mmëMM Hr ANTI-SLIPCURSUS II 'Water-Zooiers' ruimen zwerfafval op langs de Oosterschelde 7 Vriendinnen Kaat van Rosevelt en Sandra van Damme vinden het de normaalste zaak van de wereld dat zij met blote handen afval opruimen wat door anderen is achtergelaten. Het is bijna verslavend hoor", waarschuwt Kaat van Rosevelt. De 53-jarige Colijns- plaatse banjert door de wierkluwen die het getij heeft achtergelaten op de schorren van de Oesterput, even buiten het dorp. Goede vriendin Sandra van Damme (52) vergezelt haar, samen met Kaats zwarte herdershond Billy. „Wat is het hier toch mooi", verzucht Sandra. Ze pakt haar mo biele telefoon en maakt vanaf de dijk een foto van het mistige na tuurlandschap. Dan vist ze een op vouwbare tas uit haar jaszak en gaat aan de slag. Afval opruimen is voor beide vriendinnen een tweede natuur. Wanneer Kaat een wandeling maakt, rapen haar handen als van zelf zwerfafval van de grond. En ook Sandra heeft zich vanmorgen nog nuttig gemaakt bij het bussta tion. „Je ziet mensen vies kijken, zo van: zit dat mens met haar blote handen aan andermans troep? Ja dus, omdat die ander te beroerd is om vijf meter naar de prullenbak te lopen." De opruimwoede van Kaat en Sandra nam vorig jaar een vlucht toen het tweetal tijdens een wan deling een big bag vond. Ze beslo ten die langs hun wandelroute aan Korte theoriesessie Algemene voertuigbeheersing Rem- en uitwijkoefeningen Over- en onderstuurtraining Ijsbaan Noodstopoefening Gripcirkel Y-oefening Van 129t- VOOr 59, Bestel uw tickets op pzc.nl/winteruitjes e ^ej/ een hek te binden, als een soort in zamelpunt. De zak vulde zich rap met allerlei vondsten, van brokken paraffine tot latex werkhand schoenen in allerlei kleuren. Inmiddels doen de vriendinnen via hun facebookpagina Water- Zooi alweer een aantal weken ver slag van hun vondsten. Ze krijgen veel positieve reacties, van men sen die willen aanhaken tot orga nisaties die materialen beschik baar stellen. Een ambtenaar van de gemeente Noord-Beveland heeft er op verzoek van Kaat en Sandra voor gezorgd dat de volle big bag geleegd is en dat de werkloze blad- korven uit de Voorstraat naar de Oesterput verplaatst zijn om daar dienst te doen als inzamelpunt. Ook probeert deze ambtenaar te regelen dat de aangeslibde brij wordt weggeschept, zodat ook het verborgen zwerfafval verdwijnt. Terwijl Billy tussen het wier zoekt naar een geschikt stuk wrak hout om te apporteren, speuren Kaat en Sandra de schorren af naar Je kunt het zo gek niet verzinnen of het ligt hier. Zelfs een keer een stomazak zwerfafval. „Als je van een af standje kijkt, zie je niets bijzon ders", zegt Sandra, terwijl ze voor over bukt en een kluwen blauw en oranje draad tussen het wier uit trekt. „Pas van dichtbij zie je hoe veel plastic troep er ligt. Doppen, reepjes van koffïebekers, ballon nen, elastieken, lollystokjes.Je kunt het zo gek niet verzinnen of het ligt hier. We hebben zelfs een keer een stomazak gevonden." Verreweg het ergste vinden de vriendinnen het blauwe draad, wat zich mengt met het wier en waarin vogels en vissen makkelijk verstrikt raken. „De wereld gaat ten onder aan blauw touw", zingt Kaat in een zelfverzonnen melo dietje. Sandra duikt een paar me ter verder het helmgras in, om er met diverse verpakkingen van etenswaren weer uit te komen. „Kijk, hier heeft iemand lekker zitten picknicken. En toen er geen prullenbak voorhanden was, be sloot hij of zij het maar gewoon neer te gooien. Ongelooflijk hè?" Ze weten allebei: met opruimen haal je niet de oorzaak weg. Maar ze hopen met hun initiatief enige bewustwording te creëren bij an deren. „Wij gaan geen acties op touw zetten of mensen aanstu ren", zegt Kaat resoluut. „Het is de bedoeling dat mensen gaan na denken en zeifin actie komen. Het moet vanzelfsprekend worden om afval op te ruimen." De dames staken hun zoektocht voor vandaag, stallen de buit uit op het 'meukkleed' en leggen het tafereel vast op beeld. Daarna de poneren ze het afval in één van de twee aanwezige big bags en lopen terug naar de auto. Billy holt vast vooruit en legt in de berm een flinke drol neer. Kaat en Sandra schieten in de lach. „Die ruimen we dus niet op", klinkt het over het water. woensdag 17 januari 2018 'De wereld gaat ten onder aan touw' Ellen Jobse Colijnsplaat De training duurt 3 uur, is inclusief auto, en kan ook als voucher (cadeau) gekocht worden. SAFETY EXPERIENCE CENTER - ROSMALEN Tickets zijn geldig tot 12 maanden na aankoop. Vriendinnen Kaat (links) en Sandra aan het werk. Een deel van de buit hebben ze aan het hek gebonden, fotomarcelledavidse - Sandra van Damme, Water-Zooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55