Wat vliegt het eerst: biertje of pizza? 12 ONTLEZING EXPERTS BEZORGD Jongeren zijn superslim met mobieltjes, tabiets en appjes. Dus is het in dit digitale tijdperk wel zo erg dat zo steeds minder lezen, zoals het SCP-rapport concludeert? Experts vinden van wel. „Wie teksten niet goed begrijpt, kan niet goed functioneren." Dat haar leeftijdgenoten steeds minder vaak boeken, kranten en tijdschriften verslinden, hoef je Fenniek lager (14) niet te vertellen. De mavoleerling uit het Groningse dorpje Westerlee ziet haar vrien den 'nóóóóit' lezen. En toen Fen- nieks lerares Nederlands de klas laatst vertelde dat ze in haar vrije tijd weieens spontaan een boek pakt, was het een en al hilariteit. Fenniek: „Iedereen begon keihard te lachen. Dat die lerares dat hele maal niet hoeft en het tóch doet." Fenniek is vorig jaar 'Brugklas Voorleeskampioen' geworden, een prestigieus gebeuren, want er doen wel duizend scholieren aan mee. In de regionale krant die haar toen in terviewde, biechtte Fenniek heel eerlijk op dat ze eigenlijk niks met boeken had. En dat is nog steeds zo, vertelt ze. Flet boek Selfie dat ze van haar tante voor haar verjaardag kreeg, lag best een tijdje onder haar bed te verstoffen. „Erg, hè?" Fenniek weet ook wel waarom zij en bijna alle anderen van haar leef tijd niet of nauwelijks meer aan le zen toekomen. Er zijn gewoon té veel andere, leuke dingen te doen. „Op school lees ik al genoeg boeken dus als ik thuiskom, ga ik liever paardrijden. Of spelen met de app Music.ly. Geweldig! Playbacken, dansen, acteren. Dan is lezen toch een stuk saaier, hoor." In het rapport Lees: Tijd, dat van daag verschijnt, noemt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) de ontlezing onder Fennieks genera tiegenoten 'zorgelijk'. En het stelt vast dat de ontwikkeling generatie op generatie doorzet, ondanks alles wat de Nederlandse overheid be denkt om de 'leescultuur' op peil te houden: openbare bibliotheken, lage boekenprijs, laag btw-tarief voor gedrukte media. En ondanks alle nieuwe mogelijkheden om te lezen: via computer, iPad, of mo bieltje. Onderzoeker Annemarie Wennekers: „Jongeren lezen ge woon structureel minder: dat is de sombere conclusie." Is dat echt zo erg? Want doet de generatie die tuk is op YouTube, ga- men en appjes juist niet allerlei an- Juan Pérez Nijhuis van Grolsch geeft toe dat het nog een paar jaar kan du ren voor het voor klanten echt zover is. „We zijn aan het testen, zodat we er klaar voor zijn als de wet geving het toestaat." Grolsch is niet de enige die vooraan wil staan bij deze nieuwe ontwikke ling. Domino's Pizza maakte afgelopen week op horecabeurs Horecava be kend dat het bedrijf ook wil gaan testen op vlieg veld Twente, met pizzabe zorging door drones. Beide ondernemingen spelen in op een steeds sterker wordende trend: consumenten laten steeds meer thuisbezorgen. Dat leidt tot een steeds grotere stroom busjes en scooters, die allemaal leeg terug gaan naar de basis. CEO André ten Wolde van Do mino's Pizza Nederland: „Als die trend doorzet, wordt dat over tien jaar onhoudbaar op de weg. Dan zijn drones en onbe mande voertuigen of ro bots een alternatief. En die moet je vooral niet leeg laten teruggaan. Je kunt aan een drone die een pizza bezorgt bijvoor beeld ook een retourpak ketje voor een kledingbe drijf mee teruggeven. Wij zoeken die samenwer kingsvormen." Vliegveld Twente is met dronecentrum Space53 de ideale testlocatie. Testen in bewoond gebied mag vanwege veiligheid en privacy nog niet: dat kan volgens Pérez Nijhuis pas over twee, drie jaar, als de wetgeving dergelijke pi- lots toestaat. Zowel Domi no's als Grolsch kijken dan naar de campus van de Universiteit Twente: een compact gebied met bewoners die waarschijn lijk enthousiast worden van rondvliegende drones met bier en pizza. 'Ge wone' consumenten moe ten nog even wachten. donderdag 18 januari 2018 'Goed lezen is voor j eugd van groter belang dan ooit' Eefje Oomen Westerlee De meeste lezers hou den van 'singletasking': al leen lezen en niks anders. Van de 50 dagelijkse lees- minuten worden er 18 ex clusief besteed aan lezen, 13 minuten aan multitas- king (lezen en bijvoor beeld eten) en 20 minuten aan 'mediamultitasking' (schermlezen en bijvoor beeld tv-kijken). De groep lezers bestaat voor een derde uit fer vente lezers (per week ge middeld 14,5 uur), medium lezers (5 uur) en minder fanatiekelingen (1,5 uur). „Ik ben gewoon niet zo van het lezen", zegt Fenniek Jager. „Ik hou meer van acteren en presenteren." foto kees van de veen Een drone die een kratje bier aan huis bezorgt. Of een pizza. Binnen enkele jaren zou dat werkelijkheid kunnen worden, foto wouter borre Een kratje Grolsch dat door een drone wordt thuisbezorgd. Het lijkt toekomstmuziek, maar Grolsch is er serieus mee bezig. Vlak evenmin Do mino's Pizza uit. Ook dat bedrijf wil de lucht in. Angelique Kunst Enschede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12