'Ik heb weer zin om te gaan studeren' 'Nu weten we het zeker: de pabo, werken met kinderen' 9 Vijf tips voor studiekiezers senjaar nemen, maar ook voor eerste jaars die stoppen met hun studie. Ter illustratie: in het hbo valt een op de drie studenten uit door een foute studiekeuze. Coach Loth van Veen, van studie keuzeorganisatie Intermijn, helpt studenten tijdens zo'n tussenjaar (of na uitval) bij het maken van een goede keuze. Als docent Nederlands op een middelbare school zag ze hoe scholieren daarmee worstelden. „Ze waren zo bezig met hun examen dat de studie bij veel leerlingen ver weg leek. Op school was er te weinig tijd om die scholieren echt goed te helpen." Vervolgens zag ze als docent bij een hbo-opleiding de andere kant. „Dan zag ik dat een student niet aan wezig was en hoorde ik van studiege noten: oh, die is gestopt. Gewoon van het ene op het andere moment. En ik had geen idee wat zo'n student de rest van het jaar ging doen." Heftig De studenten volgen een intensief programma, drie maanden lang, vier dagen per week. Ze krijgen gastdo centen op bezoek, brengen bezoekjes aan bedrijven en gaan op zoek naar hun kwaliteiten. Van Veen: „Ouders zeggen soms tegen hun kinderen: be gin maar gewoon aan een studie. Je kunt altijd nog stoppen. Ik vind dat heftig, want stoppen veroorzaakt een gevoel van falen en onzekerheid bij studenten. Een tussenjaar kan heel nuttig zijn." i» HULPBOEK woensdag 17 januari 2018 GO M Armelle Scholte volgde een studiekeuze traject en weet nu wat ze wil. FOTO SHODY CAREMAN De laatste twee jaar op de middelbare school vielen Armelle Scholte (18) uit Amersfoort zwaar. Na een herkansing lukte het haar wel een gymnasiumdiploma te halen. „Maar ik voelde er weinig voor om meteen door te leren." Bovendien had ze geen idee wat ze wilde doen. „Ik had zo'n stress voor het eindexa men dat ik niet goed op mijn studiekeuze kon fo cussen." Armelle besloot er een jaartje tussenuit te gaan. Om te reizen en op zoek te gaan naar de juiste studie. Vorige maand begon ze de zoektocht met een pro gramma bij Intermijn. „Ik wilde niet dat ik op reis zou gaan en aan het einde van het tussenjaar nog steeds geen idee zou hebben welke studie ik moest doen." Coaches helpen Armelle ontdekken welke studies bij haar passen. En die hulp heeft haar nu al aan een nieuw idee geholpen: een studie Liberal Arts and Sci ences aan een University College. „Ja, ik heb me al ingeschreven. Ik had die studie wel gezien, maar was er nog niet aan toe om me er in te verdiepen. Nu heb ik me in Groningen aangemeld en heb ik weer zin om te gaan studeren." Maar eerst heeft Armelle nog een mooie reis voor de boeg, een talenreis naar Amerika en waarschijnlijk ook nog naar Spanje. „Nee, ik heb geen spijt van het tussenjaar. Al moet je wel goed plannen wat je gaat doen, want anders ga je je vervelen en raak je in een dip." Tom Allema en Wilco Berghoef: leuke keuze, fotoalbertallema De vrienden Tom Allema (18) en Wilco Berg hoef (17) uit Drachten hadden na het havo geen idee wat ze wil den studeren. Wilco's moeder opperde het idee een tussenjaar te nemen en iets heel an ders te gaan doen. Dat is gelukt. De heren zitten sinds een week in Indonesië om drie maanden lang vrijwilli gerswerk te doen. „Je hebt hier een voetbal club die arme jongens de kans geeft om profvoetballer te wor den. Wij geven trainin gen en helpen mee", vertelt Wilco. In Drach ten spelen ze zelf op een leuk niveau. Dat komt nu goed van pas. Wilco: „Profvoetbal is hier anders dan in Ne derland." Maar het gaat Tom en Wilco niet alleen om een buitenlanderva ring. De tieners zijn meteen op zoek naar de juiste studie. „Het leek me vorig jaar al leuk om met kinderen te werken, maar dat wilde ik wel in de prak tijk ervaren. Hier kan dat." De twee Friezen hebben zich nu aan gemeld voor de pabo. De Indonesische erva ring heeft hen over tuigd. Wilco: „Ik vind het echt leuk om met kinderen te werken. Vorig jaar stond ik nog niet helemaal achter de pabo, nu wel." Coach Loth van Veen en collega Annemieke Offer man schreven het Studie keuze Doeboek om leer lingen en hun ouders te helpen bij het vinden van de juiste studie. Vijf tips. J Start de zoektocht bij jezelf. I Het aanbod van studies in Nederland is groot. Er zijn zo'n 2.500 studies waaruit je kunt kiezen. Gelukkig passen die niet allemaal bij jou. Ontdek eerst meer over jezelf. Wat zijn je kwaliteiten en interesses? Op welke manier leer jij het beste? Pas als je dit weet, kun je passende studies gaan selecteren. 2 Onderzoek studies grondig. Bezoek open dagen, praat met studenten en docenten van opleidingen, doe mee aan proefstudeer- dagen en kijk studiemate riaal in. Doe er alles aan om zoveel mogelijk informa tie over de studie te verza melen. 3 Onderzoek het werkveld. Zetje eigen netwerk en dat van je ouders in, zowel online als offline. Via Facebook en Linkedln kun je makkelijk zien hoe je met professionals die jij interes sant vindt contact kunt leg gen. Stel vragen, bezoek or ganisaties en ontdek meer over ambities en drijfveren. 4 Ga na of er een match is. Onderzoek of de stu dies en het bijbehorende werkveld matchen met jouw antwoorden op de vragen 'wie ben ik?', 'wat kan ik?' en 'wat wil ik?'. Zo vind je een studie die écht bij je past. Nu en later. 5 Relativeer. De perfecte studie bestaat niet. Kijk naar het totaalplaatje. Er zullen altijd dingen zijn die je min der leuk vindt aan een stu die: een vak dat minder leuk is of een stage die tegen valt. Probeer het geheel te overzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9