Duimen draaien Noa veel zoraen om od de bankrekenina 16 PSYCHOLOGELD PRIVACY BETAALGEGEVENS Binnenkort mogen andere bedrijven dan de bank meekijken op onze rekening. Dat ligt qua privacy erg gevoelig, en juist daarom moet dit aspect goed geregeld worden. Gebeurt dat ook? De zorgen zijn groot, „Er zijn te veel losse eindjes." Raak niet gefrustreerd als je morgen maar weinig werk verzet. Uit onderzoek blijkt dat januari de minst productieve maand van het jaar is, en vrijdag de minst productieve dag van de week. Dat wordt morgen een dagje duimendraaien dus. Hoewel er veel onderzoek gedaan is naar de productiviteit van werkne mers, doen bedrijven opvallend weinig met de resultaten. Waarom sturen bazen hun werkne mers morgen niet lekker na de lunch naar huis? Op voorwaarde dat ze die uurtjes op een pro ductiever moment weer inhalen natuurlijk. Een maandagochtend in oktober is zo'n mo ment, zo blijkt uit onderzoek van Redbooth. Onderzoekers van het Amerikaanse software bedrijf volgden twee jaar lang honderdduizen den werknemers om hun productiviteit te me ten. Ze ontdekten dat werknemers steeds tra ger worden naarmate de week vordert. En dat de meest productieve maan den van het jaar september, oktober en november zijn en januari dus de minst productieve. Ook kwamen de onderzoekers erachter dat we het meeste werk verzetten in de ochtend. Het idee datwe8 uurperdag productief zijn is een Het beeld dat de onder- illusie zoekers geven van een trouwens niet mals: 'We komen op kantoor vol goede bedoelingen, ronden een paar taken af, gaan lunchen en verzanden dan langzaam in een potpourri van kattenvideo's en clickbait- nieuwtjes.' Het idee dat we 8 uur lang produc tief zijn, is volgens de onderzoekers echt een il lusie. Ze zijn niet de eersten die die conclusie trekken. Uit Brits onderzoek uit 2016 onder bijna tweeduizend kantoormedewerkers bleek dat zij minder dan 3 uur per dag productief wa ren. De rest van de tijd waren ze bezig met so ciale media, eten, kletsen met collega's, roken, zoeken naar een nieuwe baan en het lezen van berichten als '10 beroemdheden die heel erg op een dier lijken'. Gek genoeg trekken de meeste werkgevers zich helemaal niets aan van dit soort onder zoeken. Die laten hun personeel iedere ochtend braaf om 9 uur opdraven om hun werknemers daarna 8 uur lang achter een computer te laten zitten. Een paar uitzonderingen daargelaten: techbedrijf Amazon doet een proef met een 30-urige werkweek. Nog lang als je bedenkt dat we slechts 15 uur per week productief zijn. zouden we veel tijd over hebben voor onze kin deren, familie, vrienden, hobby's en andere dingen die het leven mooi en zinvol maken. Het is bijna niet voor te stellen, en dus gaan wij gewoontedieren weer over tot de orde van dag. Is het je trouwens ooit opgevallen dat Poetin veel weg heeft van een Amerikaanse Stafford- shire-bulterriër? Moet je morgen maar eens googelen. ASML Philips Lighting Unil Altice Voor veel mensen is het een we zensvreemd idee: bankgege vens delen met derde partijen. Dat Jan en alle man - techbedrijfjes, financieel adviseurs, Google en Facebook - weten wat je betaalt, en aan wie. Dat deze partijen zelfs betalingen kunnen doen vanaf je bankreke ning. Toch is het precies wat er kan gebeuren, als de Europese beta lingsrichtlijn PSD2 ook in Neder land wordt ingevoerd. Uiteindelijk is het beter voor de consument, stelt Brussel. Doordat meer par tijen de gegevens kunnen gebrui ken, krijgen banken meer concur rentie en ontstaat er ruimte voor nieuwe diensten en producten. Maar dan moet het met de pri vacy wel goed zitten. Want hoe re gelen we precies dat bedrijven de gegevens alleen krijgen als consu menten er echt - maar dan ook écht écht - toestemming voor heb ben gegeven? En dat die consu menten echt - maar dan ook écht écht - weten waar ze precies toe stemming voor geven? Dat luistert allemaal zeer nauw. Juist over die privacy wordt in Nederland nog volop gesteggeld. Momenteel wordt de Europese richtlijn vertaald in nationale wet geving. Over een aantal basale vra gen bestaat echter nog geen over eenstemming. Wie gaat er bij voorbeeld toezicht houden op de privacyaspecten van de nieuwe wet? Het kabinet wil dat De Ne- derlandsche Bank dat gaat doen, maar de Autoriteit Persoonsgege vens (AP) is het daar niet mee eens. Die acht zichzelf geschikter. Institutioneel gekrakeel natuur lijk. Als dit het enige zorgpunt was over PSD2, was er zoveel niet aan de hand. Maar er is meer. „Als je hier als buitenstaander tegenaan kijkt, denk je: welke malloot heeft dit verzonnen?", liet de Nijmeegse hoogleraar Bert Jacobs zich on langs ontvallen in het Finandeele Dagblad. „Er zitten zoveel privacy- bezwaren aan. Brussel en Den Haag hebben echt zitten slapen." Michal Kalina, programmama nager PSD2 bij Rabobank, noemt een voorbeeld. „Stel dat jij hele maal niks weg wilt geven aan an dere partijen. Maar iemand aan wie je een betaling doet, een vriend bijvoorbeeld, geeft daar wel toestemming voor. Dan kan jouw IBAN alsnog terechtkomen bij een derde partij, omdat die betaling in zijn betaaloverzicht staat. Op dit moment verhindert de wet dat niet." Toestemming In de Europese richtlijn staat on der meer dat de klant die zijn ge gevens deelt met een derde partij daar 'uitdrukkelijk' toestemming voor moet geven, en dat de klant ook precies moet weten wat dat bedrijf vervolgens met die data doet. De Consumentenbond stelt Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. donderdag 18 januari 2018 gemiddelde werkdag is Hoe anders zou ons leven eruit zien als ie dereen maar 3 uur per dag zou werken. Wat Reageren? economie@persgroep.nl GO De chipmachi nemaker presenteerde excellente kwartaalcijfers. Zakenbank NIBC is positief en verhoogde het koersdoel van het aandeel. De Indiase tak Unilever Hindu- stan presteerde uitstekend. Kredietbeoorde laar Standard Poor's dreigde de kabelaar af te waarderen. O Brother Sander van Mersbergen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16