20 Gevallen wielerheld Lance Armstrong, vijfjaar na de biecht bij Oprah Vandaag is het precies vijfjaar geleden dat Lance Armstrong (46) bij Oprah op de biechtstoel zat. Najaren van stugge ontkenningen bekende hij dopinggebruik. Wat en waar heeft het hem gebracht? „Yes." „Yes." „Yes." „Yes." „Yes." Vijf keer yes, vijfjaar geleden. Kort, simpel, maar ze zeiden meer dan genoeg. Het waren de eerste antwoorden van Lance Armstrong op de vragen van Oprah Winfrey. Of hij tijdens zijn wielercarrière doping had gebruikt, of daar epo bij hoorde, of hij bloedtransfusies had ondergaan, of hij testosteron en cortisonen had gebruikt en of hij in al zijn zeven gewonnen Tours doping had gebruikt. Yes, yes, yes, yes en yes - we wisten het allemaal al, maar toch klonk het vreemd uit de mond van een man die al die jaren ervoor zo hard no, no, no, no en no schreeuwde. Het is vandaag op de dag af vijf jaar geleden, de bekentenis van Armstrong bij Oprah. De biecht kwam na een lange periode waarin de druk op de Amerikaan steeds verder werd opgevoerd. Door het US AD A-rapport, door de getuigenissen van zijn ex-ploegge- noten, door de publieke opinie en doordat zijn sponsors hem één voor één lieten vallen. Het zorg vuldig opgebouwde kaartenhuis van Armstrong donderde stukje bij beetje in elkaar. De overge bleven ruïnes waren maar op één manier te beschermen: door als nog te bekennen. Armstrongs biecht bij Oprah was niet emotioneel, maar ratio neel. Alles was voorgekookt, voor bereid en voorgekauwd door pr- mensen en advocaten. Hij wist precies wat hij wilde zeggen, hij wist precies wat hij kón zeggen. Armstrong probeerde bij Oprah te redden wat er te redden was. Wat er over was van zijn imago en zijn geloofwaardigheid, van zijn macht in de sport, maar ook om zoveel mogelijk van zijn financiële vermogen te behouden. Nu, vijf jaar later, kun je zeggen dat het ten dele is gelukt. Rechtszaken Financieel gezien is Armstrong flink op zijn smoel gegaan. Van de meeste sponsordeals en partner schappen is niets over, hij verloor rechtszaken van bedrijven en trof schikkingen met verzekerings maatschappijen die destijds belo ningen voor zijn overwinningen hadden uitgekeerd, hij betaalde het gewonnen geld van een laster- zaak terug aan The Sunday Times en hij kon niet langer lezingen ge ven voor tienduizenden dollars per keer. Maar de grootste klap moet wel licht nog komen. Er loopt nog al tijd een rechtszaak van de Ameri- kaanse staat tegen Armstrong. De overheid, die hem jarenlang spon sorde via US Postal Services, eist 100 miljoen dollar van Armstrong als schadevergoeding. Hij zou hun naam hebben besmeurd en de be palingen in het sponsorcontract hebben overtreden. Saillant detail: in het Amerikaanse rechtssysteem is er een premie (in dit geval ette lijke miljoenen dollars) voor de klokkenluider. Dat is een oude be- Er loopt nog altijd een rechtszaak van de Amerikaanse staat tegen Armstrong kende van Armstrong: zijn ex- ploeggenoot Floyd Landis. O, iro nie: Armstrong maakte hem kapot en bracht hem financieel naar de afgrond, maar straks kan Arm strong Landis dus ook weer rijk maken. De rechtszaak is al enkele keren uitgesteld: hij zou ergens in mei van dit jaar moeten dienen. Qua imago is Armstrong er de afgelopen vijfjaar wel op vooruit gegaan. Na de bekentenis kantelde een deel van de publieke opinie, zoals wel vaker bij dubieuze per sonen die (deels) openheid van zaken geven. De Amerikaan was een paria, maar de afgelopen twee jaar kruipt hij voorzichtig uit het verdomhoekje. Hij roept af en toe iets op Twitter, hij geeft af en toe een interview waarin hij zichzelf nét iets te graag in een slachtoffer rol manoeuvreert. Hij speelde een rolletje (zichzelf, met de nodige zelfspot) in een comedy - Tour de Pharmacy - over doping in het wielrennen. Mening En hij heeft weer een stem in wie- lerland: de podcast die hij tijdens de afgelopen Tour opnam werd veel en vaak beluisterd. In de pod cast geeft Armstrong onomwon den zijn mening over de koers en de huidige generatie renners. Over de details van de zwarte kanten van zijn eigen verleden zwijgt hij. Armstrong mag nooit meer koersen, hij mag geen officiële rol in een sportteam of bij een sport wedstrijd vervullen, hij mag zelfs geen leider van het honkbalteam van zijn zoontje worden. Maar hij werd vorige maand wel uitgeno digd om bij de komende Ronde van Vlaanderen aanwezig te zijn als eregast. Op paaszondag 1 april moet het gebeuren: de Ronde van Vlaande ren mét een eregast die vijfjaar geleden het zwartste schaap van allemaal was. Nog tweeënhalve maand en dan is Lance Armstrong terug in het wielrennen. Een heel klein beetje dan toch. woensdag 17 januari 2018 GO JÉSSOEXTR^ Paria kruipt voorzichtig uit de put Thijs Zonneveld Rotterdam 17 januari 2013: miljoenen mensen zitten aan de buis ge kluisterd als Lance Armstrong tegenover Oprah Winfrey toe geeft dat hij tijdens zijn wieler carrière doping heeft gebruikt. FOTO AFP Armstrong hield zijn conditie op peil als triatleet (I) en als wielrenner in een liefdadigheidskoers (m). Rechts poseert hij met documentai remaker Bryan Fogel die de film Icarus maakte over het dopingsysteem in Rusland, fotosap photo news

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20