7 Samsung Galaxy A8(32GB) MOORLAG PVDA Als we PvdA-Kamerlid William Moorlag moeten geloven, is het bij de PvdA allemaal weer pais en vree. Zijn toelichting klinkt ingestudeerd. We hadden knarsetandend verder gekund, maar we hebben het uitgepraat 2 GB Data 100 min/sms Moorlag en de partijleiding hebben afspraken gemaakt over de commu nicatiestrategie. De schade die door de Alescon zaak bij de PvdA is aan gericht, is al groot genoeg. De Gro ninger beantwoordt vragen in aan wezigheid van een voorlichter. Moorlags taalgebruik is minder bloemrijk dan normaal. Bijna elke vraag herhaalt hij die ene korte boodschap: „We kunnen samen verder." De afgelopen drie weken kreeg Moorlag in zijn partij veel over zich heen. Dat gebeurde na een rechter lijke uitspraak over de gang van za ken bij Alescon. Mensen bij het uit zendbureau van dit sociale werkbe- drijf in Assen kregen niet hetzelfde betaald als medewerkers in vaste dienst. De rechter stak er een stokje voor. PvdA'ers, ook in de partijtop, spraken er schande van en wilden dat Moorlag zijn zetel op gaf. Moorlag kon zich in het openbaar niet verdedigen en wil dat ook nu niet doen. „Ik laat dit liever achter mij. Hoe ik de feestdagen heb be leefd? Net als iedereen met oliebol len en een kerstmaal. Laat er geen misverstand over bestaan. De afge lopen weken hebben mij geraakt." Scenario's Hoe kijkt hij aan tegen partijleider Lodewijk Asscher, die zigzaggend over het ij s ging? Hij stelde eerst dat Moorlag kon blijven, vervolgens dat hij weg moest en daarna weer dat hij in de fractie kon blijven. „Daar hebben we het met zijn tweeën over gehad. Bij iedereen zijn alle scenario's door het hoofd gegaan. Over wat ik met Asscher bespreek, zeg ik echt niks." „Was. Niet is. Gelukkig zijn we er weer uit. De onderzoekscommis sie heeft een rapport geschreven waardoor we met elkaar verder kunnen. Maar het was niet goed." „We zouden bezig moeten zijn met oppositie voeren. Duidelijk te maken dat er ander beleid mo gelijk is dan het huidige kabinet wil. In plaats daarvan hebben we het nu al weken over onszelf. Dat is niet goed. Daar baal ik van." „Deze constructie was uit 2011, nog voordat William daar kwam. Toen was ik wethouder in Am sterdam. De vakbond en de on dernemingsraad steunde deze constructie ook. Later is dat ver anderd. En nu er een oordeel ligt van de rechter, zeggen we terecht: dit was niet goed. Dat vindt Wil liam ook. Maar het gaat mij dus te ver dat dit een onvermijdelijke consequentie was van kabinets deelname. Het zit net ingewik kelder. Ja, we hebben als PvdA ook bezuinigd op sociale werk plaatsen. Maar je moet wel precies kijken naar deze kwestie."" „Ik heb vanaf het begin het idee gehad dat hij destijds geen kwaaie intenties had. Dat rechtvaardigt het niet. Maar het ging mij dus te ver om te zeggen: kan die man niet weg?" „In die drie weken zijn alle scena rio's besproken. En ja, ook de vraag of hij wel zou kunnen aan blijven. Ik heb allerlei gesprekken gevoerd. Zelfs vanaf mijn vakan tieadres. Maar ik ga daar niets over zeggen." „Nee, want alles wat ik heb be sproken of afgewogen is in ver trouwen gebeurd." „We hebben zaterdag met de commissie, het partijbestuur, William, ik en fractiesecretaris Sharon Dijksma bij elkaar geze ten. Dat was heel belangrijk. Want we hadden ook knarsetan dend verder gekund, maar we hebben het écht uitgesproken." „Het was lelijk voor ons, maar ik ga mij niet inhouden als het straks weer over schijnconstruc ties gaat. Want dit geval staat niet gelijk aan andere. Ik heb als mi nister Oost-Europeanen gezien die voor vijf euro per dag werk ten. Dan heb je het over smerige constructies, waarvan profiteurs heel rijk worden. Dat is niet het zelfde als wat hier aan de hand was." Wel wil hij kwijt dat de roep om zijn vertrek en de discussie die daarover intern losbarstte een inge wikkeld proces was. „Ook een pro ces waarin je excuses maakt. Aan de medewerkers van werkvoorzie ningschap Alescon. Zij moeten zo snel mogelijk krijgen waar ze recht op hebben." Moorlag gaat niet in op de vraag of hij zijn partij schade heeft berokkend. „De afgelopen weken waren niet mooi voor mij en voor de partij. Dat raakt me." Wordt het dan niet tijd dat de PvdA zich revancheert met een ste vig plan voor gelijke betaling van arbeidsgehandicapten? „Waar het om gaat is dat de partij daar veel werk van gaat maken. Maar ik ben geen woordvoerder Sociale Zaken. Mijn collega is bezig met een cam pagne voor maaltijdbezorgers die in weer en wind tegen lage lonen eten bezorgen." Zelf stort Moorlag zich op economische zaken, klimaat, landbouw en natuur. Tl:l.l;2 CD dinsdag 16 januari 2018 GO 'Samen kunnen we door' Johan de Veer Groningen 'Er zijn veel smeriger schijnconstructies' PvdA-leider Lodewijk Asscher raapt de scherven op na de schijnconstructie-affaire rond Tweede Kamerlid William Moor lag. „We hebben het écht uitge sproken." Tobias den Hartog Den Haag Is het chaos binnen de PvdA? Van buitenaf leek het een bende. Temeer omdat Moorlag, uzelf en het partijbestuur geen moment op één lijn zaten. Andere keuzes dan dit kabinet? Moorlags beleid bij Alescon kwam voort uit bezuinigingen door het kabinet waarin u vice- premier was. Lodewijk Asscher, PvdA-leider Maar Moorlag liet deze con structie wel voortbestaan. U heeft binnenskamers toch aan Moorlag gevraagd op te stappen? Ook niet of u of het partijbe stuur Moorlags vertrek heeft geëist? Is er onderling nog genoeg ver trouwen om door te gaan? Is de PvdA na deze affaire nog wel geloofwaardig? Lodewijk Asscher verrast William Moorlag met een bos bloemen bij diens beëdiging als Kamerlid, foto winssumnieuws DIT WIL IK €11,00 voor je abonnement 15,00 voor je toestel Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet 360,00 €0,00 360,00 €15,00 24 maanden 0% d 1166(1) Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht Let op! Geld lenen kost geld oJÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7