Lichtkoeoe Ds. Bredeweg wil ruime nieuwe kerk bouwen in Kruiningen Afspraken voor schoolzwemmen zijn aangescherpt 2 JAN VAN DAMME VEEL J0N6EREN VERSLAAFD AAM ENER6IE&RANK Column De vergadertafel kijkt quasi geschokt. Iemand heeft heel zachtjes maar kenne lijk toch duidelijk gezegd dat hij niet weet wie Barbie is. De krant staat er vol van, ze maakt al jaren 'reality-tv', 'Oh oh Cherso' is haar toppertje, en nu is er iets ergs met haar aan de hand waarover we ons druk moeten maken. Ik kijk naar buiten. Regen en storm komen eraan, onze weer mannen en -vrouwen weten waarover ze het hebben. Ook ik heb geen idee wie Barbie is. Ja, daar komt de dodelijkst bedoelde opmerking: 'Onder welke steen heb jij het afgelopen jaar gelegen?' Grappig geformuleerde éénlij- ners, waarin diezelfde steen een rol speelt, hoor ik wel vaker. Meestal afkomstig van medemen sen die denken tot de laatste letter en recentste roddel van alles en ie dereen op de hoogte te zijn. Hun digitale bronnen staan de hele dag aan. Om hen heen plingt en plongt het dat het een lieve lust is, op hun beeldschermen lopen minstens drie vakken steeds vol met de laatste 'tweets'. Ieder zijn meug. Naast het doornemen van de la wine aan 'pushberichten' vinden digitale slurpers ook nog tijd om 'real life-series' te kijken. Barbie dus. In het echt heet ze Samantha de Jong, meldt de vergadering. Ik zie dat er een waaierig zonne tje doorbreekt. Gaat het hard stor men, morgen? Komende nacht trekt er een depressie precies over ons land. Misschien gaat de kern net niet over Zeeland. Maar toch. Geselende regens en uit het even wicht brengende windvlagen, dat zijn de voorspellingen. Het wind- geraas tijdens één van de eerste ja nuaridagen van dit jaar ben ik nog niet vergeten. Put in de nacht, om een uur of drie, werden we wak ker. Vanuit de richting van West- kapelle zwol een gromtoon aan, die we nog niet eerder hadden ge hoord. Dijk of duin gebroken, was dat het geluid van het zeewater dat bezit nam van het Zeeuwse platte land? De volgende ochtend bleek de lichtkoepel van onze badkamer weggewaaid. Dertig jaar geen pro blemen mee gehad, en nu, weg. De vergadering wordt opgebro ken. Ik hoop wel dat het snel beter gaat met mevrouw De Jong. Put in de nacht, om een uur of drie, werden we wakker DESTELLING Vandaag: Ik hoop dat ik op mijn tachtigste nog kan werken Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Vlissingen Zoenoffer staat op YouTube GFT-afval weer naar Indaver Afvalwater zagers voor oesterkweek Prestaties Toorop Talent College CSW De Vrije Gereformeerde is twee maanden geleden ontstaan nadat dominee Gerrit Bredeweg brak met de Gereformeerde Gemeente in Kruiningen. Sindsdien kerkt de ge meente in Ons Dorpshuis in Krui ningen. De afgelopen weken heb ben steeds meer gezinnen uit Krui ningen zich laten overschrijven naar de gemeente van Bredeweg. Volgens wethouder Sinke heeft de VGG haar oog laten vallen op een perceel, oostelijk van woon winkel TMC. „De Vrije Gerefor meerde Gemeente heeft een prin cipeverzoek gedaan dat op de ge bruikelijke wijze zal worden be handeld", aldus Sinke. Er gaan al langere tijd geruchten in Kruiningen over bouwplannen van de VGG. Marien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal informeerde vorige week nog bij het college. „Toen was mij nog niets bekend. Afgelopen donderdag is het princi peverzoek gekomen. In het kader van de actieve informatieplicht leek het mij goed dit aan de gemeente raad mee te delen." De Gereformeerde Gemeente in Kruiningen telde aan het begin van dit jaar nog 1169 leden, van wie de helft doopleden. Het gebouw aan de Hansweertsestraatweg is in 2015 bij een grote verbouwing uitge breid van 750 tot 1150 vaste zitplaat sen. Een conflict tussen oud-diaken Henk Jansen en dominee Gerrit Bredeweg leidde tot grote spannin gen met een scheuring in novem ber 2017 als gevolg. De VGG heeft een principeverzoek gedaan dat op de gebruikelijke wijze zal worden behandeld Het zwembad en de school spreken af wanneer de kinderen aan elkaar worden overgedragen. Bij het vrij- zwemmen moeten leerlingen die nog niet goed kunnen zwemmen een gekleurd hesje dragen. De Vereniging Sport en Gemeen ten (VSG) heeft het ruim 10 jaar oude Protocol Schoolzwemmen te gen het licht gehouden en aange scherpt. In het nieuwe schooljaar moeten de nieuwe afspraken in gaan. Na het dodelijke ongeval van Sa- lam tijdens een schoolzwemles in Rhenen willen basisscholen en zwembaden alles doen om nieuwe drama's te voorkomen. „We heb ben niet de illusie dat hiermee alle ongelukken worden voorkomen. Maar de rechter verweet het zwem badpersoneel gewoontegedrag. Dat hopen we in de toekomst te voorko men", verklaart VSG-directeur An- dré de Jeu. De verdrinking van Sa- lam leidde tot een juridisch conflict over de vraag wie verantwoordelijk was voor haar overlijden. Twee leer krachten en drie zwembadmede werkers stonden voor de rechter, maar wezen naar elkaar. Het nieuwe protocol moet duide lijk maken wie wanneer verant woordelijk is tijdens het school zwemmen. Nu staat expliciet ver meld dat leraren tijdens de lessen mogen ingrijpen als ze de situatie Met de nieuwe regels hopen we gewoontegedrag te voorkomen onveilig vinden. Ook moet er een duidelijke overdracht zijn tussen leraar en zwembadmedewerker. Voor elke zwemles moet een groepsleerkracht alle bijzonderhe den, bijvoorbeeld als een kind de taal niet goed spreekt of iets mankeert, met de badmeester of-jufbespreken en schriftelijk vastleggen. Jaarlijks moeten de afspraken worden door genomen en waar nodig verbeterd. Voor het onderwijs gaan de nieuwe afspraken niet ver genoeg. woensdag 17 januari 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Statushouders zijn een aanwinst voor de arbeids markt 806 reacties De documentaire Zoenof fer van de Vlissingse film maakster Bo van Scheyen is te zien op YouTube. De film gaat over de drei gende ontpoldering van de Hedwigepolder en was eerder te zien in Zeeuwse filmhuizen. Nu de onteige ning van de Hedwigepol der door kan gaan, heeft de filmmaakster haar film voor iedereen toeganke lijk gemaakt. VLISSINGEN Afvalgigant Indaver ver werkt ook de komende twee jaar het GFT-afval van de Zeeuwse huishou dens. Het bedrijf heeft daarvoor een overeen komst gesloten met de Zeeuwse gemeenten. Het gaat om de overslag, transport en verwerking van zo'n 40.000 ton Zeeuws GFT-afval. Dat wordt gebruikt om com post en (groen) aardgas te maken. Het compost wordt gebruikt als bo demverbeteraar. MIDDELBURG Zagerkwekerij Delta Farms in Colijnsplaat gaat proberen afvalwater te ge bruiken als voedsel voor oesters. Het water, dat tot voor kort in de Ooster- schelde werd geloost, is schoon en algenrijk. Als het gebruikt wordt voor de kweek van oesters, zijn die binnen twaalf tot achttien maanden geschikt voor consumptie. De provincie ondersteunt de proef van Delta Farms, die in totaal 121.000 euro kost, met een subsidie van 10.000 euro. MIDDELBURG In de bijlage 'Schoolkeuze' van maandag ontbraken gegevens over de presta ties van het Toorop Talent College van de CSW in Middelburg. Deze vmbo- vestiging waarop 375 leerlingen zitten, heeft een slagingspercentage van 100 procent. Leerlin gen slagen met een 6,5 als gemiddeld cijfer. Het percentage zittenblijvers is 2, en het percentage opstromers is 3,5. De Vrije Gereformeerde Ge meente (VGG) wil een nieuwe kerk met 400 a 450 zitplaatsen bouwen aan de Zandweg in Kruiningen. Dat heeft wethou der Jaap Sinke (SGP, ruimtelijke ordening) van de gemeente Rei- merswaal gisteravond bekend gemaakt aan de gemeenteraad. Joeri Wisse Kruiningen Ds Gerrit Bredeweg - Jaap Sinke, wethouder Verscherpte afspraken tussen basisscholen en zwembaden moeten incidenten tijdens het schoolzwemmen voorkomen. Aanleiding van de maatregelen is de verdrinking van de 9-jarige Salam in Rhenen. Ellen van Gaaien Den Haag VSG-directeur André de Jeu MAAR ALS JE ER IETS VAM ZEST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2