mm-* lm 27 GELD GOEDE RAAD Aansprakelijkheid Een ongelukje in huis verhaal je op je inboedelverzekering en voor incidenten op vakantie heb je een reispolis. Maar wat als je iemand anders schade berokkent? F Iemand springt tijdens een stap avond als geintje bij een vriend op zijn rug, waardoor die ongelukkig valt en beide benen breekt. Of bij het stoken van een winters vuurtje in de tuin gooit iemand er wat spiritus bij, met een steekvlam en een opname van een omstander in Brandwonden centrum Beverwijk als gevolg. Het zijn waargebeurde ongelukken die beide tot een schadeclaim leidden. Aansprakelijkheid betekent dat je verantwoordelijk wordt gehouden voor schade die je iemand anders toebrengt. ]e bent dan verplicht de gevolgen van die daad op je nemen. Uiteraard is daar een polis voor: de aansprakelijkheidsverzekering voor particulieren. De aansprakelijkheidsverzekering voor particulieren (AVP) is niet het zelfde als de WA of wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering voor mo torvoertuigen. Denk daarbij ook aan squads, segways, motormaaiers en drones zwaarder dan 20 kilo met een eigen verzekering. Zoals de naam al aangeeft, is die WA verplicht. Een AVP is dat niet. „De verzekeringsplicht op motorrij tuigen is er om slachtoffers te be schermen en hen een betere positie te geven voor een schadevergoe ding", legt Suzan Samson van verze- keringsvergelijker Independer uit. „Die noodzaak is er voor ongelukken zonder voertuigen minder, omdat de schade doorgaans kleiner is." Daarom stelt de overheid zo'n ver zekering niet verplicht. Maar dat maakt een particuliere aansprakelijk heidspolis niet minder interessant; Nederland telt er zo'n 6 miljoen. De AVP beschermt namelijk niet alleen je eigen portemonnee, maar ook van degene die je hebt gedupeerd. Die heeft sowieso recht op schadevergoe ding, maar hoge bedragen zijn niet voor iedereen zomaar op te brengen, met soms slepende juridische proce dure als gevolg. Dat wordt voorko men als de schuldige partij voor de schadevergoeding kan leunen op een aansprakelijkheidsverzekering. Ook een ongeval waarbij geen voer tuig in het spel is, kan toch leiden tot een hoge claim. Neem die vuurkorf in de tuin: de medische behandeling van ernstige brandwonden is een lang en kostbaar proces. Daarnaast zijn ook smartengeld, vernielde kle ding en gederfde werkinkomsten schadeposten. Zorgkosten vallen overigens voor het grootste deel onder de basiszorg verzekering van het slachtoffer. Ver plichte bijdragen zoals het eigen ri sico kan hij wel verhalen op de ver oorzaker. Overigens kan ook de zorg verzekeraar bij de aansprakelijk heidsverzekeraar van de schuldige Ook een ongeval waarbij geen voertuig in het spel is, kan tot een hoge claim leiden aankloppen voor gemaakte kosten. Tegen zulke financiële risico's kun je je al voor een paar euro per maand indekken. De gemiddelde premie voor alleenstaanden is 3,25 euro en voor een gezin met kinderen 5,55 euro, waarbij ook uitwonende kinde ren op kamers, logees en huisdieren zijn meeverzekerd. Globaal beslaat de dekking een schadebedrag van 1 miljoen tot zelfs 2,5 miljoen euro, dat verschilt per verzekeraar. Check de voorwaarden, want de premie hangt onder meer af van dat plafondbedrag. Daarnaast is het eigen risico bepalend voor de hoogte van de premie. Verzekeraars bieden doorgaans een vrijwillig ei gen risico, dus je kunt zelf kiezen. Incidenten met motorvoertuigen vallen zoals gezegd niet onder een AVP. Maar er zijn meer uitzonderin gen. Zo is onderlinge aansprakelijk heid tussen verzekerden op dezelfde polis, dus binnen het gezin, ook uit gesloten. Tenzij het om letsel gaat. Als een kind de bril van pa sloopt, is de materiële schade dus niet verze kerd, maar eventueel oogletsel wel. In principe gaat ook dat in eerste instan tie naar je zorgverzekeraar, maar voor gemiste inkomsten omdat je tijdelijk niet kunt werken kun je wel een be roep op de AVP doen. De verzekering vergoedt niets in geval van opzet en grove schuld, bij voorbeeld bij vandalisme of schade veroorzaakt onder invloed van alco hol of drugs. Schade met opzet door een kind van 14 jaar of jonger is wel gedekt. Tot geluk van de ouders van deze auteur, die ooit een gloed nieuwe Land Rover beschadigde bij een wedstrijdje steentjes gooien op het schoolplein. Soms verzekeren uitwonende kinderen zich terwijl ze via hun ouders gedekt zijn Net als bij andere polissen loont het om goed te vergelijken. „Je kunt zeker besparen", zegt Suzan Samson van Independer. „Al valt het in euro's wel mee omdat premies sowieso laag zijn." Puzzel een beetje met de keuze voor een eigen risico, en check je po lis bijvoorbeeld bij veranderingen in de gezinssituatie. Samson: „Soms zien we dat studerende kinderen zich particulier willen gaan verzeke ren, terwijl ze ook uitwonend nog onder de dekking van hun ouders vallen. Dat hoeft dus niet." Bedenk tot slot goed waar je claimt. De AVP keert namelijk standaard maximaal de dagwaarde uit van een dure vaas die omgestoten werd, of de laptop waar koffie overheen ging. In dat geval is de benadeelde vaak beter af door de eigen inboedelverzekering aan te spreken, omdat die doorgaans een ruimere dekking heeft. Is de dag waarde nog minstens 40 procent van de nieuwprijs, dan betaalt je inboe delverzekering de nieuwwaarde. Als consument mag je zelf kiezen welke verzekeraar je aanspreekt. Zo tikte Roy Snoeijers (30) uit Breda per ongeluk de iPhone van een vriend uit diens handen, waardoor het beeldscherm in stukken viel. De eigenaar was zelf verzekerd, maar zo wel de reis- als inboedelverzekering rekende 150 euro eigen risico. Via de aansprakelijkheidspolis van Roy was het zo geregeld: „De reparatiekosten waren 175 euro, dat werd de volgende dag al gestort." Afgezet tegen een maandpremie van 3,63 euro is zijn verzekering, die nu zo'n vier jaar loopt, een prima spaarpotje gebleken. woensdag 17 januari 2018 PC Dokken voor de brokken Rob Nijman IDeA van aansprakelijk 2 Niet verplicht, wel verstandig 3 Kosten en dekking 4Uitzonderingen op de dekking —Suzan Samson Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl 5 Kijk en vergelijk 6 Claim op de juiste plek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27