Terneuzen verzaakt haar plicht jegens de burgers Oude banken zitten kerk dwars 4 r 6 Analyse Mercurius in januari klaar VitjZS zv De rechter stelde vorige week een omwonende van een on deskundig verbouwde woning in Axel in het gelijk. Zijn woongenot is aangetast. De gemeente Terneuzen hield onvoldoende toezicht. De welstandscommissie is enkele jaren geleden in Terneuzen afgeschaft, maar het toezien op naleving van bouwvoor schriften is nog altijd wel een kerntaak van een gemeente. Arbeidsmigranten vestigen zich op vakantiepark Marina Beach bij Hoek. De Vereniging van Bungaloweigenaren op de Braakman trekt aan de bel omdat dit in strijd zou zijn met het bestemmings plan voor het park. Maandenlang laat de gemeente niets van zich horen. Nog al tijd is er in de praktijk geen actie onder nomen. De gemeente ondergraaft het eigen bestemmingsplan. Buitenlandse vrachtwagenchauffeurs zetten hun wagens in het weekend langs de Tractaatweg, tot op de vluchtstrook bij het parkeerterrein aan de grens bij Zelzate. In potentie levensgevaarlijk, maar van handhaving is geen sprake. Hetzelfde geldt voor buitenlandse vrachtwagenchauffeurs die in het week end op het Suikerplein in hartje Sas van Gent bivakkeren. De Sasse stadsraad dringt al tijden aan op actie, omdat er sprake is van overlast. In Terneuzen is het kennelijk heel lastig om hier regels aan te stellen. Het ministerie van Infra structuur en Waterstaat schiet de ge meente te hulp. Het gaat (eindelijk) con troleren op de naleving van Europese re gels voor weekendrust van vrachtwa genchauffeurs. Maximaal twee campers mogen op het camperterrein aan de Oostkade in Sas van Gent staan. Op mooie dagen bivak keren er tientallen. De gemeente ziet het jarenlang door de vingers, tot het in de Als het zo uitkomt, laat Terneuzen erg makkelijk de teugels vieren publiciteit komt en mini-campingshou ders in de omgeving klachten indienen over concurrentievervalsing. Zij moeten toeristenbelasting betalen, mogen een beperkt aantal kampeerders toelaten en moeten aan strikte hygiëne-eisen vol doen. Het college van B en W komt met een camperbeleid waarmee vooral cam peraars tegemoet worden gekomen. Vier vrij recente voorbeelden van het ontbreken van overheidsoptreden. Het is goed dat een gemeente niet al te bu reaucratisch werkt, maar in Terneuzen lijkt de willekeur te regeren. Uiteindelijk zijn bewoners daarvan de dupe. Van den Elshout vindt het onge hoord. „Dit is een kerk uit de der tiende eeuw, een van de oudste gebouwen in de streek. Ik snap dat de stichting inkomsten nodig heeft, maar we zijn ook verant woordelijk voor ons erfgoed. Ik kan me ook voorstellen dat kerk gangers aan de historie hechten." De historicus heeft onder meer de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland aangeschreven. Die is het met hem eens, maar weet ook dat uiteindelijk de eigenaar van het gebouw beslist. Droevig „Uiteraard is het jammer dat de banken weg moeten, maar het kan niet anders", zegt Helge van Drongelen, voorzitter van de ker kenraad van de Protestantse Ge meente. Ze vindt het belangrijker dat de kerk behouden blijft. „De teruggang van kerkgangers is droevig. We dragen in februari het gebouw daarom over aan KIK. Zij organiseren geregeld evene menten om geld op te halen en kunnen de kerk rendabel hou den." De historische banken zit ten dat in de weg, aldus Van Drongelen. „Ze zijn hartstikke mooi, maar zitten van geen kant. Mensen lopen geregeld halver wege de dienst weg, vanwege rugklachten." De banken afbre ken en vervangen door gewone stoelen, hoeven de mensen niet weg. Bovendien ontstaat er meer Mensen lopen wel eens halverwege de dienst weg, vanwege rugklachten ruimte voor evenementen als ex posities, of voordrachten van dichters. Zes van de 24 banken blijven. Waar de overige heen gaan, is on bekend. Overigens zullen au thentieke onderdelen van de kerk behouden blijven, zodat kerk gangers de sfeer van al die eeu wen kunnen blijven proeven. BRESKENS - Bewoners van het nieuwe appartementengebouw Mercurius in Breskens kunnen eind deze maand in hun nieuwe woning. Eigenaren van een appar tement in Fort Imperial aan het Spuiplein moeten nog een maandje langer wachten. De overdracht van 'residentie Mercurius', op de hoek van de Dorpsstraat en de Mercuriusstraat, is gepland voor 26 januari. Het ge bouw staat op één van de oudste plekken van Breskens. Vijfhonderd jaar geleden vormde die plek het centrum van het - toen nog kleine - dorp. Mercurius omvat elf wonin gen in drie bouwlagen. Op de bene denverdieping is ook inpandige parkeerruimte. Fort Imperial verrijst op de hoek van het Spuiplein en de re Zand straat. De bouw ervan is langer be zig dan die van Mercurius. „Fort Imperial is groter dan Mercurius en onderkelderd", verklaart Bram Ver- hage van makelaar Verhage-Lema- hieu, dat de verkoop van beide complexen in handen heeft. „Dat betekent meer werk. Daarnaast le vert de drukte in de bouwwereld hinder op. Leveranciers overschrij den regelmatig hun levertermijn. Dat bracht vertraging met zich mee." Als er niets meer tegen zit, is het gebouw eind februari helemaal klaar. Fort Imperial kent vier bouwlagen met bij elkaar vijftien appartementen met eronder win kelruimten. IN DE REGIO Lezing Crisis in Mali Vertelmiddag oud Biervliet MIJN DORP, MIJN STAD AARDENBURG VOGELWAARDE dinsdag 16 januari 2018 Harmen van der Werf Het minste wat een gemeente kan doen, is zijn inwoners be schermen tegen misstanden. Ter- neuzen verzaakt opzichtig die plicht, bewijzen vier recente voor beelden. Terneuzen Historicus René van den Els- hout uit Hulst vreest met grote vreze voor de zeventiende eeuwse banken in de Hof te Zandekerk in Kloosterzande. De kerk is nu nog eigendom van de Protestantse Gemeente Oosthoek, maar wordt overge daan aan de stichting Kerk in Klooster (KIK). Om het gebouw rendabel te houden, wil die de kerk multifunctioneel maken - ten koste van de banken. Bob Maes Kloosterzande - Helge van Drongelen, voorzitter TERNEUZEN Frangoise Haeck is morgen, woensdag, te gast in Porgy Bess in Terneuzen waar zij bij de Alli- ance Frangaise ver telt over de actuele situatie in Mali, met name over de die pere achtergrond van de huidige ge welddadigheden en conflicten. Haeck is een Franse antropologe die veel in het bui tenland heeft ge- werkt. Leden en leerlingen gratis toegang, niet-leden 8 euro, aanvang 20.00 uur. BIERVLIET Kenner van Bier vliet, Rinus Willem- sen (foto), houdt donderdag weer een vertelmiddag in het Trefpunt in Bier vliet. Aan de hand van oude kaarten vertelt hij overde bloeitijd van Bier vliet dankzij de ha ringvisserij en over Willem Beukelszoon (rond 1400). Na de pauze komt de jongste historie aan bod met beelden van de Geuzenfees- ten en andere hoogtepunten. Aan vang 14.00 uur, kaarten a 4 euro 's ochtends te koop in het Winckeltje. SAXOFOONKWARTET HULST De vier meiden van saxofoonkwartet Syrène treden zondag op in de Hof te Zandekerk in Kloosterzande. De vrou wen noemden zichzelf naar de Sirenes uit de Odyssee van Homerus: ze willen toehoorders verleiden met hun muziek en charme - in die volgorde. Ze brengen bewerkingen van be staand werk en eigen composities. Het concert is een initia tief van Hulst Cultureel en begint om 15.00 uur. Kaarten kos ten 12,50 euro in de voorverkoop via hulstcultureel.com en 13,50 euro aan de deur. foto syrène Kaaiplein, 8.00- 12.00 uur: Week markt AXEL De Halle, 10.00 uur: Wandelen; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Biljarten, vrij kaarten; 't Trefpunt, 14.00 uur: Sjoelen, kaar ten, biljarten; 't Kasteeltje, 19.00 uur: Bingo; HEIKANT Brasserie Du Com- merce, 13.30 uur: Kaarten; 't Heike, 14.00 uur: Nieuwjaarsbijeen komst KBO en Zon nebloem; HOEK De Lovenhoek, 13.30 uur: Kaarten; HULST De Lieve, 13.00 uur: Biljarten, keuring rij bewijs; 13.30 uur: Prijskaarten; 19.00 uur: Taaltraining; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 9.30 uur: Bibliotheek, 14.00 uur: Sjoelen, kaarten, creaclub; De Binnendeur, 13.30 uur: Tekenen, schilderen, hand werken; SAS VAN GENT Keizer Karelplein, 8.30-15.00 uur: Weekmarkt; De Statie, 10.00 uur: Senioren gym heren; 13.00 uur: Biljart; 14.00 uur: Koersbal, kaarten; SINT JANSTEEN De Warande, 20.30 uur: Repetitie Gre goriaans koor; SLUIS MFC De Keure, 13.30 uur: Taaicafé; SLUISKIL Het Meulengat, 10.00 uur: Wande len senioren; TERNEUZEN De Veste, 13.30: Soos; De Hoeve, 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Hobby club; 20.00 uur: Zangyoga; Porgy Bess, 20.00 uur: Lezing Frits van Oostrom over zijn boek 'Nobel Stre ven'; De Kameleon, 14.00 uur: Dames hobbyclub; Edvard Grieghof 113,19.30: Steltkluut praat café; 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; Bij Dorps centrum, 12.30- 15.30: Weekmarkt; WALSOORDEN Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56