Vals sentiment regeert Europa Snoeibeurt redt bomen en dijk van kaalslag Parkeerapp Nieuwbouw Lions Food in Kapelle 2 Mensen die tot ver na hun pensioengerechtigde leeftijd blijven werken, zijn geen zeldzaamheid meer. Sommigen gaan zelfs tot op hoge leeftijd door. WERKEN NA JE PENSIOEN Commentaar Het Europees Parlement is bezweken onder de druk van kleine Franse vissers en milieugroepen. De Eu roparlementariërs laten protectionisme en emotie zwaarder wegen dan verstandige argumenten. Het besluit om de pulskorvisserij te verbieden is niet anders uit te leg gen. Vergeleken met de traditionele kor, die met zware ket tingen de zeebodem overhoop haalt, is de elektrische kor een flinke verbetering. Met de pulskor ontstaat ook schade, maar die is kleiner dan voorheen. Het is niet vreemd dat de Franse vissers met scheve ogen naar hun Nederlandse concurrenten kijken. Die vis sen veel efficiënter. Als je zo aan het kortste eind trekt, kom je in verzet. Daar is niets mis mee. Nederlanders doen hetzelfde als zij in de verdrukking raken. Het Europees Par lement is er juist om een balans te vinden tussen de belan gen van de verschillende landen. Dat kan bijvoorbeeld door de Fransen de gelegenheid te geven een inhaalslag te ma ken. In plaats daarvan wil Brussel nu de vernieuwende vis serij de nek omdraaien. Een derde van de Nederlandse boomkorvissers heeft geïnvesteerd in de pulskor. Dat geld wil het Europees Parlement nu zomaar overboord kiepen. Als de Europese Commissie en de Raad van Ministers deze koers niet corrigeren, nemen ze een groot risico. Bur gers van de lidstaten weten dan zeker dat Brussel zich door stemmingmakerij laat leiden. Zij zullen zich massaal nog verder van Europa afkeren. Met verbod op de pulskor laat Brussel stemmingmakerij zwaarder wegen dan verstand Aanvankelijk was het de bedoeling de bomen neer te halen, omdat ze overlast veroorzaken door afval lende takken en schaduw in de tui nen van omwonenden. Tegen dat besluit kwam onder meer de Stich ting Behoud de Zak van Zuid-Beve land (BZZB) in het geweer. Tijdens een inloopavond in het dorpshuis konden inwoners aangeven of ze vóór of tegen de kap waren. Precies de helft wilde de bomen behouden, terwijl 42 procent ze weg wilde hebben. 8 procent van de aanwezi gen had geen mening. Volgens de BZZB zijn de stemmen van bewo ners van de Haagdijk dubbel geteld. Uiteindelijk hebben de stichting, de gemeente, de dorpsraad en Na tuurmonumenten samen besloten om de bomen te laten staan. „Uit We controleren de gezondheid van de bomen elk jaar onderzoek is gebleken dat ze nog gezond zijn", vertelt boswachter René Wink. „We controleren dat bovendien elk jaar." Afgesproken is dat in 2022 weer een grondige in spectie volgt. Om de kans op val lende takken te verminderen wor den de bomen nu gesnoeid. ALMANAK Mopperend kwam de Middel burger het kantoor binnengesto ven. De vragende blikken beant woordde hij door een parkeer boete van 64,30 euro te tonen. „Jij hebt toch zo'n handige parkeer app op je telefoon", sneerde een collega. Ja, die heeft hij. En ja, hij schept er regelmatig over op hoe handig die is; dat je nooit meer muntgeld op zak hoeft te heb ben. „En dan betaal je toch ook nooit meer te veel", strooide een ander nog wat zout in de wond. De Middelburger gromde. „Nee, tenzij je telefoon op stil staat en je de herinneringen niet hoort dat de parkeertijd voorbij is." Zwerfboeken op DeSprienke Verhulst leidt eredienst kerk Verkiezing jeugdgevolg COLIJNSPLAAT Opruimers oogsten lof p je 67e definitief stoppen met werken? Voor lang niet ieder een is dat een aanlok kelijk idee. Zij voelen er weinig voor om overspoeld te worden door een zee aan vrije tijd. Het CBS heeft becijferd dat er zelfs 2.700 80-plussers zijn die be taald werk verrichten, 1.000 meer dan tien jaar geleden. En dan zijn de zelfstandigen nog niet meegere kend, zegt Peter Hein van Mulli- gen, hoofdeconoom bij het statis tiekbureau. „Uit de landbouwtel lingen weten we bijvoorbeeld dat er zo'n 1.000 80-plussers zijn die een landbouwbedrijf leiden." Ook bij de 'jongere ouderen' neemt het aantal werkenden be hoorlijk toe. Zo waren vorig jaar landelijk - Zeeuwse cijfers ontbre ken - in totaal 25.000 75-plussers werkzaam. Vijfjaar geleden waren dat er nog 14.000. In de categorie 65 tot 75 jaar is het aandeel van werkenden eve neens stijgende. „Deels komt dit doordat mensen later met pensi oen gaan en langer doorwerken", zegt Van Mulligen. „Maar ook bij de leeftijd 66+ - dus boven de AOW-leeftijd - zien we die toe name al. Dit heeft vermoedelijk te maken met het feit dat ouderen van nu veel vitaler en gezonder zijn dan eerdere generaties. Ze blij ven langer maatschappelijk actief, ook in betaald werk." Het is goed als ouderen blijven werken, vindt Wim Jansen, voor zitter van ouderenbond KB O Zee land. „Zolang ze zich maar niet ge dwongen voelen vanwege bijvoor beeld een gekorte AOW of een heel laag pensioen. In andere ge vallen is het alleen maar toe te jui chen. Het is heel verkeerd als men sen zich gaan vervelen." Werken versterkt het gevoel van eigenwaarde, zegt Jansen. „Het is positief voor je geestelijke ver mogens. Je dut niet in, je blijft alert en betrokken bij de maatschappij. En dat is ook nadrukkelijk de be- Dat ouderen blijven werken is alleen maar toe te juichen doeling van ons als bond. Wij vin den dat ouderen volwaardig moe ten kunnen blijven participeren in de samenleving. Werken is daarbij een van de mogelijkheden." KBO Zeeland telt bijna 6.500 le den. Toch wordt het lastiger om nieuwe leden te werven. Doordat senioren vaak nog zo actief zijn, menen zij niets te zoeken te heb ben bij een ouderenbond. Maar juist ook in dat verband kunnen zij zich nuttig maken, zegt Jansen. „Vitale ouderen kunnen heel veel betekenen voor kwetsbare oude ren. In dat kader zou het heel goed zijn als ouderen niet alleen naar zichzelf kijken, maar ook naar hun omgeving en proberen iets te be tekenen voor anderen." De nieuwe fabriek komt naast het zusterbedrijf TOP Taste. Directeur Peter Kamstra laat weten dat de verwachting is dat de fabriek eind juli in productie gaat. De klanten van Lion Foods worden momenteel beleverd vanuit de productielocatie van Onion Specialities in Kruinin- gen en de fabriek van TOP Taste in Kapelle. Kamstra laat weten dat er 'inten sief overleg is geweest' met de ge meentes Tholen en Kapelle met be trekking tot de herbouw. Omdat in Kapelle de bouw het snelst uitge voerd kan worden, kiest Lion Foods voor die locatie. In de nacht van 13 op 14 novem ber brak er brand uit bij Lion Foods aan de Nijverheidsweg in Sint- Maartensdijk. De brand brak rond 02.30 uur uit in het magazijn en sloeg snel over naar de kantoren. Pas aan het einde van de middag kon het sein brand meester worden gegeven. woensdag 17 januari 2018 n Natuurmonumenten gaat zeer binnenkort een groot aantal po pulieren snoeien aan de Haag- dijk in 's-Gravenpolder. Dat vloeit voort uit het besluit om honderd van deze bomen toch niet te rooien. Rob Paardekam 's-Gravenpolder René Wink, boswachter Tip? redactie@pzc.nl GOES Op Mytylschool De Sprienke in Goes is gis teren een kinderzwerf- boekenstation geopend. Naast boeken pakken, lezen en verder laten zwerven, kunnen kinde ren er eigen boeken in terugzetten die ze zelf niet meer lezen. Het is het 2001ste zwerfboe- kenstation in Nederland. De Sprienke is een school met speciaal on derwijs voor leerlingen met een lichamelijke han dicap. WILHELMINADORP Voormalig burgemeester van Goes, René Verhulst preekt zaterdag in Wil- helminadorp. Hij zal een eredienst leiden in het kerkgebouw van de Pro testantse Gemeente in het dorp. De dienst be gint om 10.00 uur en is voor iedereen toeganke lijk. De kerk ligt aan de Brugstraat 12. Verhulst verliet de gemeente Goes vier maanden gele den om burgemeester te worden in Ede in Gelder land. OUD-VOSSEMEER Carnaval nadert en dat is ook in Grööt-Pesööt (Oud-Vossemeer) merk baar. Daar wordt zater dag de verkiezing van het jeugdgevolg gehouden. De verkiezing tot jeugd prinsesje, jeugdnarretje, jeugdboertje en jeugdpo litie begint om 14.30 uur in Café de Hoop aan de Ring 13. Kinderen uit groep 5, 6, 7 of 8 van de basisschool maken kans om uitverkozen te wor den. Vriendinnen Kaat van Rosevelt en Sandra van Damme hebben het op ruimen van afval langs de Oosterschelde tot hun tweede natuur ge maakt. Sinds ze via Fa- cebook laten zien hoe veel rommel ze tijdens hun wandelingen over de Noord-Bevelandse dijken opruimen, krijgen ze veel positieve reac ties en hulp van de ge meente. Zeeland 7 Wie blijft Rolf Bosboom Middelburg O - Wim Jansen, KBO Zeeland Fabrikant van krokant gebakken uitjes Lion Foods verhuist van Sint-Maartensdijk naar Kapelle. Op industrieterrein Smokkel- hoek wordt een fabriek ge bouwd, nadat de vestiging in Sint-Maartensdijk in november afbrandde. Michiel Bouwman Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53