Waar schuil je als die raket komt? Zet klaarovers weer in bij basisscholen' Helft van benodigde bedrag voor restauratie kerk is binnen 7 De kerk van de hervormde gemeente in Stavenisse is hard aan restauratie. Er is drie ton nodig om het gebouw water- en winddicht te maken. De helft daarvan is al binnen. Het glazuur spat van de muren van de kerk. Met je duim kun je de glas- in-loodramen naar bui ten duwen. En leg je je handen op de leien van de consistorie, dan breken ze. Vijftig meter naast de kerk, in zijn woning in de Voor straat, legt kerkrentmeester Rien de Graaf uit waarom het gebouw in Stavenisse nodig gerestaureerd moet worden. Drie ton is nodig. De helft ervan is al binnen. Hij uit zijn verbazing over de be reidwilligheid van het dorp. „Drie Het water stond hier 3,20 meter hoog ton is een fors bedrag." Subsidies bracht hen een eind. „Maar er is ook een gesponsorde fietstocht naar Rome geweest. En een zang avond die rond de 4300 euro op bracht. Een dag daarna kreeg ik een telefoontje van een vrouw van buiten het dorp. Ze had de zang avond beluisterd via internet en doneerde duizend euro!" De Graaf acht ook de zwemtocht van Stavenisse naar Sint-Annaland bijzonder. „Die werd georgani seerd door de leden van de oud- gereformeerde gemeente. Zij heb ben hun eigen kerkgebouw en daar zouden ze het ook voor kun nen doen." Een zinnetje in het volkslied van Stavenisse is wat dat betreft treffend: 'Een scheve toren en een grote kerk, 't Resultaat van liefdewerk'. De kerk van de her vormde gemeente in Stavenisse is niet eens zo heel oud: 107 jaar. Daarom zijn slechts de oude ge deelten ervan, zoals de preekstoel, regentenbank, kapel en koorhek, subsidiabel. De Graaf: „Die stam men uit de oude kerk, zo rond 1669. Dat moet allemaal droog blij ven. Daarom is het dak gedeeltelijk met subsidie te bekostigen. De leien op de aangebouwde consis torie zijn nog nooit vernieuwd. Leg je je handen erop, dan zouden ze breken. Dat moet hersteld worden met giften van fondsen of particulieren." De kerk aan het Van der Lek de Clerqplein draagt zijn sporen van de Ramp nog steeds. Het zilt zorgt voor problemen in de muren. „Het water stond hier 3,20 meter hoog," zegt De Graaf. En de windroedes - metalen staven die het raam be schermen tegen winddruk - zijn afgeroest. „Het zit allemaal los. Er zijn glas-in-loodramen die je naar buiten kunt drukken. De muren moeten opnieuw gevoegd worden, er moet een nieuwe loden dakgoot komen, net zoals nieuwe ladder- haken. Dat zijn ook dure dingen." De Hervormde Gemeente wil dit jaar de kapel opknappen. Er zijn scheuren in de muur en de stuclaag laat los. „En je weet niet wat er nog te voorschijn komt." Zet klaar-overs weer in bij Thoolse basisscholen. Die oproep doet een ouder van schoolgaande kinderen in Tholen via een brief aan het col lege van burgemeester en wet houders. De verkeersveiligheid rondom de vier scholen aan de Zoekweg is gevaarlijk, stelt de ouder. De ge meente houdt die anoniem, om dat dat verplicht is volgens nieuwe wetgeving. „Bijna dagelijks ge beurt het dat kinderen op de ze brapaden worden aangereden of dat automobilisten niet stoppen. Ze geven zelfs extra gas terwijl kinderen staan te wachten om over te steken. Ook rijden auto's al terwijl de kinderen nog op de ze brapaden lopen." De briefschrij ver stelt 'niet af te willen wachten totdat het een keer fout gaat'. „Ik heb de school al gevraagd of het mogelijk is om een klaar-over-sys- teem op te starten. Helaas kreeg ik het antwoord van de ouderraad dat het vroeger bestond, maar dat mensen er geen tijd meer voor hebben." De auteur van de brief vraagt de gemeente om 's och tends en 's middags BOA's 'ofiets dergelijks' in te zetten. De brief wordt 22 januari besproken. Een onheilstijding zoals in woners van Hawaii die afge lopen weekend kregen, na melijk dat een raketinslag aan staande was, hoop je nooit te krij gen. Het bleek vals alarm, maar waar kun je in Zeeland eigenlijk schuilen als het nodig is? „Offici eel nergens", weet bunkerdeskun- dige Hans Sakkers uit Koudekerke. Je zal het bericht maar op je tele foon krijgen: 'Er komt een raket aan, dit is geen oefening. Zoek dekking'. Het overkwam Hawaii zaterdag. Na 40 minuten bleek het vals alarm. Voor Zeeland is zo'n scenario een stuk onwaarschijnlij ker, maar toch roept het de vraag op waar je kan schuilen in geval van dreiging. „Officieel kun je ner gens terecht, maar we hebben wel wat schuilmogelijkheden", zegt Sakkers, die auteur is van meer dere boeken over bunkers. „Het barst in Zeeland van de Duitse bunkers. Daar zit je redelijk veilig." Zeeland telt ook een aantal voor malige schuilkelders. In Middel burg bijvoorbeeld: de parkeerga rage aan de Segeerssingel en een kelder onder de voormalige brand weerkazerne aan de Looierssingel. Die laatste diende ten tijde van de Koude Oorlog als schuilkelder voor het provinciaal bestuur en als commandopost. Ook Goes heeft meerdere kel ders, waaronder een voormalige BB (Bescherming Bevolking)- bunker aan de Kloetingseweg, een militaire atoombunker aan de Zo- merweg in Kloetinge en een noodcommunicatiebunker op het parkeerterrein aan de Westwal. Ook die zijn allemaal niet meer toegankelijk. „Je kunt in Zeeland inderdaad niet ondergronds schuilen", zegt woordvoerster Mirja Vis van de Veiligheidsregio. „In de Koude Oorlog was dat aan de orde, maar hoe groot is de kans op een raket- aanval?" Ook Sakkers vindt het ontbre ken van officiële schuilkelders niet direct een gemis. „Er is geen oor logsgevaar in Europa." dinsdag 16 januari 2018 BE Herstel is resultaat van liefdewerk Michiel Bouwman Stavenisse -Rien de Graaf, kerkrentmeester Michiel Bouwman Tholen Luc Oggel Vlissingen Kerkrentmeester Rien de Graaf: „Sommige glas-in-lood-ramen kun je zo naar buiten drukken." fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54