pensioenkamer van het ABP zit. „Voor de andere sectoren moet het de komende tijd geregeld worden." Y vroegboek- korting XI .11 Verre rondreizen donderdag 18 januari 2018 GO Michal Kalina, Rabobank Payment Service Directive 2 is een update van de betalings richtlijnen in Europa. PSD2 bevat allerlei aanpassingen. De toegang die derde partijen krij gen tot onze bankrekening, krijgt de meeste aandacht. Kort gezegd kunnen derde partijen drie dingen doen: betalingen uit voeren, betalingsdata ophalen en checken of een klant vol doende saldo heeft. Dat is wel gekoppeld aan strenge voor waarden. Het bedrijf in kwestie moet een vergunning hebben, en de klant moet uitdrukkelijk toestemming hebben gegeven. Afgelopen zaterdag is de Euro pese regeling in werking getre den, maar het is Nederland niet gelukt om de nationale wetge ving op tijd aan te passen. Op dit moment ligt een wetsvoor stel bij de Tweede Kamer. Lob bygroepen proberen daar nog volop invloed op uit te oefenen. Het ministerie van Financiën sprak eerder de verwachting uit dat de wet rond de zomer wordt aangenomen. Rabobank gaat ervan uit dat het juni wordt. Deelnemers bij pensioenfonds ABP die ernstig of ongeneeslijk ziek zijn krijgen nog voor hun dood duidelijkheid of hun nabe staanden recht hebben op een aanvullende uitkering. Dat be looft het ABP nadat er grote on rust was uitgebroken over aan passingen in de regeling. Peet Vogels Heerlen —Bert de Haas, lid Pensioenkamer Maak kennis met Veelzijdig Maleisië 16-daagse rondreis - Maleisië o.a. Kuala Lumpur, Taman Negara, Penang en Langkawi met deskundige Nederlandssprekende reisleiding ^)Q oad.nl/VRMYOI va. I O-Z/,- Het land van de glimlach 20-daagse rondreis - Thailand o.a. Bangkok, Rivier Kwai, Chiang Mai en Mae Hong Son via de mooiste natuurroutes van Thailand oad.nl/VRTHOI Het mooiste van Vietnam 17-daagse rondreis - Vietnam o.a. Hanoi, Halong Bay, Mekong Delta en Ho Chi Minh City spectaculaire treinreis van Hué naar Danang oad.nl/VRVNOI va. I j7 New York en Noord-Oost Amerika I I -daagse rondreis - Verenigde Staten verblijf in centraal gelegen superior hotels inclusief bezoek aan Toronto en Niagara Falls oad.nl/VRUS02 va. 1999,- Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17