Financieel herstelplan in lente klaar Dienstbaar aan de burgers 6 Ondergrondse opslag van restwarmte 1930-2018 Martinus Vinke De dorpsvereniging en de werk groep hebben meermalen aangege ven dat zij bereid zijn mee te den ken over een alternatieve invulling, zodat Middelburg geen miljoenen euro's verlies hoeft te lijden op de aankoop van de grond. Maandagavond opperde John de Rijke van de werkgroep de moge lijkheid om de Trekdijk geschikt te maken voor de ondergrondse op slag van energie zoals restwarmte. Die kan bijvoorbeeld komen van de Sloecentrale en zelfs de kerncen trale, zei hij. Zij lozen nu warmte op de Westerschelde. De warmte op slaan en gebruiken om huizen te verwarmen, kan Middelburg hel pen bij de doelstelling om in 2050 alle woningen van de gasleiding af te hebben. Als de opslag ondergronds komt, is er ook nog een kans om daar bo- Opslag onder de grond, dan kan er nog best iets bovenop venop beperkt andere ontwikkelin gen mogelijk te maken, stelde De Rijke. Hij noemde als voorbeeld een terrein voor paardensport zoals een military, in aansluiting op de internationale activiteiten van Stal De Kroo in het dorp. Dat is ook goed voor het toerisme. De combinatie van ondergrondse en bovengrondse ontwikkelingen kan volgens de Werkgroep Trekdijk ook voor de totale werkgelegenheid een interessante alternatief zijn voor het huidige plan. Dat gaat uit van de vestiging van logistieke be drijven op enkele grote kavels, waarbij het onduidelijk is hoeveel banen die opleveren. Meerdere fracties - zowel tegen standers als voorstanders van een bedrijventerrein aan de Trekdijk - reageerden aangenaam verrast op het voorstel. Zij waren nieuwsgie rig of wethouder Johan Aalberts er ook iets in ziet. Hij zei dat inder daad lang is gesproken met De Rijke over zijn pleidooi. „We zien best mogelijkheden, maar het is ook iets heel nieuws. En opslag on der de grond, dan kan er nog best iets bovenop. Landbouwgrond, be bouwing, of zelfs een industrieter rein." „Dat is iets voor de nieuwe ge meenteraad en het nieuwe college van B en W", zei wethouder van fi nanciën Johan Aalberts gisteravond tegen de raadscommissie algemeen bestuur. Aalberts heeft met Gede puteerde Staten gesproken. „En GS begrijpen ook dat het niet zinvol is om zo'n plan nog snel voor de ver kiezingen te maken." Middelburg mag al jaren geen geld uitgeven zonder toestemming van het provinciebestuur. Dat toe zicht leek voor 2018 te vervallen, omdat de financiële toekomst er beter uitzag. Maar een blunder bij Orionis Walcheren (sociale dienst en sociale werkvoorziening) en ei gen falen bij een gemeentelijke re organisatie gooien roet in het eten. Door een rekenfout moet Mid delburg onverwacht 0,6 miljoen euro per jaar meer betalen aan Ori onis. Bovendien moest de ge meente het personeelsbestand met vijftien banen inkrimpen, maar tot nu toe zijn er maar vijf geschrapt. Het gevolg is volgens het provin ciebestuur dat Middelburg financi eel nog te kwetsbaar is. De begro ting van 2018 wordt door de provin cie pas goedgekeurd als uit een her stelplan blijkt dat de boekhouding van de gemeente in 2019 'structu reel en reëel in evenwicht is'. B en W willen het herstelplan in het voorjaar aan de raad voorleggen. Twee dagen na zijn 88ste ver jaardag is de oud-wethou- der van Middelburg Marti- nus Vinke overleden. Hij was vanaf 1982 acht jaar wethouder na mens het CDA. Als persoon en in zijn portefeuilles stelde Vinke zich ten dienste van de burgers. Sociale dienst, welzijn, milieu, gezondheidszorg. In die beleids velden verdiende Martinus Vinke (Middelburg, 1930) zijn sporen. 'Zo veel mogelijk het belang van de burger behartigen was zijn credo', luidde de karakterschets bij zijn afscheid als wethouder in 1990. „Mijn inzet was: altijd aan spreekbaar zijn", zei hij daar des tijds zelf over. Vinke verlangde dat ook na drukkelijk van zijn ambtenaren. „Het is de burger die jou betaalt, je bent dienstbaar aan de burgers", droeg hij de medewerkers op. Hij zal daarin niet de eerste en enige zijn geweest, maar kan afgezet te gen deze tijd toch een voorloper worden genoemd. De gemeente Middelburg heeft enkele jaren ge leden nadrukkelijk de omslag in- gezet naar een 'dienstbare over heid' die niet bepaalt wat burgers moeten doen maar hen helpt hun eigen plannen te verwezenlijken. Die omslag is nog gaande. Overigens bleef zijn inzet voor mensen niet beperkt tot zijn poli tieke loopbaan. Ook in zijn werk voor het Zeeuwse energiebedrijf PZEM had Vinke aandacht voor de rechtsposities van werknemers. Via overlegorganen zette hij zich in voor 'sociale verbetering'. Ondanks die grote betrokken heid bij mensen liet Vinke zich niet simpel voor hun karretje spannen. „Het is verleidelijk om mensen te geven waar ze om vra gen, maar ik heb nooit toezeggin gen gedaan", verklaarde hij bij zijn afscheid. „Het gaat om de afwegin gen die gemaakt moeten worden. Maar dan wel van je laten horen of iets wel of niet haalbaar bleek." IN DE REGIO Skills Talents strijden om titel Songs From The Heart eert Neil Young MIJN DORP, MIJN STAD AAGTEKERKE woensdag 17 januari 2018 WA Alternatief plan voor Trekdijk Ondergrondse opslag van rest warmte van industrie en boven gronds beperkte ontwikkelingen voor bijvoorbeeld toerisme. Met dit alternatief hopen de Dorps vereniging Nieuw- en Sint Joos- land en de Werkgroep Trekdijk de aanleg van een bedrijventer rein naast het dorp langs de A58 tegen te houden. Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland - Johan Aalberts, wethouder De gemeente Middelburg wil zo snel mogelijk af van het financieel toezicht door de provincie. Maar een 'herstelplan' om het provin ciebestuur tevreden te stellen, kan pas na de raadsverkiezingen in maart worden gemaakt. Maurits Sep Middelburg Maurits Sep MIDDELBURG Scalda houdt don derdag het Provin ciaal kampioen schap Skills Talents in Middelburg. Skills Talents zijn lande lijke vakwedstrijden voor laatstejaars vmbo'ers. In Zee land doen er in to taal 78 leerlingen mee. Donderdag strijden de vmbo-leerlingen voor het Provinciaal kampioenschap op Scalda locatie ZEP Middelburg en in Prison Island. Het kampioenschap duurt van 13.30 tot 17.30 uur. De prijs uitreiking is om 17.00 uur in de en treehal van Prison Island. De leerlin gen die het Provin ciaal kampioen schap winnen, ver tegenwoordigen de provincie Zeeland tijdens de landelijke finale van Skills Ta lents op 17 maart in Zwolle. De wedstrijden zijn vrij toegankelijk voor geïnteresseer den. MIDDELBURG Al sinds de oprich ting van Songs From The Heart vragen mensen uit het publiek om een Neil Young Tribute. Donderdag komt de wens van velen ein delijk uit. Muzikan ten uit heel Zeeland en ver daar buiten kozen hun favoriete songs van Neil Young (foto) en die worden donderdag ten gehore ge bracht. Songs from the Heart begint om 20.30 uur en de toegang is gratis. CABARET GOES Dit vijftal maakt al jaren muziek om naar te kijken en theater om op te dansen. Ook in hun nieuwe humoristi sche muziekvoorstelling The Inevitables' nemen zij u op bliksembezoek mee langs alle muzikale uithoeken van de wereld. Dat de mannen van Het Groot Niet Te Vermijden de muziek door de aderen stroomt is u na deze voorstelling wel duidelijk. Dat er aan de heren een steekje los is, ook! Donderdag 18 januari, Theater De Mythe, Goes. Kaarten verkrijgbaar via www.zeelandtheaters.nl. Gymzaal, Agatha- straat, 17.30-18.30 uur: Pilates; 19.00- 21.00 uur: Badmin ton GRIJPSKERKE Woonzorgcomplex Nimmerdor, 10.00- 11.00 uur: Koffie ochtend voor senio ren; Dorpshuis, 13.30- 17.00 uur: Biljarten en koersbal voor 50+'ers KOUDEKERKE De Couburg, 13.00- 16.30 uur: Biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30- 16.00 uur: Koersbal MIDDELBURG Het Palet, 09.30- 11.15 uur: Linedance; Kruitmolenlaan 125, 09.45-12.00 uur: Koffie-inloop voor bewoners van Wijk Dauwendaele; Kruitmolen, 10.00- 12.00 uur: Bowlen voor senioren 50+; Cinema Middelburg, vanaf 14.00 uur: Vertoning 'Draken Deuntjes' en 'Huma Flow'; Sportzaal Roozen- burglaan, 19.00- 21.00 uur: Trim- groep voor (ex-) hartpatiënten; ZB, Kousteensedijk 7,19.30-21.30 uur: Lezing 'Hollandse Meesters in de Her mitage' OOSTKAPELLE Duinvlietweg 6, 13.30-15.30 uur: ScharrelLAB bij Terra Maris; De Halve Maan, 13.30- 16.30 uur: Bridgen; De Egelantier, 13.30-14.30 uur: Wandelactiviteit voor senioren SEROOSKERKE Oude Brandspuit huis, 13.00-17.00 uur: Rondleiding ex positie archeologie en geschiedenis Serooskerke en voor de jeugd een brandweerspel SINT LAURENS Van Cittershof, 14.00-16.00 uur: Koersbal VEERE Het Akkoord, 10.15- 11.15 uur: Ouderen- gym voor 70+; 13.30-16.30 uur: Ouderensoos WESTKAPELLE Polderhuis, 11.OO IZOO uur: Tentoon stelling 'Westka- pelle aan de keu kentafel'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38