M ANTI-SLIPCURSUS Dementerenden en mantelzorgers komen tot rust =yiv 7 De dementie van Wim van der Harst gaat niet over. Maar contacten met anderen en veel dingen doen, helpen wel om achteruitgang uit te stellen. fzs JüiïL ■■■M— Wim van der Harst (73) uit Vlissin gen weet sinds een paar jaar dat hij lijdt aan Lewy body dementie. Fietsen of autorij den mag hij niet meer, maar voor de rest doet hij zoveel mogelijk om achteruitgang van zijn geheugen en fysieke mogelijkheden tegen te gaan. Zo gaat hij naar de dagbeste ding om met hout te werken, te knutselen en te helpen bij het (voor)bereiden van maaltijden. Als het een beetje weer is, werkt hij ook graag op het volkstuinen complex aan de Vlissingseweg (recht tegenover Intratuin). Sinds september is hij elke dinsdag ook bij slecht weer te vinden op Le venslust, zoals de volkstuinen toe passelijk heten. Want WVO Zorg heeft naast het werkschuurtje dat er al tijden was Het Tuinhuis ge opend. Dat Tuinhuis is 'een ont moetingsplek in een groene omge ving', speciaal bedoeld voor men sen met beginnende dementie en hun mantelzorgers. Die mogen er elke dinsdag en donderdag van 10.00 tot 16.00 uur binnenlopen. Ze kunnen de hele dag blijven om met elkaar te praten, te eten, te wandelen, een spelletje te doen of waar ze maar zin in hebben. Maar ze mogen ook even een kop koffie drinken en weer vertrekken, meldt coördinator Mieke Potappel. Van der Harst vindt het fantas tisch. Hij mag dan beginnende de mentie hebben, hij is graag be zig. Pragmatisch en blijmoedig legt hij uit: „Je moet het accepte ren, je kan het niet weghalen met een operatie." Geen reden voor Wim om bij de pakken neer te zit ten. „Ik ben vergeetachtig, maar ik weet het nog. Ik zie het zo dat ik in de eerste etappe van dementie zit. Er zijn misschien wel vijf of tien etappes, maar ik probeer zo lang mogelijk in die eerste etappe te blijven." Houtbewerking, helpen met koken en 'hersengymnastiek' (geheugentraining in een groep) helpen hem bij dat streven en ook Het Tuinhuis is belangrijk. „Koffie Relativeren helpt. Ik ben blij dat Frans veel dingen nog wel kan drinken, sociale contacten onder houden en discussiëren met men sen vind ik leuk." Wim komt vaak in zijn eentje met de taxi naar Het Tuinhuis. Nel ('doe maar geen achternaam') brengt haar man Frans meestal. „Wij wonen in Vlissingen en Frans zou met de scootmobiel kunnen, maar daar is het nog niet echt weer voor geweest." Als man telzorger schuift Nel (69) soms aan bij het gezelschap, maar vaak zet ze Frans (79) alleen even af. „Dan kan ik een groot deel van de dag doen wat ik wil. Soms iets wat moet, maar ook af en toe iets leuks met een vriendin of familielid." Nel kan bij coördinator Mieke ook terecht voor goede raad. Toen ze een keer woorden had met Frans bij het afzetten, praatte Pot appel met beiden. „Ze toonde be grip én gaf advies over de manier waarop ik het best kan reageren. En ik heb een boekje gelezen over mensen die ook mantelzorger voor naasten zijn. Bekende Nederlan ders als Gerdi Verbeet en Adelheid Roosen maken net zo goed van al les mee. Dat geeft steun." Die steun vinden bezoekers ook bij el kaar, benadrukt Potappel. De coör dinator van Het Tuinhuis nodigt mantelzorgers én begin nend dementerenden uit de wijde omgeving uit eens binnen te stap pen op een dinsdag of donderdag. „Gewoon om sfeer te proeven." Van VOOr 59,-* Bestel uw tickets op pzc.nl/winteruitjes woensdag 17 januari 2018 WA Ongedwongen bezig in Tuinhuis René Hoonhorst Vlissingen Wim van der Harst leunt uit de deur van Het Tuinhuis. Hij kan bijna niet wachten tot het voorjaar losbarst, want dan kan hij weer in de tui nen van Levenslust aan het werk. foto lex de meester - Nel, mantelzorger Korte theoriesessie Algemene voertuigbeheersing Rem- en uitwijkoefeningen Over- en onderstuurtraining Ijsbaan Noodstopoefening Gripcirkel Y-oefening De training duurt 3 uur, is inclusief auto, en kan ook als voucher (cadeau) gekocht worden. SAFETY EXPERIENCE CENTER - ROSMALEN Tickets zijn geldig tot 12 maanden na aankoop. liillisl 111

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39