Mat boldErman.nl naar Italië bolclErman.nl N EUWS 11 Europees verbod komt in Nederland aan als mokerslag: 'Een gitzwarte dag' De mogelijkheden op een doorstart bieden zich aan als Visserijcommissa ris Karmenu Vella zijn visserijvoor- stellen in zijn geheel terugtrekt en snel met nieuwe komt. Europarlementariërs van D66, WD, PvdA, CDA en Christenunie, al lemaal fervent voorstander van de pulsvisserij, zeiden dat gister een krappe twee uur nadat een opvallend ruime meerderheid (402 voor; 232 te gen bij 40 onthoudingen) de nieuwe vangstmethode met zichtbaar plezier de grond in had geboord. „We strooien steeds meer zandkorrels in de wielen van dit Europa, dat onze oceanen leeg rooft en ons zeemilieu vernietigt", al dus het radicaal-linkse Franse Parle mentslid Younous Omarjee. Een dag eerder noemde hij de pulskor nog een 'massavernietigingswapen'. Aan de 400 Nederlandse vissersgezinnen die zonder inkomen dreigen te komen zitten, die nota bene in nauw overleg met de overheid en met subsidies uit Brussel hun schepen ombouwden, wijdde hij geen woord. Industriële visserij Nederland heeft zich in snelheid laten nemen door een kleine maar luid ruchtige groep van Franse en Britse vissers, milieugroepen en in de poli tiek een merkwaardig verbond van ex treem links en rechts, luidde gisteren de analyse van Nederlandse Europar lementariërs. De Fransen varen met verouderde schepen, die het al heel lang afleggen tegen de Nederlandse 'industriële' visserij. Daar nog eens een dreigende innovatie bovenop kon den ze niet hebben. Dus gingen ze er, volgens Schreijer-Pierik (CDA) en Huitema (WD), uit puur eigenbelang dwars voor liggen. „Dat er milieugroe pen in deze coalitie zaten heeft mij van het begin af verbaasd", aldus D66'er 1 Gerben Jan Gerbrandy. Het vissen met stroomstootjes spaart de natuur (min der schade aan de zeebodem, minder bijvangst) en is ook milieuvriendelij ker dan het gesleep met zware netten, dat veel meer brandstof vergt en dus ook meer C02-uitstoot oplevert. De Nederlanders gaven, nog lamge slagen, hun persconferentie, terwijl tegenstanders van de puls elders in hun vergaderpaleis een feestje bouw den. Iedereen had gerekend op een voorzichtig compromis om onder nauwgezet wetenschappelijk toezicht op bescheiden schaal - maximaal 5 procent per nationale vloot - een paar jaar door te vissen met de puls, en daarna uit te breiden. De Franse Groene Yannick Jadot sprong een gat in de lucht na de cruci ale stemming. Zijn Belgische fractie leider Philippe Lamberts liep met een sandwichbord van milieugroepen. Pe ter van Dalen, Christenunie: „Een visje dat door een bliksemschicht doormidden wordt gereten. Tegen zo'n beeldvorming begin je niks." Daarmee willen de vijf Parlements leden niet gezegd hebben dat Neder land een foutloos parcours heeft afge legd. Meteen 30 procent van de vloot met puls uitrusten in plaats van 5 pro cent was achteraf misschien toch min der handig, net als vissen tot pal onder de Franse kust en in het zicht van de Franse concurrentie. Schreijer wil ook een stevige discussie in haar christen democratische fractie, want: „Dit Eu ropa hoeft voor mij niet." Hand overspeeld Volgens GroenLinkser Bas Eickhout heeft Nederland, door meer pulssche pen uit te rusten dan afgesproken, zelf zijn hand overspeeld. Uitgesproken rustig reageerde Visserijminister Ca- Een visje dat door de bliksem doormidden wordt gereten. Tegen die beeldvorming begin je niks rola Schouten: „Voor de duidelijkheid: er ligt geen besluit, dit is een tussen stand." Formeel heeft ze gelijk dat het Parlementsstandpunt 'meeloopt' in het nu te beginnen driehoeksoverleg tussen Commissie, Parlement en lid staten, maar aangezien de laatste twee partijen in meerderheid tegen zijn, valt daar weinig hoop uit te putten. Tenzij, zoals de Parlementsleden al aangeven, de Commissie met totaal nieuwe voorstellen komt. De visserijwereld is diep teleurge steld. Kotterbazen die tonnen in hun schip investeerden, moeten afwach ten hoe lang ze die investering nog kunnen benutten. Sommige vergun ningen lopen nog tot eind 2018 of be gin 2019, voor anderen zou het sneller afgelopen kunnen zijn, afhankelijk van Brussel. Nederlandse Parlements leden waren gisteren eensgezind: „Een gitzwarte dag." Zeeland 1 en 2 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 12 dagen Lago Maggiore, Cinque Terre en Toscane 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur 12 dagen Hoogtepunten van Toscane 12 dagen Hoogtepunten van Sicilië 15 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! woensdag 17 januari 2018 GO Pulsvisserij hoopt op doorstart De Nederlandse kottervisserij heeft gisteren met haar onver wachte totaalverbod op pulskor- visserij een geweldige optater ge kregen. Het Europees Parlement besloot de innovatieve vangstme thode te verbieden. Maar Neder land hoopt nog op nieuwe kansen. Frans Boogaard Straatsburg A In de pulskorvis- serij worden netten gebruikt die stroomstootjes uit delen. FOTO RUBEN OREEL —Peter van Dalen, CU v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer end. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11