Hoe krijg je puber aan 't lezen? 13 dere vaardigheden op die in de 21- ste eeuw net zo handig zijn? Nee, oordelen de deskundigen. Want le zen blijft volgens Merel Heimens Visser (directeur Stichting Lezen Schrijven), 'pure noodzaak'. „Om teksten écht goed te kunnen begrij pen, moeten mensen hun hele le ven blijven lezen. We weten uit on derzoek: lezen is - anders dan fiet sen - iets wat je moet blijven doen. Anders verlies je de vaardigheid." En, meent Heimens Visser: wie iets ingewikkelder teksten niet meer kan doorgronden, kan eigen lijk niet goed functioneren. „Zeker, we leven in een digitale wereld, maar juist die wereld wordt steeds 'taliger'. Werk waarvoor je niet goed hoeft te kunnen schrijven of lezen, bestaat over een tijd niet eens meer. En, hoe kun je een vacature tekst, vergunning, of recept voor een medicijn begrijpen als je het niet goed kunt lezen? Als je het woord 'oraal' niet begrijpt, giet je een geneesmiddel misschien wel in je oor." Volgens Justine Pardoen (Bureau Jeugd Media, hoofdredacteur Ou- TIPS ders Online) is goed kunnen lezen zelfs van 'groter belang' voor deze generatie dan voor de generaties daarvoor. „We weten allemaal: jon geren worden tegenwoordig over spoeld met informatie. Echte én nep-informatie. Via Facebook. Via YouTube. Via Instagram. Zij moe ten leren zich daar een weg door te banen en dat kan alleen maar als ze al vroeg teksten goed leren door gronden. Wie beweert dit? Waarom? Wat kan ik ermee?" Pardoen ziet dus liever dat het ba- sis- en middelbaar onderwijs nog meer energie stopt in begrijpend lezen en tekstanalyse - die goeie, ouwe vakken - dan in 'vage' projec ten over digitale vaardigheden. „Wie op school teksten kritisch leert benaderen, heeft daar zijn hele leven lang iets aan." Heimens Vis ser: „Bovendien; wie goed leert le zen, vindt lezen waarschijnlijk ook leuker en blijft het langer doen." Het onderwijs zou het boek vol gens hen weer op één moeten zet ten. Heimens Visser: „Veel instel lingen doen er genoeg aan, maar bij sommige scholen bestaat de bibli otheek nog steeds uit een paar afge- ragde, oude boeken: zo maak je het niet aantrekkelijk." Pardoen: „Ik zou het mooi vinden als juffen en meesters leerlingen weer zo'n rus tig leesuurtje gunnen. Zonder an dere afleidingen. Dan zetten kinde ren door en ondervinden ze vanzelf dat lezen ook heerlijk kan zijn." In één ruk De 14-jarige Fenniek heeft het boek Seljie, dat ze van haar tante kreeg uiteindelijk onder haar bed van daan gevist. En in één ruk uitgele zen. „Het gaat over een meisje van mijn leeftijd dat via het chatten met een heel enge situatie te maken krijgt: ik kon me er helemaal in in leven en vond het eigenlijk heel spannend." Maar een boekenwurm? Dat wordt ze nooit. „Ik ben gewoon niet zo van het lezen. Ik hou meer van acteren en presenteren. Daarom deed ik ook aan die voorleeswed- strijd mee. Dat ik misschien ont dekt zou worden voor tv." 10 dagen Istrië en Opatija Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8 dagen stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 8 dagen Verrassend Denemarken 8 dagen Eastbourne en het eiland Wight 10 dagen Hart van Schotland, Trossachs donderdag 18 januari 2018 GO De 25-jarige Margo van Breu- gel (Consulent Educatie Jeugd Bibliotheek Theek5 in Noord- Brabant) heeft de volgende tips voor ouders om tieners aan het lezen te krijgen. IAIs ouder zélf een boek lezen. Margo: „Kinderen die hun ou ders het vaak zien doen, zul len automatisch denken: hé, da's blijkbaar fijn, dat ga ik ook eens doen." 2 Blijf voorlezen, ook als het kind zelf kan lezen. Margo: „Ook tieners vinden het vaak leuk: ze krijgen dan even de volle aandacht. Als ouder kun je dan ook eens een moeilijk woord of thema uitleggen." 3 Kijk op www.lezenvoorde- lijst.nl. voor een boek op leesniveau van de desbe treffende tiener. In de biblio theek zijn er ook volop kasten met boeken 'op niveau'. 4Laat je kind zelf advies in winnen op YouTube. Op de site www.boekenbabbels.nl vloggen jongeren over hun favo riet. 5 Ziet je tiener echt tegen boeken op - omdat het stil zitten haat, of met lezen worstelt - begin dan met een luisterhoek. Margo: „Natuurlijk; een kind mist dan de ervaring van het lezen, maar wordt wel een boek 'ingetrokken'." 6 En, o ja, nog een paar titels die het (bijna) altijd goed doen bij pubers: Dertien- dagh (Maria Postema/Maarten Bruns), Voorlopers (Mirjam Hil- debrand), Schildpadden tot in het oneindige (John Green), De hemel kan wachten (Gideon Samson) en Goede kans (Sarah Moore Fitzgerald). Diverse vertrekdata v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata v.a. slechts Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata m p"is P Brochure en (0318)58 09 58 [Aïii boekingen: www.bolderman nl J Prijs p.p. o.b.v.,2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds b reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13