Kamer krijgt het knap warm van alle winterse treinsores r~ 8 KEUZESTRESS STUDIE In de ogen van veel ouders was het een gruwel: je kind dat na school niet direct doorstudeert, maar liever een jaartje gaat reizen of lanterfanten. Maar het besef groeit dat een pauzejaar o zo zinvol kan zijn. Oh, die is gestopt, zeiden studenten. En ik had geen idee wat hij ging doen EXPLOSIE ANTWERPEN Spoorbeheerder ProRail er kende gisteren in antwoord op vragen van deze krant dat de werkzaamheden aan de wis sels nog niet waren afge rond. Nederland heeft 5.500 wissels met verwarming, twee derde daarvan werkt op gas. Wissels met gasverwarming kunnen bij sneeuwval verstopt raken. Daarom schakelt Pro- Rail over op elektrische wissel verwarming. Alleen ver nieuwde verwarmingen ble ken tijdens de sneeuwstorm juist niet te werken. CDA-Kamerlid Mustafa Amhaouch: „Ook al is maar 1 procent van de wisselverwar ming niet goed, dan nog is het fataal als dat op kritische knooppunten is. Dat had ge woon geregeld moeten zijn." VVD-Kamerlid Erik Ziengs valt hem bij: „Het is goed dat ProRail aan de slag is gegaan met nieuwe wissels. Maar ver nieuwing zou wel moeten lei den tot verbetering en zeker niet tot meer problemen." Aandringen De WD'er gaat er bij de D66- bewindsvrouw op aandringen dat ze ervoor zorgt dat ver nieuwingen aan het spoor 'ef fectief zijn' én 'van tevoren goed getest worden'. „Anders zijn we gewoon geld over de rails aan het gooien." De Kamerleden zullen Van Veldhoven er morgen in de Kamer tijdens een algemeen overleg over het spoor over aan de tand voelen. SP-Kamerlid Cem Lacin: „Je weet als ProRail dat de winter eraan komt. Het is aan een grote speler als Pro- Rail om daar op tijd klaar voor te zijn." De SP is voorstander van het gebruik van elektri sche wissels, ook omdat dit duurzamer is dan gas. „Als we de overstap kunnen maken naar duurzaam, laten we dat dan zo snel mogelijk doen. Maar laten we er dan ook nu mee aan de slag gaan, om ervoor te zorgen dat het ook werkt." PVV-Kamerlid Roy van Aalst, die tijdens de storm zelf ook vast zat in het openbaar vervoer, verbaast zich erover dat Nederland niet meer lessen trekt uit het buitenland. „In Rusland, Noorwegen en Scandinavië rijden de treinen bij een temperatuur van -20. Met de voorspelling van storm voor morgen houd ik mijn hart vast of de treinen wel zullen rijden." Het tussenjaar wordt meer en meer een serieus alternatief voor studenten. Decanen van mid delbare scholen volgen nu trainin gen om hun leerlingen beter te kun nen wijzen op de mogelijkheden, maar ook op de risico's van een jaartje pauze nu het tussenjaar uit het verdomhoekje komt. Zo'n studie loos jaartje is zo slecht nog niet, als er maar een goed plan ligt voor wat de geslaagde scholier met zijn of haar vrije tijd gaat doen. Sterker, Ameri kaanse topuniversiteiten raden nieuwe studenten zelfs aan om er eerst een jaartje tussenuit te gaan, om daarna fris aan een nieuwe studie te beginnen. Uit de laatste cijfers van Nuffic, een organisatie voor internationalisering in het onderwijs, blijkt dat ongeveer 9 procent van de studenten een tus senjaar neemt. Tot 2013 groeide dat aantal al van bijna 7 naar bijna 10 pro cent. Doordat de regering de studiefi nanciering afschafte en door het leenstelsel ontstond een flinke dip naar slechts 5 procent in 2015. Stu denten wilden snel doorleren, zodat ze niet onder het leenstelsel zouden vallen. Na een dip zit de studiepauze nu echter weer in de lift. Alternatief Decanen van middelbare scholen en studieloopbaanbegeleiders in het mbo zien het tussenjaar steeds meer als serieus alternatief. Zeker als leer lingen niet goed weten wat ze willen studeren, kan een pauze nuttig zijn. Daarom verdiepen meer bege leiders zich in een goede voorlichting over het tussenjaar. De NVS-NVL, een vereniging voor begeleiders in het voortgezet onderwijs en mbo, biedt sinds oktober trainingen aan. „We krijgen veel aanvragen omdat een tussenjaar als een goede optie wordt gezien, maar decanen en stu dieloopbaanbegeleiders er weinig van weten", verklaart Ellen Roze- man, coördinator van de NVS-NVL- academie. De decanen en begeleiders willen de scholieren niet zomaar een jaar niets laten doen. Want zo'n tussen jaar brengt wel degelijk risico's met zich mee. Sommige jongeren verlie zen hun zin om alsnog te gaan stude ren, vervelen zich of vinden een baan. Maar er zijn ook kansen; de tie ners kunnen gaan reizen, zich bera den op de juiste studiekeuze of vrij willigerswerk gaan doen. „Ruim de helft van de jongeren blijft gewoon in Nederland. Het is belangrijk dat ze een goede invulling geven aan dat jaar", vertelt Daniëlle Vogels, die de canen traint en bezig is met de op richting van het TussenjaarKennsi- centrum. In maart is er in Utrecht een tus- senjaarbeurs, waar decanen maar ook leerlingen en hun ouders meer infor matie kunnen vinden. Er zijn bij voorbeeld steeds meer programma's voor studenten om hun tussenjaar nuttig te besteden. Op diverse hoge scholen en bij coaches kunnen leer lingen terecht voor hulp bij een goede studiekeuze. Overigens zijn dergelijke programma's niet alleen voor studenten die bewust een tus- woensdag 17 januari 2018 GO De dodelijke slachtoffers van de explosie, maandag avond in een gebouw aan de Paardenmarkt in Ant werpen, zijn geïdentifi ceerd. Het gaat om een 39-jarige Belgische bewo ner en een 26-jarige Af ghaanse asielzoeker. Het pand is verloren, de wonin gen links en rechts staan nog deels recht. De oorzaak lijkt een gas ophoping. Een bewoner zegt een gasgeur geroken te hebben. Hij zou hebben geprobeerd dat bij zijn huisbaas te melden. Net beheerder Eandis zegt geen meldingen te hebben ontvangen van problemen met de gasleiding. Er wa ren ook geen werkzaam heden. FOTO JONAS ROOSENS/ANP Kamerleden eisen duidelijk heid van staatssecretaris Stientje van Veldhoven over het feit dat ProRail tijdens de sneeuwstorm in decem ber nog niet klaar was voor het winterweer. Marcia Nieuwenhuis Den Haag ssen aa voorkom verorutse studiekeus Ellen van Gaaien Rotterdam Loth van Veen (coach)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8