c* 1 N57 mëër geweest' Zeeuwse vissers zijn verbijsterd over besluit van Europees Parlement N57 op Schouwen gaat drastisch op de schop Verkeersveiligheid moet omhoog OOS breidt vloot weer uit Hoek mogelijk in zee met Engelse spits De pulskor is de laatste jaren juist de reddingsboei geweest voor de Nederlandse kottervisserij. Het Europees Parlement is voor een verbod. Serooskerks bedrijf wil groeien naar 500 werknemers Havenmeester Jeroen Vermue je noodklok over kleine vliegvelden df. g^nkkelaa^Ma^e controleren er zel^^^^^jwejjikSj*z|jtAjjD5^^ Zeeuwse vissers reageren verbijs terd nu het Europees Parlement de pulsvisserij heeft verboden. De Vlissingse visser Lein de Nooijer zit net als zijn collega Blaas Marijs uit Arnemuiden met zijn handen in het haar. „Ik moet er niet aan den ken dat het echt tot een verbod van de pulskor komt. We zijn dan terug af, zeker nu de brandstofprijzen weer aan het stijgen." De Nooijer vindt het besluit on begrijpelijk. „We zijn steeds in de verdediging gedrukt door de Fran sen en Engelsen, terwijl uit alle we tenschappelijke onderzoeken blijkt dat er aan de pulsvisserij alleen maar voordelen zitten, zowel eco nomisch als ecologisch. Voor ons is een totaalverbod een ramp." Marijs zegt dat de Nederlandse vissers het slachtoffer zijn gewor den van doelbewust ingestoken ne gatieve berichtgeving. „Het is eco nomisch en ecologisch een betere vismethode dan de traditionele vis serij op tong en schol met wekker kettingen. Het scheelt enorm veel brandstofverbruik, tot meer dan vijftig procent. De bijvangsten zijn minder. En met een pulskor beroer je de bodem nauwelijks." Wat de vissers nu te doen staat, kan Marijs niet zeggen. „We kun nen er wel tegenin gaan, maar als het hard tegen hard gaat, weet je wel wie de verliezers zullen zijn. Winnen doe je het nooit." De ontheffingen gelden tot 1 ja nuari 2019. Dan moet er duidelijk heid zijn. Vissers hebben tonnen geïnvesteerd in nieuwe elektrische vistuigen. Terugvallen op traditio nele vistuigen is een mogelijkheid, maar de pulskor is de laatste jaren juist de reddingsboei geweest voor de Nederlandse kottervisserij. Sinds die wordt gebruikt, wordt er weer wat verdiend, terwijl met name door hoge brandstofprijzen - en het hoge brandstofverbruik met de traditionele vistuigen - veel vis- sersbedrijven voordien weinig tot niets verdienden. De komende maanden volgt Eu ropees overleg over alle technische maatregelen in de visserij. Het Eu ropees Parlement is voor een ver bod. De Europese Commissie wil Er is gekozen voor Franse vissers met achterhaalde methodes de pulsvisserij toestaan, gezien de positieve wetenschappelijke rap porten. De Europese Raad van Vis serijministers wil de experimentele vijf procent van de vloot - die als eerste een ontheffing kreeg - over eind houden. Het laatste betekent dat 22 sche pen door kunnen met pulsvisserij. Inmiddels zijn er in Nederland 84 ontheffingen. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat, landelijk voorzitter van het Be stuurlijk Overleg Visserij, is ge schokt. „Dit is een dramatisch be sluit." Volgens hem zijn de belan gen van de visserij en het milieu ondergeschikt gemaakt aan natio nale belangen. „Dit past op geen enkele manier bij een duurzame visserij en het is ook niet hoe je met verschillende sectoren in Europa hoort om te gaan. Er is gekozen voor Franse vissers met achterhaalde methodes. Nationalistische gevoe lens hebben de overhand gekregen en dat is niet goed voor welke sector dan ook." Het kabinet moet druk uitoefe nen om ervoor te zorgen dat het be sluit niet definitief wordt, aldus De Bat. „We moeten de hoop levend houden. De pulsvisserij is gewoon de toekomst." ZEELAND 2 woensdag 17 januari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 FOTO RUBEN OREEL Hier is al jaren een marechaussee ZEELAND8 ZEELAND10 Schok na verbod pulskor Harmen van der Werf en Ernst Jan Rozendaal Arnmuiden - Jo-Annes de Bat, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33