Gekozen burgemeester voorzichtig stapje dichterbij M. stelde te veel vragen om allemaal uit te pluizen 7 POLITIEMOL EIS 5 JAAR CEL DEN BOSCH Zowel politie als Openbaar Ministerie (OM) hadden bij hun onderzoek een fiks pro bleem met politiemol M.. Hij had zoveel vragen gesteld dat recher cheurs die, in 2,5 jaar, niet allemaal konden natrekken. Ze hielden het op steekproeven. „En dat was ge noeg", aldus het OM. Om te bewijzen dat de mol zijn ambtsgeheim schond, moest het OM aantonen dat de informatie echt geheim was. Maar ze wil die gegevens niet (nogmaals) op straat gooien en noemde simpelweg alle politie-informatie in principe ge heim. Ook moet worden bewezen dat de man werd betaald. Dat was niet zichtbaar. Wel werd de mol bena derd door een undercoveragent op Cura^ao. Die bood 400 dollar voor informatie. Terug in Brabant zou de mol die gegevens hebben gecheckt, waarna hij geruststellend kon mee delen dat agent A3869 werd gezocht noch getapt, zelfs de FIOD had geen belangstelling. Geld hoefde de mol niet, met het oog op de toekomst. En dat was veelzeggend, vond het OM. M. beweert dat hij onder druk stond, maar hij zou met een natte vinger en een etentje te lijmen zijn. Witwassen Waar het OM eerst berekende dat de mol acht ton kon opstrijken, bleef het nu bij het witwassen van tachtig mille onverklaarbaar geld. Veldhovenaar Mark S. (47), de tus senpersoon naar de klanten, zou ook hebben witgewassen. Bij hem lag bijna een kwart miljoen. „Een verbazingwekkend bedrag", zegt het OM. „En omdat hij niet wil zeg gen waar het vandaan komt, moet het crimineel zijn." S. speelde volgens het OM een belangrijke rol. Bij hem thuis kwam iedereen bij elkaar en daar stond ook de centrale computer. Alleen daarmee konden de gecodeerde usb-sticks worden gelezen waarop de mol hele dossiers kopieerde. Als het aan het Openbaar Ministe rie (OM) ligt mag M. (31) ook tien jaar lang geen publieke functie uit oefenen. Zijn Veldhovense partner Mark S. (47) hoorde drie jaar cel te gen zich eisen. De mol, vrij uit voorarrest, moet ook meteen weer de cel in. Het OM is bang dat hij naar zijn tweede thuisland Oekraïne vlucht. Officieren van justitie Willem Bos en Gerard Sta hadden gisteren vrij wel de hele dag nodig voor hun aanklacht. Bos maakte van zijn hart geen moordkuil. „M. gooide de waardigheid van de politie te grabbel en besodemieterde zijn collega's." De officier was echt boos. „Een diender moet eerlijk en betrouw baar zijn. Dat is de belangrijkste kernwaarde van de politie en het kost tienduizenden agenten geen enkele moeite." Zijn collega Sta sprak van 'minachting'. Volgens het OM is er bewijs in overvloed dat de aspirant-recher cheur uit Weert ruim drie jaar lang zijn gang ging. Hij mocht enkel in de politiesystemen om er dossiers in te zetten, hij mocht er niet in rondneuzen. Zelf gaf Mark M. toe af en toe mee te kijken, als hobby. Dat vond Bos 'apenkooi'. M. zei hooguit 5.000 keer iets te hebben aangeklikt, de politie zag 28.521 vragen. De mol verkwanselde schaamteloos karrenvrachten politiegeheimen Alles kwam aan het licht na een in val bij de Oirschotse garagehouder Jan L.. Tot haar verbijstering vond de politie 4.500 geheime pagina's. Bos: „Ter vergelijking: het dossier van de mol telt er 1.900." Vertrou welijke papieren lagen ook bij zijn ouders en bij de Veldhovenaar, inclusief vingerafdrukken en aan tekeningen als 'Pas op!' Bos is ook verontrust dat veel informatie niet is teruggevonden. „Waar is die gebleven?" Dat de mol lukraak zou hebben rondgekeken, is volgens het OM onzin. Er kan in de systemen al leen gericht worden gezocht, waarbij namen en geboortedata bekend moeten zijn. Her en der vond de politie lijsten waar die keurig op rij stonden. Maar het sterkste bewijs vond Bos het 'oorverdovende zwijgen' van Mark M. op de simpele vragen waarom hij naar al die onderzoe ken zocht, en hoe de informatie overal kon liggen, vol met zijn vin gerafdrukken. De gekozen burgemeester is terug van weggeweest. Vanavond staat het onderwerp op de parlementaire agenda, zij het in vermomming. Of ficieel gaat het om het uit de Grondwet halen van de benoeming van burgemeesters en commissa rissen van de koning. Het is een ini- tiatiefwet die D66-Kamerlid Rob Jetten op zich heeft genomen nadat zijn voorganger Gerard Schouw vijf jaar geleden de eerste horde be dwong: beide Kamers stemden toen in meerderheid in met de zo geheten 'deconstitutionalisering'. Omdat het echter om een grond wetswijziging gaat, komt het voor stel voor de tweede keer langs. Dit maal is een twee derde meerder heid nodig. Heel spannend zal het debat niet worden. De Kamer is het vrijwel eens. Alleen de SGP-fractie zou nog kunnen tegensputteren, maar met drie zetels staat zij machteloos. De Christenunie, die vijfjaar geleden nog tegenstemde, zal nu wel voor stemmen, omdat dat in het regeer akkoord zo is afgesproken. Op de wijze waarop burgemees ters worden benoemd, zal de wets- W Straks volstaat een gewone meerderheid van de helft +1 voor kiezen burgemeester wijziging geen invloed hebben. De gemeenteraad kiest een kandidaat, het kabinet bekrachtigt dat besluit. Zo is al jaren de praktijk en zo zal het nog wel even blijven. Jetten spreekt van een 'overzichtelijke' kwestie: „Deze wet is niets meer of minder dan het uit de Grondwet halen van de benoeming van bur gemeesters en commissarissen van de koning." Toch spreekt de tussenstap wel degelijk tot de verbeelding. Om mogelijk te kunnen maken dat bur gers ooit zelf hun burgemeester kunnen kiezen, móet de Grondwet worden gewijzigd. In 2005 werd het voorstel tot directe verkiezing van de burgemeester nog tegelijkertijd behandeld met de deconstitutiona lisering, nu zijn die twee zaken uit elkaar gehaald. Dit heeft als voor deel dat, zodra de Grondwet is ge wijzigd, er nog maar een gewone meerderheid van de helft plus één nodig is om in de toekomst de bur gemeester direct te kunnen laten kiezen. Jetten: „De burgemeester is steeds meer het gezicht van de ge meente. Zo iemand wil je kunnen kiezen. Maar laten we wel eerst het debat voeren over de bevoegdheden die zo'n burgemeester moet heb ben." Veruit de meeste burgemees ters, ook die van D66, zien een di recte verkiezing helemaal niet zit ten, bleek uit een recente enquête door Nieuwsuur. CDA-Kamerlid Harry van der Molen: „Wij hechten erg aan de onafhankelijke positie van de burgemeester." woensdag 17 januari 2018 Mark M. met zijn advocaten in de rechtbank in Den Bosch, tekening adrienstanziani 'Mol besodemieterde collega's bij politie' Een boos Openbaar Ministerie wil dat Mark M., alias de politie mol, vijf jaar de cel indraait. „Hij heeft jarenlang schaamteloos karrenvrachten politiegehei- men verkwanseld. De gevolgen zijn niet te overzien", aldus offi cier van justitie Willem Bos. Max Steenberghe Den Bosch —Willem Bos (officier van justitie) Dertien jaar nadat de direct ge kozen burgemeester om zeep werd gebracht in de Eerste Kamer probeert D66 zijn kroon juweel alsnog te verzilveren. Anders dan toen neemt de partij kleine stapjes. Laurens Kok Den Haag Rob Jetten. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7