Marjan Berk Euro stijgt, goed nieuws?! 13 Catalaan wil beëdiging vanuit Brussel Het initiatief wordt door de Joodse gemeenschap niet breed gedragen osterd na de maaltijd? Toch wil ik nog een po ging wagen mijn steentje bij te dragen aan het voorkomen van de plaatsing van het Holocaust- namenmonument aan de Wees- perstraat in Amsterdam. Ik was te laat om de petitie te tekenen, die was al gesloten. Ik had flink de pest in, want voelde me betrok ken bij het protest tegen de plaat sing van het Holocaustnamen- monument op de groenstrook langs de Weesperstraat, een parkje waarop ook ik vanaf mijn werkplek uitkijk. moeten worden gekapt voor een kolossaal monument, een dool hof van hoge wanden met daarop reflecterende schermen van roestvrij staal. De totale hoogte is 8,25 meter. Het Namenmonu ment is een initiatief van het Auschwitz Comité en wordt niet breed gedragen door de Joodse gemeenschap. Het monument wordt om veiligheidsredenen af gesloten met hekken, heggen en muren. Het grootste gedeelte van een etmaal is het gehele monu ment afgesloten van de openbare ruimte. Ook is het ontwerp in strijd met de richtlijnen van het UNESCO Werelderfgoed en van het gemeentelijk beschermd stadsgezicht. monument. Tussen 1942 en 1943 was dit stuk stad door de Duitse bezetters afgesloten en ingericht als een tijdelijk getto voor de Joodse bevolking, die door de be zetters binnen dit getto was ver zameld en opgesloten in afwach ting van hun deportatie. Dat gold ook voor onze Amersfoortse bu ren, een oude Poolse pianoleraar met vrouw en dochter. Zij wil den niet onderduiken, zij waren vóór 1940 al gevlucht uit Polen en voelden zich te oud hiervoor. Mijn moeder en ik, 10 jaar oud, reisden naar Amsterdam om af scheid van onze vrienden te ne men. Wij troffen hen, na een controle van onze identiteitsbe wijzen bij een slagboom, op het Rapenburg in een kleine kamer, waar zij zich verdrietig en kleu mend afvroegen of wij elkaar ooit nog terug zouden zien Een jaar later ontvingen wij, via het Rode Kruis, hun doodsbericht... Zo'n Holocaustmonument zou de 102.000 namen bevatten van de vermoorde Joodse landgeno ten. Daar is niemand tegen. Het is een breed gedragen verlangen. Maar liever niet op uitgerekend deze plek in de stad, een buurt met veel pijnplekken, die zich waardig heeft hersteld en weer is opgebouwd, zonder het herden ken te schuwen. Zie het beeld van de Dokwerker, de Hollandse Schouwburg, en het Holocaust Museum in oprichting. Professor dr. Tom Schulpen pleit voor een andere plek voor het monument: op de Joodse Be graafplaats Zeeburg in het Flevo- park, makkelijk bereikbaar, waar ruimte genoeg is. Hier hoeft men geen bomen te kappen. ik gebeld en verneem ik dat het comité 'Voor een groen Weesper- pleinplantsoen' en verscheidene particuliere belanghebbenden het initiatief hebben genomen bezwaar te maken tegen de ver leende vergunningen. Dit bete kent dat een advocaat in hun op dracht een bezwaarschrift op stelt. Ik hoop van harte dat men in staat is met respect voor elkaar tot een besluit te komen en dat het monument een plek krijgt waarmee iedereen vrede heeft. Dan kan ik ook een steen kopen waarop ik de namen van de ver moorde mijnheer en mevrouw Sielenziger kan schrijven, opdat zij niet vergeten worden. Puigdemont wil na de verkiezingen van vorige maand opnieuw de re geringsleider van de Catalanen worden. De meeste stemmen gin gen naar de anti-onafhankelijk heidspartij Ciudadanos, maar die krijgt geen meerderheid bij elkaar om hun leider, Inés Arrimadas, tot premier te benoemen. Het nieuwe Catalaanse parle ment moet vandaag een beslissing nemen over die ongebruikelijke procedure. Vandaag worden de 135 nieuwgekozen leden beëdigd. Vijf van hen, onder wie Puigdemont, verblijven in Brussel, vier andere gedeputeerden zitten in gevange nissen bij Madrid en tegen een groot aantal anderen loopt een ge rechtelijk vooronderzoek. De afwezigen hadden gisteren al lemaal al schriftelijk hun eed of be lofte afgelegd, waarbij ze wel trouw moeten zweren aan de Spaanse Juristen raden beëdiging op afstand af, maar Puigdemont wil doorzetten Grondwet. Puigdemont deed dat met de toevoeging 'opgelegd door de wet' en 'ik beloof met alle trouw te handelen naar de wil van het volk van Catalonië'. Puigdemonts partij JuntsxCat veroverde 34 zetels bij de verkiezin gen, waardoor de oud-premier zich gesterkt voelt namens de separatis ten op herhaling te gaan, zelfs nu hij gearresteerd zal worden op het moment dat hij terugkeert naar Spanje. Met zijn manoeuvre heeft hij zijn coalitiepartners in de vorige regering verrast, omdat hij aanvan kelijk had aangekondigd zich terug te trekken. Hij heeft de zetels van die andere onafhankelijkheidspar tijen, ERC en CUP, nodig om een meerderheid van 70 zetels te halen. Advocaten hebben uitgezocht of een telematische beëdiging wel le gaal is, en kwamen deze week met een negatief advies. Puigdemont wil echter doorzetten, terwijl ERC (met 32 zetels) liever zijn eigen lei der, Oriol Junqueras, als premier gekozen ziet. Junqueras zit in voor arrest, maar zou van de rechter voor beëdiging naar het parlement mo gen. Wie onlangs op vakantie ging, heeft het misschien gemerkt: de euro is meer waard geworden in het buitenland. Prettig voor de Eu ropeaan die naar de VS gaat voor vakantie. Vervelend voor de Ame rikaan die de omgekeerde weg af legt. Maar de stijging van de euro heeft meer gevolgen en die zijn lang niet altijd prettig. Het is een weerspiegeling van de economische kracht van Eu ropa. Twee redenen springen eruit: het stimuleringsbeleid van de Europese Centrale Bank (ECB) en de politieke situatie in de EU. Beleggers zijn opgelucht dat Duitsland een nieuwe regering krijgt en de zorgen over een machtsovername in Italië zijn een stuk kleiner geworden. De poli tieke stabiliteit helpt de euro. Op zich is de sterke euro goed nieuws. Prettig voor de koop kracht. Het maakt de import goed koper en dat houdt de inflatie laag. Het is ook een buffer tegen de op lopende olieprijs. Vooralsnog plukken we de voordelen van de dure munt. Die duurdere euro maakt ex port uit Europa duurder. Dat merken bedrijven als Unilever, Siemens of Volkswagen. En niet alleen ten opzichte van de dollar doet de euro het goed, ook ten opzichte van de Chinese yuan. En juist die export is een belang rijke pijler onder het economisch succes. De waardestijging zal niet di rect tot problemen leiden, denkt econoom Stefan Koopman van de Rabobank. „De economische groei komt ook van de consumentenbe stedingen en door de bedrijfsin vesteringen." Een waarde van 1,50 ten op zichte van de dollar zullen we niet gauw zien. De verwachting is dat de ECB dit jaar de geldpers zal stilzetten en dat volgend jaar de eerste renteverhoging komt. #CNPDeCAT woensdag 17 januari 2018 GO Monument 25 gezonde volwassen bomen Ik voel me zeer betrokken bij dit Terwijl ik dit stukje schrijf, word r Eed afleggen via Skype, mag dat? Kan een premier van een land of regio zijn eed of belofte afleg gen vanuit het buitenland, via Skype, Facetime of een ander soort videoverbinding? De afge zette premier Carles Puigde- mont van Catalonië wil dat doen, vanuit ballingschap in Brussel. Edwin Winkels Barcelona De euro staat op het hoogste ni veau sinds drie jaar tegenover de dollar. De munt piekt rond 1,22 dollar. Vijf vragen over de opmars van onze munt. Peet Vogels Amsterdam 1 Waarom stijgt de euro? 2 Wat merken consumenten en het bedrijfsleven van de stijgende euro? 3 Wat zijn die gevaren? 4 Moeten we ons zorgen maken? 5 Waar eindigt de stijging? Puigdemont spreekt partijgenoten toe via video, fotoepa Demöcrata Partit Demöcrata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13