BUITEN Romeinse fake 9 De duinen bij Groot Valkenisse, net onder Zoutelande, zijn bijna de hoogste van Nederland. Tijd voor een klim. Ala playa, staat er op het bordje bij het lege par keerterrein in Groot Val kenisse. Dat klinkt toch warm, op deze doorde weekse ochtend met één graad boven nul. Warmer dan de vier andere talen die met een pijl naar links de richting van het strand wijzen. 'Vamos', dan maar. Het pad naar het strand loopt langs een verlaten camping en restaurant. Het is kaal, koud en leeg hier. Rechtsaf gaat het naar duin en strand, via de steile trap ben je zo bo ven. Ook het strand en strandpavil joen Herwegh liggen er stil bij, de zee Vanwege de duinhoogte is dit een geweldige plek voor paragliders grijs. Rechtsaf gaat een pad het duin op, nog hoger. Vanaf hier heb je mooi zicht op de kustlijn en Zoutelande. En rechts kijk je zo in de afgrond naast het duin. Het is hoog hier. Al leen bij het Noord-Hollandse Schoorl is een duin dat met zijn ruim 55 me ter net iets hoger is. Er komen twee joggers tegemoet. Terwijl ze het duin opgaan, rennend, kunnen ze nog met elkaar praten ook. 'Let op vliegplaats' meldt een drie hoekig bordje. Vanwege de duin hoogte is dit een geweldige plek voor paragliders. Het volgende strandpaviljoen dat in de diepte ligt, is paviljoen Valke nisse. Hier wordt gewerkt. Vader en zoon Adrie en Ronny Herwegh (ook van het vorige paviljoen) zijn palen aan het vervangen. Ze graven zand weg om ruimte te maken. Adrie Her wegh: „Vijftien vurenhouten palen die verrot zijn, moeten vervangen worden door eiken palen. Ik wist het hoor, toen ik zeven jaar geleden deze palen in het zand zette, dat ze niet zo lang mee zouden gaan. Maar ik had toen geen andere. Alle andere palen die ik toen gezet heb, zijn van eiken, die gaan nu nog zeker 30 tot 40 jaar mee." De twee mannen hebben twee weken werk aan het vervangen van de palen. Een mooie klus, vinden ze. „Al is het vandaag wel een stuk kou der dan gisteren. De wind staat on gunstiger." Nog een klein stukje verder over het duinpad, tot bovenaan bij strand paviljoen De Zeeuwse Rivièra. Vanaf daar loopt het pad landinwaarts naar beneden. Hier is het begin van Zou telande. En dan terug naar Groot Valke nisse, over het pad onderlangs de duinen. Ach, nostalgie... Links ligt camping De Meerpaal. Zo'n 35 jaar geleden waren hier de kennismakin gen met prille liefdes en bier, in de nabij gelegen Botterbar, een kroeg in een schip op het droge. De Botterbar is weg. De Meerpaal is van familie camping met caravans en tenten ver anderd in een park vol chalets. Dat ziet er toch heel anders uit... Inmiddels probeert de zon het grijs te doorbreken. Een echt 'playa-ge- voel' komt er niet van. Maar het wordt misschien toch nog best een mooie dag. UIT DE ZEEUWSE KLEI Sinds het aantreden van Trump ligt het woord 'fake' voor in de mond, vooral in de zijne. Nep is dagelijkse kost ge worden. Maar nep is van alle tij den, ook van de Romeinse. Zo zijn er Romeinse nepmunten, door muntdeskundigen barbaarse imi taties genoemd. Voor archeologen zijn ze echte informatie. Juist door het vinden van deze munten kon de einddatering van het stenen ca- stellum van Aardenburg verlengd worden tot circa 290 na Chr. Maar er zijn meer vondsten met de schijn van echtheid. Bijvoorbeeld imitaties van marmers in decora ties van wanden. In Romeinse pa leizen en luxe villa's en stadswo ningen zijn wanden of delen ervan vaak versierd met platen en strips echt marmer. Maar aanvoer en ge bruik van echte marmers was kostbaar. Minder vermogenden wilden in hun interieurs ook wel rijkdom en een hogere status to nen. En daarvoor gebruikte men op de muren geschilderde imita ties van marmersoorten, een vorm van decoratie die allengs de echte marmers grotendeels verving. Aan de randen van het rijk was het gebruik van echt marmer zeld zamer. Uit Romeins Aardenburg is maar één marmeren object be kend, een kleine zalfsteen, om make-up op te mengen. Imitatie marmers daarentegen zijn er in de Romeinse muurschilderingen le gio. In de decoratie van één ruimte van een Aardenburgs gebouw zijn vier verschillende luxueuze mar mersoorten nagebootst. Paars bruin met witte stippen is porfier en wit met onregelmatige beige lijnen is een imitatie van albast, beide gedolven in Egypte. Groene spatten op een zwarte ondergrond stelt groen porfier of serpentine voor, uit de Griekse Peloponnesos. Geel met rode vlakken en vegen is giallo antico, gedolven in Tunesië. Zo kreeg een ruimte toch de ge wenste uitstraling. Fragmenten van de geschilderde marmers en reconstructies van de muurschil dering zijn tot 6 mei te zien in de tentoonstelling 'Romeinse Kust' in het Zeeuws Museum in Middel burg. Zoutelande Groot Valkenisse Strandpaviljoen De Zeeuwse Rivièra Strandpaviljoen Valkenisse Strandpaviljoen Herwegh woensdag 17 januari 2018 GO Strand vanuit de hoogte Carla van de Merbel Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: een rondje door het duingebied bij Zoutelande. Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Robert van Dierendonck Romeinse muurschildering uit Aardenburg, met imitaties van groen porfier en geel-rood giallo antico-marmer. Herwegh A, Ronny Waarschuwing bij vliegplaats paragliders. A Bordje bij parkeerplaats Groot Valkenisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41