Statushouders aan de slag D66: Vertel expats over hun stemrecht Bi Op tijd thuis 2 Tienduizenden vluchtelingen kwamen twee, drie jaar geleden naar Nederland. Velen mogen blijven. Van hen wordt verwacht dat ze aan de slag gaan. Het is Bahaa Terro en Wessam Jabali uit Syrië gelukt, dankzij hun eigen doorzettingsvermo genen welwillende werkgevers. STATUSHOUDERS WERK Commentaar Vluchtelingen met een verblijfsvergunning (statushou ders) hebben op de arbeidsmarkt dezelfde rechten als Nederlanders. Maar ze hebben nog lang niet de zelfde kansen. Vaak ontbreekt het hen aan de juiste papie ren. Of de taal is een probleem. Verder hebben sommige statushouders fysieke of psychische moeilijkheden. Elders op deze pagina vertellen Bahaa Terro en Wessam Jabali uit Syrië hun verhaal. Zij vonden werk dankzij hun doorzet tingsvermogen en dankzij welwillende werkgevers. Het gaat hier niet om liefdadigheid. De Zeeuwse bazen van Terro en Wessam verwachten prestaties. Die leveren de twee zonder mankeren. Goed voorbeeld doet goed volgen. Wat Terro en Wessam en hun werkgevers presteren, kunnen anderen ook. De overheid kan dit wat makkelijker maken. Om te beginnen door de procedures voor een verblijfsvergunning te bekor ten. Het gebeurt te vaak dat vluchtelingen anderhalf tot twee jaar moeten wachten, terwijl Nederlandse bedrijven om werknemers zitten te springen. Verder moet Nederland niet al te moeilijk doen over de vakpapieren. Bij twijfel over de vaardigheden kunnen een paar simpele praktijktests duidelijkheid geven. De statushouders op hun beurt moe ten zich natuurlijk wel weten te verkopen. We verwachten dat zij op de werkvloer snel zonder problemen kunnen meedraaien. In heel veel beroepen betekent dit dat ze het Nederlands goed moeten beheersen. Dit wordt nog steeds onderschat. Het is vreemd dat vluchtelingen op werk moeten wachten, terwijl bedrijven om mensen schreeuwen De democraten vragen zich af of ex- pats wel weten dat ze stemgerech tigd zijn. Op bijeenkomsten zou den ze geïnformeerd moeten wor den over stemrecht en de stempro- cedure. Via een speciale campagne zouden de expats bovendien opge trommeld moeten worden om te gaan stemmen, vindt lijsttrekker Wouter Versluijs. Dergelijke bij eenkomsten zouden overigens ook gehouden moeten worden voor jongeren. D66, van oudsher Eu ropa-gezind, juicht de toestroom van (Belgische) expats in Zeeuws- Vlaanderen toe. Binnen vier tot acht jaar zorgen zij ervoor dat Hulst 'het meest bruisende stukje Zee land wordt', verwacht de partij. Door de instroom kunnen voorzie ningen in stand gehouden worden. Binnen vier tot acht jaar zorgen expats ervoor dat Hulst het meest bruisende stuk Zeeland wordt De 'nieuwe Zeeuws-Vlamingen' zouden wel betere begeleiding in hun nieuwe land moeten krijgen, met name rond regelgeving en dus de komende gemeenteraadsverkie zingen. ALMANAK Lang geleden, toen die Bruënaar nog jong was, had hij verkering met een meisje uit een groot ge zin, waar strikte regels golden. Na een gezellig avondje in De Pul moest het meisje om twaalf uur thuis zijn. Maar ze waren te laat en daarom namen ze bij de voordeur zo stil mogelijk af- scheid. Tot schrik van het stel sprong plots het buitenlicht aan en daar stond pa. „Jongeman", klonk het streng. „Dat je te laat bent en mijn dochter staat te zoenen, kan ik je nog wel vergeven. Maar haal alsjeblieft je schouder van de deurbel." Verbazing over negeren spoorlijn Bert Gabriëls over geluk in deze tijd WhatsAppgroep waakt over dorp AXEL Open dag van de aanbouw ahaa Terro (29) woont in Terneuzen, Wessam Jabali (41) in )Oostburg. Bahaa werkt als kapper bij kapsalon Les Artistes in Terneu zen, Wessam als grondwerker en stratenmaker bij aannemingsbe drijf De Bokx. Het is voor hen een lange weg geweest. Ze komen allebei uit Damascus in het door een mee dogenloze oorlog verscheurde Syrië. Bahaa werkte in de Syri sche hoofdstad al als kapper. Wessam heeft jaren ervaring in de bouw, onder meer in de Ara bische golfstaat Dubai. Ze zoch ten en vonden in Nederland een veilig thuis. Zoals alle vluchte lingen moesten Bahaa en Wes sam eerst op erkenning wachten, voordat ze ook maar iets moch ten doen. Thijmen den Engelsman bege leidt Wessam via Vakmasters, uitzendbureau voor de bouw en techniek. „Het is zo jammer dat deze mensen anderhalf, twee jaar stil moeten zitten, voordat ze aan de slag kunnen. Zeker in deze tijd, nu er zoveel vraag is naar vakkrachten in de bouw en technische beroepen." dinsdag 16 januari 2018 II Het Hulster college van B en W moet bijeenkomsten organise ren, zodat buitenlanders die tij delijk zijn ingeschreven bij de gemeente informatie krijgen over de gemeenteraadsverkie zingen. De lokale fractie van D66 opteert daarvoor in een brief aan het college. Bob Maes Hulst -D66 in brief aan college Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN VVD-raadslid Michiel Groeneveld vindt het on begrijpelijk dat investe ringen in spoorlijnen in de Kanaalzone niet op de vorige week gepresen teerde Zeeuwse toe komstagenda staan. Zee land vraagt hiervoor 90 miljoen euro van Den Haag. Groeneveld wil van het Terneuzense college van B en W vooral weten waarom het doortrekken van de lijn van Zelzate naar de Axelse Vlakte ontbreekt. OOSTBURG De wel als 'nieuwe Belg' omschreven acteur Bert Gabriëls brengt vrijdag zijn derde show Geluk zoeker in het Ledelthea- ter in Oostburg. Hij be antwoordt de vraag of het nog mogelijk is geluk kig te zijn in deze wereld. Hij doet dit met filosofi sche spitsvondigheden, hilarische situaties en recht-voor-z'n-raap-co- medy. Aanvang 20.15 uur, entree 16 euro, vrienden prijs 14,50 euro. SLUISKIL Sluiskil beschikt sinds kort ook over een pre- ventie-WhatsAppgroep. Inmiddels zijn er 26 deel nemers. Binnenkort ver spreidt de dorpsraad fly- ers in Sluiskil om er meer bekendheid aan te geven en leden te werven. Via de groep kunnen mensen elkaar waarschuwen, als er iets loos is of lijkt waarmee Sluiskil (nog) veiliger moet worden. Aanmelden kan via pvan- hoeve@zeelandnet.nl. Bouwbedrijf Risseeuw in Axel houdt zaterdag een 'open dag van de aanbouw'. Er zijn ver schillende aanbouwen in ontwikkeling te bekij ken, zowel op het ter rein als in de werk plaats. De open dag duurt is 10.00 tot 15.00 uur. Risseeuw is geves tigd aan de Meekrap- weg 14. Een lange Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55