Mark Harbers begint coulant aan bed-bad- brooddiscussie Benschop opgelucht over verbod Catervarius-bende: 'Blij dat ze weg zijn' 10 GEZONKEN TANKER CHINA Hoe omvangrijk is de milieuramp na het zinken van de olietanker Sanchi in de Chinese Zee? Een Franse expert luidt de noodklok, anderen hopen dat het meevalt. „Hier slapen mannen en vrouwen niet door elkaar heen, want daar komt maar gedonder van", zegt do minee Dick Couvée onderkoeld. Hij knipoogt naar staatssecretaris Mark Harbers, tijdens een rondleiding door de Rotterdamse Pauluskerk, die ook een basaal onderkomen biedt aan 24 illegalen. De nieuwe asielbewindsman maakt de komende tijd een rondje langs zulke locaties om ideeën op te doen voor beleid over uitgeproce deerde illegalen, voor wie die slaap- eet- en waspiekken bedoeld zijn. Naar schatting gaat het 'slechts' om 1.800 illegalen, maar uitgepro cedeerde asielzoekers die niet wil len of kunnen vertrekken, zijn po litiek gezien een hoofdpijndossier. Dat ligt nu in handen van Harbers. Het vorige kabinet ging er bijna aan ten onder toen de strengere VVD tegenover de meer coulante PvdA kwam te staan over de vraag of er opvang moest zijn en hoe dan. Er kwam een wiebelig akkoord - minder locaties, wél opvang - maar dat vonden gemeenten weer te strikt. Ze vinden het inhumaan als illegalen op straat leven, wat boven dien overlast geeft. Dus waar het kabinet ferm riep dat het bij vijf lo caties moest blijven, tuigden eigen wijze burgemeesters gewoon nieuwe opvangplekken op. In dat politieke mijnenveld moet Harbers een nieuwe weg vinden. Waar zijn voorganger nog met spierballentaai gemeenten tot rijks beleid probeerde te dwingen, heeft Harbers heeft een bescheiden hou ding aangenomen. „Ik geloof er niet in dat we vanuit Den Haag een blauwdruk op Nederland leggen. We moeten samenwerken." In het regeerakkoord van VVD, CDA, D66 en Christenunie zijn de teugels al losser. Het nieuwe kabi net wil acht locaties. Twee weken nadat een uitgeprocedeerde in de opvang is terechtgekomen, moet er Mensen kunnen baat hebben bij de rust van de opvang. Zodat we van daaruit kunnen kijken naar terugkeer gewerkt gaan worden aan vertrek. Al toont Harbers zich op dat vlak soepeler. „Het kan zijn dat iemand langer nodig heeft om op adem te komen." En dat dit indruist tegen regeerakkoord? „Er staat heel veel in het regeerakkoord", zegt Harbers. „Als ik het zwart-wit zeg: ons enige doel was dat die mensen weg moes ten. Maar de mensen kunnen ook baat hebben bij de rust van de op vang. Zodat we van daaruit met hen gaan kijken naar terugkeer." Voor Harbers is de rustiger toon misschien ook wel noodzaak. Ge meenten gooiden de kont tegen de krib toen vanuit het Binnenhof werd gedreigd met het opleggen van boetes aan ongehoorzame bur gemeesters. Zo wil Harbers even min zeggen hoelang illegalen in de opvang mogen blijven. In het re geerakkoord staat 'een beperkte pe riode'. „Ik wil eerst zien hoe het in de praktijk gaat." Burgemeester Laurens de Graaf is blij dat hij nu een handvat heeft om de leden van de groep aan te pakken. „Het is een steun in de rug na de criminele activi teiten van de bende. Bovendien kan ik met zo'n verbod makkelij ker handhaven. Ik kan een sa menscholingsverbod opleggen als ze met twee of meer perso nen bij elkaar komen." De bendeleden moesten zich vorig jaar voor de rechter verant woorden voor een gijzeling in hun clubgebouw aan de Dorp in Benschop en een gewelddadige overval in Lopikerkapel. Maar veel dorpelingen wisten vóór de rechtszaak niet wat zich in de schuur afspeelde. „Niemand wist wat daar gebeurde, het was allemaal uiterst geheimzinnig", zegt voorzitter Ton Pardoel van de klankbordgroep Benschop. „Het zijn ook geen jongens uit de buurt. Maar het lijkt me een goede zaak dat de bende nu is verboden." „Iedereen keek met argusogen naar die groep", weet Adrie de Korte, beheerder van het dorps huis. „Ik heb niet het gevoel dat het nog erg leeft, maar we zijn blij dat ze weg zijn. Ik hoor dat ze ook nergens meer in de omge ving iets zouden kunnen huren. Daarvoor hebben ze te veel aan gericht." Benschopper Ton Beeres, in zijn vrije tijd ook burgerwacht van het dorp, verwacht niet dat het verbod veel zal helpen. „Ik denk niet dat je het probleem van die bende ermee oplost. An dere motorclubs trekken de grens over om hun criminele ac tiviteiten voort te zetten. Deze club zal ook wel een nieuwe plek zoeken." China stuurt een onderwater robot naar de gezonken olietanker Sanchi. Het 280 meter lange schip verdween deze week na een aan varing en een brand in de golven van de Oost-Chinese Zee. 32 be manningsleden kwamen om. Het schip rust op een diepte van 115 meter. De Chinezen willen weten hoeveel van de lading olie condensaat (een extreem giftige stof die wordt gebruikt bij de pro ductie van kerosine) nog aan boord is en in hoeverre de brand stoftanks van de Sanchi kunnen worden leeggepompt voordat er nog meer schade wordt toege bracht aan het milieu. Die schade is er zeker. Volgens satellietbeelden drijven er twee olievlekken van respectievelijk 69 en 40 vierkante kilometer. Ze ver vuilen een kwetsbaar gebied, want uitgerekend hier paaien veel vissoorten die later op de borden van consumenten eindigen, zoals rode tonijn, haring en inktvis. Ook is dit de plek waar grote zee zoogdieren als walvissen passeren op hun migratieroute. Volgens de Franse onderzoeker Yves Henoc- que van het Franse zee-instituut Ifremer is er daarom sprake van een 'majeure bedreiging voor de flora en fauna in het gebied'. Giftige impact Wordt deze ramp onderschat? Ge lukkig was het oliecondensaat - dat snel verdampt - en geen ruwe olie. „Maar er bestaat niet zoiets als een gunstige olieramp. Elke ramp is slecht. Wel is het elke keer anders", zegt Paul Johnston aan de telefoon. Hij werkt aan de univer siteit van Exeter en is als onder zoekerverbonden aan Greenpeace International. Johnston is er niet gerust op. Hoeveel van dat oliecondensaat is al verbrand, hoeveel gaat er nog lekken? „Er zal zeker giftige im pact zijn. De kans dat zeezoogdie ren de dupe zijn, is groot. Vroeger dachten we dat walvissen wel om olievlekken heen zwommen. We weten nu dat dit niet zo is. Ze zul len de stof inhaleren, inslikken en kunnen long-, darm- of leverpro blemen krijgen." Johnston volgt de ontwikkelin gen op de voet en heeft de indruk dat de Chinezen doen wat ze kun nen. „Dit is een moeilijke operatie. Maar gelukkig wordt er informatie gedeeld." Dat laatste is opmerke lijk, want het gebied is omstreden: zowel China als Japan maakt aan spraak op de gasvoorraden in de bodem. De Chinese staatsomroep liet dinsdag weten dat het moge- mMk* donderdag 18 januari 2018 GO Het vorige kabinet sneuvelde bijna over discussie rond opvang van illegalen, de bed-bad-brood- locaties. Aan staatssecretaris Mark Harbers (VVD, Asiel) om met een nieuw plan te komen voor dit zo gevoelige dossier. Tobias den Hartog Rotterdam r Staatssecretaris Mark Harbers (midden) krijgt een rondleiding van dominee Dick Couvée in de Pauluskerk in Rotterdam, fotoarie kievit - Mark Harbers, staatssecretaris Benschop is opgelucht dat het Openbaar Ministerie de Cater- varius-bende die in het dorp bivakkeerde, heeft verboden. „Die zien we nooit meer terug, al is de kans groot dat ze er gens anders verder gaan." Ivar Penris Benschop Bob van Huët Peking/Rotterdam Grote rampen olietankers «s 1979 Trinidad Atlantic Empress - weggelekte olie: 329.000ton 1991 Angola ABT Summer 305.000 1983 Zuid-Afrika Cast Ulo de Bellver 296.400 1978 Frankrijk Amoco Cadiz 155.000 2018 China Sanchi 150.000 1967 Engeland TorreyCanyon 142.300 1972 Oman Sea Star 141.000 1989 Alaska Exxon Valdez 36.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10