Azijnzuurgooier 'had psychose' C&A-clan: mysterieus, maar ook puissant rijk Veilinghuis Korendijk 5 Primark, Zara en H&M veel beter doen: hoogwaardige mode verko pen voor een lagere prijs." Ook online heeft C&A de boot gemist, erkende de Europese baas Philippe Brenninkmeijer vorig jaar in een interview met een textiel- vakblad. De kledingketen met meer dan 2.000 filialen in Europa, Brazi lië, Mexico en China en 50.000 man personeel wil de verkoop via zijn webshop binnen een paar jaar ver veelvoudigen. Dat vereist enorme investeringen. Daarnaast probeert C&A naarstig zijn sleetse imago af te schudden en hipper te worden. Zo kocht het de rechten om kinderkleding te verko pen met het logo van Nijntje en strikte het eerder popdiva Beyoncé om een kledinglijn te ont werpen. Je zou zeggen dat de de rijkste fa milie van Nederland - Quote schat haar vermogen op 22 miljard euro - de nodige investeringen wel op kan brengen. Het grote voordeel van een familiebedrijf, zei directeur Mare Estourgie van C&A Nederland vo rig jaar nog in een interview met deze krant, is immers dat de hori zon verder ligt dan de volgende kwartaalcijfers. „Als er een goed plan ligt, is er ook geduld om te wachten tot we het goede spoor te pakken hebben. In het 175-jarig be staan van C&A zijn er wel meer pe riodes geweest dat de markt even tegenzat." Radicaal In het verleden heeft de familie Brenninkmeijer echter al eerder ra dicale beslissingen genomen. Zo trok het zich terug uit Noord-Ame- rika, Argentinië en Groot-Brittanië, waar de meer dan honderd kleding winkels van Clemens August in de volksmond waren omgedoopt tot 'Cheap Awful'. Daar komt bij dat de meer dan duizend leden van de katholieke ondernemersfamilie hun geld al lang niet meer enkel verdienen met kleding. Naast het winkelbedrijf hebben ze een vastgoedtak (Re- devco) die meer dan 7 miljard euro waard is en een investeringsbedrijf (Bregal) dat voor minstens zo veel miljarden aan beleggingen beheert. Onder meer in de energiesector en life science-bedrijven. Sectorbankier Dirk Mulder van ING kan zich voorstellen dat een Die katholieke Duitse han delsreizigers openden in 1841 een textielopslag in Sneek. Dat werd later een winkeltje. Hun concept - grote aantallen kle ding in vaste maten, en daar door betaalbaar voor de mid denklasse - bleek een schot in de roos. C&A groeide uit tot een keten van confectiezaken. De ondernemersfamilie voert de rijkenlijst van Quote al ja renlang aan. Dat is niet alleen te danken aan de C&A-filialen in meer dan twintig landen, maar ook aan hun miljardenin vesteringen in vastgoed en an dere sectoren. De Brennink- meijers houden niet van pot tenkijkers. Toen Nederlandse vennootschappen in de jaren 70 werden verplicht jaar cijfers te publiceren, verander den ze de constructie van het bedrijf. Het hoofdkantoor van familieholding COFRA werd verplaatst naar het belasting- vriendelijke Zwitserse Zug. De streng katholieke Brennink- meijers onderhouden nauwe contacten met de kerk en geven veel geld aan liefdadigheid. Ze schonken al meer dan een mil jard aan katholieke instellingen in Nederland. In stilte: ontvan gers van donaties krijgen het verzoek daar geen ruchtbaar heid aan te geven. Behalve ge sloten is de meer dan duizend leden tellende familie ook con servatief. Aandelen erven de familieleden niet zomaar. Pas na een selectie en interne op leiding van tien jaar mogen zij aandeelhouder worden. Ze moeten katholiek zijn en hun financiën laten beheren door de familiebank. De rechtbank in Rotterdam volgt hiermee de adviezen van deskun digen die de verdachte volledig on toerekeningsvatbaar verklaarden. Zij stellen dat de uit Gouda afkom stige J. een psychose had tijdens zijn daad. Op de bewuste dag in mei was J. aan het werk in het magazijn van het ziekenhuis. Hij dacht dat hij werd gepest door zijn collega's. Om ze terug te pakken gooide hij het giftige schoonmaakmiddel over de vloer, over bureaus, scan ners en computers. Meerdere mensen raakten ern stig gewond door het inademen van de giftige dampen. J. werd aan geklaagd voor poging moord of doodslag en poging zware mishan deling. Uit het vonnis blijkt dat de rechtbank niet bewezen acht dat J. de opzet had om iemand van het leven te beroven. Er kan niet wor den vastgesteld of hij de gevolgen van zijn daad kon overzien. J. moet naast de gedwongen be handeling in een psychiatrisch zie kenhuis voor de maximale duur van een jaar. Hij moet ruim 36.000 euro betalen aan het ziekenhuis. Dat moest die dag lange tijd dicht en maatregelen nemen om het pe razijnzuur te verwijderen. Ook moet J. duizenden euro's betalen aan zijn slachtoffers. Die kampen in sommige gevallen nog steeds met gezondheidsklachten. Tijdens de zitting verklaarden zij emotio neel hoe het incident hun leven heeft beïnvloed. Dependance van het Zeeuws Veilinghuis Veiling: zaterdag 20 januari vanaf 10.00 uur Kijkdagen: Donderdag 18 januari 10.00 - 21.00 Vrijdag 19 januari 10.00 - 17.00 Kunst- en antiekveiling met o.a. Aziatica, zilver, sieraden en antieke pistolen. Korendijk 28 4331 HP Middelburg Tel. 0118-750429 Catalogus: www.veilinghuiskorendijk.nl deel van de familie geen brood meer ziet in de textieltak. „De Ne derlandse filialen lijken de crisis in de winkelstraten nog niet te boven. Daar is het te rustig. De veranderin gen richting online shoppen gaan momenteel razendsnel. Ik kan me voorstellen dat een deel van de fa milie niet meer voor die dure trans formatie wil opdraaien." Hoe pijnlijk het afscheid van de kledingketen ook zou zijn, het komt vaker voor dat bedrijven hun wortels radicaal afsnijden. Zo deed Philips zijn historische lichtdivisie twee jaar geleden van de hand. Het Eindhovense elektronicabe drijf verdient zijn geld tegenwoor dig vooral met medische apparaten. Slimme zet Maar de persverklaring van C&A houdt ook minder radicale opties open. Zo is het mogelijk dat de Bren- ninkmeijers slechts een deel van hun aandelen verkopen aan een Chi nees partnerbedrijf. Dat zou een slimme zet kunnen zijn, zegt retail- deskundige Rupert Parker Brady. „Chinese investeerders bulken van het geld. Daarmee kan C&A sneller uitbreiden in Azië, waar de snel groeiende middenklasse graag geld uitgeeft aan mode. Op eigen houtje is het echter heel ingewikkeld voor buitenlandse bedrijven om daar winkels te openen. Een Chinese partner kan daarbij helpen, in ruil voor een deel van de aandelen in het bedrijf." Dat zou wel betekenen dat de Brenninkmeijers ook de zeggen schap over hun bedrijf moeten gaan delen. En wat staat daar tegenover? In Brazilië wist C&A uit te groeien tot een van de grootste kledingver- kopers, met bijna 300 winkels. Maar hoe gaat het in China? Maken de 85 filialen die C&A daar al heeft wel winst? Concurrenten als H&M en Inditex, het moederbedrijf van Zara en Pull Bear, doen in het verre oosten goede zaken. „Chinezen vinden buitenlandse kledingmerken fantastisch", zegt marketingdeskundige Moers. „Maar het is de vraag of ook C&A op kan boksen tegen de goedkope kleding van lokale spelers die ter plaatse goedkoop wordt gemaakt. Ik vrees dat C&A ook voor de Chinezen te weinig opwindend, te veel middle of the road is." dinsdag 16 januari 2018 Kledingketen C&A is eigen dom van een van de rijkste en meest mysterieuze families ter wereld. Zes generaties geleden gesticht door de broers Clemens en August Brenninkmeijer. De 26-jarige Hans J. die vorig jaar giftig perazijnzuur in het IJsselland Ziekenhuis in Capelle aan den I Jssel verspreidde, moet gedwongen worden opge nomen in een psychiatrisch zie kenhuis. Salwa van der Gaag Capelle aan den IJssel O De heden daagse mode van C&A, die door model Marisa Jara wordt ge toond bij een modeshow in Madrid. FOTO GETTY IMAGES Bekijk de video over C&A op onze site

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5