4 2 'Stoppen met werken lijkt me vreselijk' Zeeland kan van 1 euro 3 euro maken 3 MIDDELBURG Het is bijna on voorstelbaar, maar het arbeidzame leven van Annie Mes uit Middel burg duurt al bijna tachtig jaar. In 1940 ging ze aan de slag in de win kel in wol en handwerken van haar moeder. Anno 2018 werkt Mes - 96 jaar oud inmiddels - er nog steeds, zes dagen per week. En ze moet er niet aan denken om te stoppen. Hoe de wereld ook is veranderd, de gevel en het interieur van de winkel aan de Pottenmarkt zijn on aangetast gebleven. De bollen wol len staan, op kleur gesorteerd, nog altijd keurig in het gelid in de vak ken tegen de muur. De art-deco- toonbank glimt je standvastig tege moet. Haar moeder opende in 1931 de handwerkwinkel, nadat het defini- en De winkel is in zekere zin een vorm van zelfbehoud tief gedaan was met de pianofa- briek van de familie. „Toen in 1940 mijn jongste zus geboren werd, kreeg mijn moeder het te druk met het gezin. Ik kwam net van de meisjesschool en ben in de winkel gaan werken." Het was, eerlijk ge zegd, niet haar eerste keuze. „Als het aan mij had gelegen, was ik reis- leidster geworden. Gelukkig heb ik veel gereisd, ben in alle landen van Europa geweest. Ik had een talen knobbel. Die kwam me ook in de winkel van pas. Heel veel toeristen heb ik binnen gehad. Er zijn Duit sers die als baby hier al kwamen ei nu nog steeds. Die zijn zelf inmid dels in de zeventig." Smoesje De winkel bestierde ze allesbehalve met tegenzin. „Ik heb het altijd graag gedaan. Je hoort hele verha len. Soms lijk je net een maatschap pelijk werker. Ik heb het idee dat ook heel veel mensen met een smoesje of een vraag binnenko men, alleen maar om een beetje af geleid te worden en een praatje te maken." De winkel heeft altijd goed gedraaid, al is het wel minder ge worden. „Ik verkoop nu vooral wol voor sokken, sjaals en mutsen. Vroeger breide men ook truien. Dat is teruggelopen. De klanten komen nog steeds, maar het zijn kleinere bedragen. Maar daar doe ik het ook niet voor." Stoppen is, ook na 78 jaar, niet aan de orde. „Ik ga het fysiek wel mer ken. Je hebt je goede dagen en je minder goede. Maar ik ben nog elke dag open. De mensen zeggen alle maal: dat je dat nog doet! Maar ik doe het juist voor ontspanning." „Ik ben nogal een zwartkijker en bang van bejaardenhuizen. De winkel is in zekere zin een vorm van zelfbehoud. Op deze manier voel ik me nog nuttig en het is ge zellig om onder de mensen te zijn. Al mijn vriendinnen zijn er niet meer. Dan is het heerlijk om nog te kunnen werken." Mes ergert zich aan 65-jarigen die klagen dat ze nu wat langer moeten doorwerken. „Als je nog gezond bent, is het toch heerlijk dat je kan werken? Daar moet je toch blij mee zijn? Stoppen met werken lijkt me vreselijk." Het Provinciefonds is een pot met geld die gevuld wordt door het Rijk. De twaalf provincies verdelen dat onder elkaar, op basis van allerlei criteria, zoals oppervlakte, aantal inwoners, vermogen. Voor 2017 zat er 2,2 miljard euro in het Provinciefonds. Daarvan ging er 107 miljoen euro naar Zeeland. Dat is ongeveer de helft van de provin ciale begroting. Bij de verdeling uit het Provincie fonds wordt rekening gehouden met het vermogen van provincies. Als ze rijk zijn, heeft dat invloed op hun uitkering. Zeeland is een van de aandeelhouders van energiebe drijf PZEM (voorheen Delta). In de goede jaren van Delta leverde dat tientallen miljoenen euro's op. Daarom werd Zeeland voor 10 mil joen gekort op het Provinciefonds. Met de jaren werd dat dividend minder en vanaf 2014 is er niks meer uitgekeerd. Vooral de kern centrale drukt zwaar op de begro ting. Toch bleef de korting van 10 miljoen per jaar gehandhaafd. Dat klopt. Een commissie onder lei ding van Geert Jansen, voormalig commissaris van de koningin in Overijssel, heeft de systematiek vereenvoudigd. Alleen, alle provin cies stemden er destijds mee in dat de financiële gevolgen van de ver simpeling pas later in zouden gaan. Dus ook afschaffing van de korting op de Zeeuwse bijdrage. In ieder geval niet slim onderhan deld. De toenmalige minister, Ro nald Plasterk, wilde unanimiteit van de provincies, anders zou hij de wet niet indienen. Zeeland had dwars kunnen gaan liggen, maar dan zou de door alle provincies ge wenste versimpeling van de syste matiek in gevaar zijn gekomen. Dat was dus hoog spel geweest. Zeeland is de armste provincie en kreeg ook nog eens te maken met de torenhoge kosten voor Therm- phos. Iedereen erkende wel dat Zeeland een punt had. Dus heeft Dat is de enige inkomstenbron die de provincie zelf kan beïnvloeden Geert Jansen daar opnieuw naar ge keken. Hij stelt voor dat de andere provincies voor drie jaar 20 miljoen bijdragen en Zeeland zelf 10 mil joen. Dat is de enige inkomstenbron die de provincie zelf kan beïnvloeden. Groningers, Drenthen, Gelderlan ders en Zuid-Hollanders betalen meer motorrijtuigenbelasting dan Zeeuwen. Hoe kunnen die provin cies aan hun burgers uitleggen dat er geld aan Zeeland wordt gegeven als de belasting hier nog omhoog kan? De uitleg aan de Zeeuwen zal zijn dat met een geringe belasting verhoging miljoenen worden bin nengehaald om de Zeeuwse econo mie te versterken. Vorige week is Den Haag om 90 miljoen euro ge vraagd. Als de provincies nu niet hadden gewezen op de belasting ruimte die er in Zeeland nog is, had het ministerie dat later dit jaar wel gedaan. woensdag 17 januari 2018 werken dut niet in - Annie Mes M Annie Mes: „Het is heerlijk om nog te kunnen werken." FOTO LEX DE MEESTER Waarom Zeeland nog miljoenen tegoed heeft uit het Provincie fonds en zes andere vragen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Wat is het Provinciefonds? Hoeveel krijgt Zeeland? Waarom wil Zeeland per jaar 10 miljoen meer? Vorig jaar is toch een nieuwe verdeelsleutel afgesproken? Dat is toch dom van Zeeland? Waarom wordt er nu toch naar die 10 miljoen gekeken? Waarom uit de motorrijtuigenbe lasting?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35