Ouderwets leren schaatsen achter een hightech stoel II Autorondreizen EUWS 11 Door een luidspreker in de stoel klinken de instructies van Olym pisch schaatskampioen Sven Kra mer: „Duw je schaats weg. Druk goed tegen het ijs. Dieper zitten. Door de knieën. Vooruit kijken. Remmen. Dit gaan we herhalen. Links. Rechts." De stoel is ontworpen voor kin deren van 4 tot 12 jaar, legt Mark Versteegen, directeur sponsoring bij KPN uit. In de handgrepen zit ten sensoren. Die detecteren of het schaatsertje zijn evenwicht goed bewaart en de juiste bewe gingen maakt. Lasers tonen waar de ijzers neergezet moeten wor den. De slimme stoel wordt vandaag geïntroduceerd op een tijdelijke ijsbaan in het Olympisch Stadion in Amsterdam. De komende zes weken kunnen kinderen oefenen met 30 interactieve schaatsstoelen. „Door de milde winters leren kin deren niet meer schaatsen op een slootje", zegt Kramer. „Met de slimme stoel wordt het voor hen makkelijker om het te leren." Uit onderzoek van KPN (spon sor van schaatsbond KNSB) blijkt dat 80 procent van de volwassenen kan schaatsen. Van de kinderen tussen 4 en 12 jaar is dat nog maar 69 procent. „We willen alle kin deren voor hun 12de de schaatsbe- weging laten maken", zegt Ver steegen. „Net zoals alle kinderen een keer de Nachtwacht gezien moeten hebben. Dat hoort bij de opvoeding. Een kind moet leren fietsen, zwemmen en schaatsen." Met de introductie van de slimme stoel start ook de campagne 'De winnaars van morgen beginnen vandaag'. Versteegen: „Door kin deren te stimuleren te gaan schaatsen, vergroten we de kans dat de nieuwe Sven Kramer ont dekt wordt. De beste schaatsers ter wereld komen uit Nederland en dat moet zo blijven." lijk tientallen jaren zal duren eer alle vervuiling is opgeruimd. Tinka Murk, hoogleraar ma riene dierecologie aan Wagen- ingen University, is blij met de Chinese openhartigheid, maar heeft veel vragen. „Het zou kun nen dat binnen een paar dagen de larven van de vissen in de ver vuilde strook doodgaan. Maar het is wel de vraag of dat 10 procent van de larven is of 90 procent. Ik kan pas een risicoschatting maken als ik weet welke concentraties worden bereikt. Deze olie zal rela tief snel verdampen. Hij is in prin cipe behoorlijk giftig, maar wordt vrij snel afgebroken vergeleken met dikke olie. Natuurlijk is het slecht. Het zou een drama zijn als alles doodgaat, maar de kans daarop acht ik relatief klein, ge zien de afbreekbaarheid van de stof." Murk is als internationaal expert betrokken bij de nasleep van de Deepwater Horizon, het olieplat form dat in 2010 explodeerde in de Golf van Mexico; een van de groot ste milieurampen ooit. „Wat daar nog aanwezig is aan vervuiling, is veel erger. Wat in de Chinese Zee gebeurde, is zeker een klap, maar het reinigend vermogen is daar aanwezig." Het zou een drama zijn als alles dood gaat, maar de kans daarop acht ik relatief klein m Tv mÊ de mooiste in heel Europa donderdag 18 januari 2018 Sven Kra mer geeft in structies bij de interactieve schaatsstoel. FOTO ANKO STOFFELS Wie zette niet zijn eerste krab bels op het ijs achter een klas sieke stoel? Vandaag introduce ren KPN en schaatser Sven Kra mer een hightech versie: een in teractieve stoel met sensoren, die kinderen nog beter en snel ler leert schaatsen. Tonny van der Mee Amsterdam 6 januari Iraanse olietanker vliegt na aan varing in brand - Tinka Murk, hoogleraar De brand aan boord van de Sanchi veroorzaakte gigan tische rookwolken. Het schip is nu gezonken, fotoap votyende keer w< vanaf 219 vanaf 269 vanaf 325 Autoreizen Vliegreizen Steden reizen Busreizen Verre reizen Italië OntdekToscane Umbrië reiscode: aeit984 Portugal Algarve, Alentejo en Lissabon reiscode: aept942 Ierland Ring of Kerry reiscode: adie9a1 Inclusief gratis ANWB Reisgids en/of wegenkaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11