Kamer eist snel schadeprotocol voor Groningen Bedrijf krijgt verbod op werken met GenX 4 Willem van Hanegem laat prostaatkanker Willem van Hanegem heeft prostaatkanker en begint volgende week aan een serie van 35 bestralingen in zeven weken. Maar het komt goed, zeggen hij en zijn artsen. Voor één keer doet hij hier zijn verhaal. „Ik blijf veel golfen." Voor het versneld dichtdraaien van de gaskraan naar maximaal 12 mil jard kubieke meter is vooralsnog geen meerderheid. „Dit mag geen maanden meer duren", zei VVD-Kamerlid Dilan Yesilgöz over het uitblijven van het nieuwe schadeprotocol, waarbij gaswinningsbedrijf NAM geen vin ger in de pap meer heeft. Gedu peerde Groningers wachten hier al bijna een jaar op. Linkse partijen vinden dat WD- minister Eric Wiebes van Economi sche Zaken ervoor moet zorgen dat het nieuwe protocol al binnen twee weken in werking treedt. Ook moet hij ervoor zorgen dat de Groninger Bodem Beweging en het Gas- beraad, waarin gedupeerden zich hebben verenigd, weer gespreks partner worden. Wiebes gaat van daag al met de platforms om de tafel, zo kondigde hij aan. In het debat klonk felle kritiek in op minister-president Mark Rutte. Die had vrijdag gesuggereerd dat bestuurders in Groningen voor ver traging van de schadeafhandeling hadden gezorgd, maar de zondag daarna gaf hij de lange formatie de schuld. Sybrand Buma (CDA) en Alexander Pechtold (D66) spraken dat echter weer tegen. Groenlinks- Kamerlid Liesbeth van Tongeren vond dat Rutte uitleg verschuldigd is. „Hij wil geen verantwoordelijk heid nemen." Minister Wiebes zei na de re cente, zware aardbeving bij Zeerijp al dat hij gaat bekijken of de gas winning verder kan worden terug geschroefd dan in het regeerak koord is afgesproken. Het Staatstoe- De gaskraan kan niet zomaar verder dicht, dan zitten we met zijn allen in de kou zicht op de Mijnen (SodM) noemde eerder 12 miljard kuub als veilig ni veau, maar daar willen Wiebes noch de coalitiepartijen zich voor alsnog op vastleggen. „De kraan kan vandaag niet zomaar verder dicht, dan zitten we morgen met zijn allen, ook de Groningers, in de kou", aldus VVD-Kamerlid Dilan Yesilgöz. Volgens het Groningse SP- Kamerlid Sandra Beckerman, die vorige week maandag de aarde on der zich voelde beven, worden haar provinciegenoten 'belazerd'. „Het doet pijn dat de aardbevingen niet het gevolg zijn van domme pech, maar van politieke keuzes." Volgens PVV-Kamerlid Alexan der Kops ontbreekt het aan daad kracht. „Iedereen die verantwoor delijkheid draagt, van het kabinet tot de NAM, verschuilt zich achter het ontbreken van een protocol." HELMOND Een bedrijf uit Hel mond mag voorlopig niet meer met de omstreden stof GenX werken. De stof was via het bedrijf in het Brabantse oppervlaktewater te rechtgekomen. Minister Van Nieu- wenhuizen (Infrastructuur en Wa terstaat) wil voorkomen dat dat nog een keer gebeurt, zegt ze in een brief aan de Tweede Kamer. Brabantse waterschappen doen al maanden onderzoek naar de moge lijk kankerverwekkende stof GenX, nadat die was aangetroffen op twee plaatsen in de provincie. Alleen chemiebedrijf Chemours in Dor drecht heeft een vergunning om de stof te lozen. Geen enkele instantie begreep hoe de stof ook in het Bra bantse water terecht kon komen. Uit dat onderzoek blijkt dat de hoogste concentraties veroorzaakt zijn door een Helmonds bedrijf, dat GenX in opdracht van Chemours droogt en daarna terugstuurt. Ver moedelijk zijn daarbij concentraties in het oppervlaktewater beland. Het Helmondse bedrijf, dat ontkent de stof bewust te hebben geloosd, zal strengere voorschriften krijgen om met de stof om te gaan. En tot die er zijn, mag het geen GenX meer verwerken. Volgens het RIVM leverden de gevonden concentraties geen ri sico's op voor de volksgezondheid. De humor is on aangetast. „Of ik ziek ben? Nee, zo voel ik me niet. Nee, topfit ook niet. Nooit geweest trou wens." Een gniffelend lachje. Dan begint Willem van Hanegem (73) het verhaal te vertellen, het verhaal dat vorig jaar november begon. „Ik laat me elk jaar nakijken en nu vonden ze iets verhoogde waarden in mijn bloed, moge lijk prostaatkanker dus. 'Laat je voor alle zekerheid maar even onderzoeken', zei de huisarts. 'Want we houden je graag nog een tijdje bij ons.' Eerst moest ik een scan in, maar dat deed ik liever niet. Toen hebben ze me op een andere manier onder zocht. De uitslag bleek negatief. 'Je hebt kanker,' zei de arts. „Ik keek die arts aan. Dacht: dat zegt die man niet voor de gein, dus het zal wel kloppen. Maar ik had dit nieuws niet zien aankomen. Dacht echt dat wel mee zou vallen. Het was schrikken. Ook voor mijn om- Na een nachtje slapen vond ik alles weer normaal. Toen ben ik lekker gaan golfen geving. Zij schrokken pas echt. 'Jij loopt nog zo gezond rond. Waarom heb jij dat nou?' zeiden ze. Maar na een nachtje slapen vond ik alles wel weer normaal. Toen ben ik lekker gaan golfen." „Nee, maar ik word wel elke dag een uur vroeger wakker dan an ders. Om 05.00 uur. Inslapen lukt dan niet meer. Onbewust ben ik er toch meer mee bezig dan ik dacht. Dan lag ik te den ken aan de scans waar ik nog in moest, aan de gesprekken met de artsen. Ze hebben nu een paar puntjes goud op de juiste plek in mijn lichaam gezet, als markers voor de bestralingen. 'Nu bent u nog meer waard dan voorheen', zei de arts." Van Hanegem had erom moeten lachen. Het klikt toch al woensdag 17 januari 2018 GO Het kabinet moet ervoor zorgen dat gedupeerde Groningers op korte termijn aardbevings- schade weer vergoed kunnen krijgen. De voltallige Tweede Kamer heeft dat gisteravond ge ëist in het debat over de gaswin ning. Laurens Kok Den Haag - Dilan Yesilgöz (VVD) Wessel Penning Rotterdam/Overveen Heb je niet wakker gelegen? Minister Eric Wiebes: vandaag al overleg met platforms, fotoanp Ik voel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4